Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje prof. Walery Pisarek. Językoznawca zmarł w Katowicach przed galą Ambasador Polszczyzny

BW
Wideo
od 16 lat
Nie żyje profesor Walery Pisarek, polski językoznawca. Zmarł 5 listopada w Katowicach w wieku 86 lat. Miał wziąć udział w Gali Ambasador Polszczyzny 2017 w siedzibie Miasta Ogrodów, przy Placu Sejmu Śląskiego Śląskiego.

Walery Pisarek nie żyje

Wybitny językoznawca, doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego zmarł nagle w Katowicach, w niedzielę, 5 listopada 2017, na chwilę przed rozpoczęciem Gali Ambasador Polszczyzny. Miał 86 lat.

Życie Walerego Pisarka na Śląsku

Prof. Walery Pisarek był ze Śląskiem związany nie tylko naukowo. Podczas studiów magisterskich profesor został aresztowany "za przynależność do nielegalnej organizacji o charakterze antypaństwowym" i uwięziony w krakowskim więzieniu. W tamtym czasie został też skierowany do pracy w kopalniach.

- Fedrowałem najpierw w Brzeszczach, potem w Bobrku - przypominał prof. Pisarek. - Wrzucałem węgiel na taśmę, potem pracowałem na przodku. Najpiękniejsze, co może się zdarzyć to wchodzenie w ziemię z pełną gwarancją, że nigdy tam stopa ludzka nie postała. Mimo wszystko miło wspominam ten okres - zaznacza.

Kiedy miał 20 lat, Walery Pisarek zdał egzamin z wynikiem bardzo dobrym na młodszego rębacza.

Prof. Walery Pisarek doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

KIM BYŁ PROF. WALERY PISAREK

Profesor Walery Pisarek urodził 31 maja 1931 roku w Rabce-Zdroju. Zmarł 5 listopada 2017 roku. Miał 86 lat. Walery Pisarek był polskim językoznawcą i prasoznawcą oraz specjalistą w dziedzinie komunikowania masowego i socjolingwistyki. W 2011 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Był honorowym prezesem Rady Języka Polskiego. Od 1982 roku wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był przewodniczącym jury i autorem większości tekstów konkursu ortograficznego „Ogólnopolskie dyktando” od początku jego istnienia.

Prof. Walery Pisarek był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski OOP (1976), Krzyż Oficerski OOP (1987); Krzyż Komandorski OOP (2000), czy Medal Komisji Edukacji Narodowej (2001).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!