Niechciane Katowice doceniane w Chinach, Brazylii i w...

  Niechciane Katowice doceniane w Chinach, Brazylii i w Ameryce

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Lata 70: niezrealizowany projekt biurowca przy ul. Mickiewicza w Katowicach - zamiast niego powstały w tym miejscu dwie wieże Stalexportu
  1/7
  przejdź do galerii

  Lata 70: niezrealizowany projekt biurowca przy ul. Mickiewicza w Katowicach - zamiast niego powstały w tym miejscu dwie wieże Stalexportu ©arc

  Architektura powojennych Katowic miewała światowy wymiar. Dowody znaleźliśmy na 3 kontynentach. W Waszyngtonie budują muzeum w stylu, który na Śląsku próbowano wylansować 40 lat temu.
  Potraktujmy to jako dowód, że architektura powojennego modernizmu w Katowicach miewała światowy wymiar. Niestety, jak na ironię, jej dzieła, których w Katowicach nie chciano i często nie doceniano, możemy podziwiać już tylko zagranicą: w Brazylii, w Chinach i USA.

  Chińczycy wzięli dworzec


  Dowód pierwszy: po dworcu PKP zaprojektowanym przez Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego, w stolicy województwa została tylko atrapa, niejako uwiarygodniająca postawione w tym miejscu centrum handlowe.
  W 2014 r., czyli 3 lata po tym, jak w Katowicach wyburzono gmach uważany za najbardziej efektowne w Polsce osiągnięcie brutalizmu, w Chinach, w miejscowości Taiyuan, w prowincji Shanxi, otwarto dworzec będący jego wierną kopią. Identyczna bryła, te same kielichy i przeszklenia. Z tą jedną różnicą, że zamiast surowego betonu, wykorzystano stal. Chińczycy oczywiście nie przyznają się do wykorzystania projektu z Katowic (architekci mówią raczej o inspiracji stylem dynastii Tang), ale sprawa jest oczywista.

  Dowód drugi: brazylijski parlament (Congresso Nacional do Brasil), zaprojektowany przez genialnego modernistę Oscara Niemeyera, człowieka, który zbudował stolicę Brazylii. Jest spodek, jest smukły wieżowiec i nawet kopuła. Nie trzeba dodawać, jaką kompozycję nam to przypomina. Nie wiemy oczywiście, czy katowicka konstelacja: Spodek, DOKP i… planowana pierwotnie pływalnia w innym, równie kosmicznie wyglądającym budynku, była inspirowana dziełem Niemeyera. Brazylijski parlament powstał w 1958 r. Rok później ogłoszono konkurs na projekt hali w Katowicach. Mniejszy Spodek (a nawet 2) nigdy nie powstał, z kolei gmach DOKP wybudowano w 1974 r. W 2007 roku układ na wzór tego z Brasilii dopełniła kopuła na rondzie. Układ w Katowicach przetrwał 8 lat. Niedawno zakończyła się rozbiórka wieżowca zaprojektowanego przez Jerzego Gottfrieda.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem