Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2016 w Porcelanie Śląskiej w Katowicach

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Fabryka Porcelany Śląskiej w Katowicach
Fabryka Porcelany Śląskiej w Katowicach Mat. Prasowe
Noc Muzeów 2016 w Katowicach odbędzie się również w dawnej fabryce Porcelany Śląskiej. Hasło przewodnie wydarzenia to „Podróż przez historię”. Zajrzyjcie tam koniecznie!

Noc Muzeów 2016 w dawnej fabryce Porcelany Śląskiej w Katowicach odbędzie się 14 maja w godzinach 17:00-24:00.

- Tegoroczne hasło przewodnie to „Podróż przez historię” i dlatego też pierwsze stanowisko, nazwane przez nas Malarnią (od nazwy Sali, znajdującej się w naszej fabryce, w której kiedyś zdobiono porcelanę) będzie opowiadało historię od 1923 roku do 1951 roku, kiedy bracia Czuday a następnie firma „Giesche” SA były właścicielami fabryki. Będzie można przeczytać jak to wszystko się zaczęło a także obejrzeć porcelanę z tamtego okresu - zapowiada Katarzyna Domżol z Fundacji Giesche.

Jak dodaje kolejnym przystankiem podróży przez historię będzie stanowisko nazwane „Łaźnia”. - Rok 1952 to początek „Zakładów Porcelany Bogucice”, podobnie jak na poprzednim stanowisku największą atrakcją będzie oryginalna porcelana, tym razem sygnowana charakterystycznym logiem „B”. Nie zabraknie historii ale i ciekawostek - precyzuje.

Atrakcją Nocy Muzeów w Porcelanie Śląskiej będą pokazy wypalania porcelany w budynku wzorcowni. Przy okazji Nocy Muzeów będzie miała miejsce też inauguracja nowej filiżanki muzycznej „Feliks Nowowiejski”, która powstała przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach.

Noc Muzeów 2016 w Porcelanie Śląskiej PROGRAM

Podróż przez historię:
►1922 – Elektro-Porcelana-Czudaywerke – Malarnia, ►1926 – Giesche – Malarnia, ►1952 – Zakłady Porcelany Bogucice – Łaźnie, ►1994 – Porcelana Śląska – Łaźnie, ►1998 – BGH Network / Porcelana Bogucice – Wzorcownia, ►2016 - Fabryka Porcelany – Galeria
Start w przestrzeni dawnej Malarni, gdzie przeniesiemy się do lat 20.–50. XX w., kiedy Fabryka nosiła nazwę „Elektro-Porcelana-Czudaywerke” oraz „Giesche”. Zobaczymy porcelanę techniczną oraz stołową z tamtego okresu oraz usłyszmy, jak Fabryka zmieniała się w ciągu lat. Następnie zejdziemy do pomieszczenia byłej Łaźni, gdzie odkryjemy historię „Zakładów Porcelany Bogucice” oraz „Porcelany Śląskiej”.

Przedostatnim punktem będzie zdobienie
porcelany w pracowniach firmowych „Porcelany Bogucice”. Na mecie podróży od historii do teraźniejszości w sali Galerii (historycznej sortowni) posłuchamy koncertu muzyki elektronicznej w niesamowitej, postindustrialnej przestrzeni,
jaką jest Fabryka Porcelany.

►Jubileusz Grupy Janowskiej – wystawa prac powstałych podczas plenerów artystycznych na terenach Fabryki Porcelany i Nikiszowca

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty