Ważne
  Nowe atrakcje w Muzeum Śląskim. Śladami Tomka Wilmowskiego...

  Nowe atrakcje w Muzeum Śląskim. Śladami Tomka Wilmowskiego oraz tajemnice roślin

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na pierwszym planie dawna łaźnia. Obok niej stoi stolarnia. W obu budynkach powoli finiszują generalne remonty
  1/4
  przejdź do galerii

  Na pierwszym planie dawna łaźnia. Obok niej stoi stolarnia. W obu budynkach powoli finiszują generalne remonty ©Justyna Przybytek

  Przedstawiciele Muzeum Śląskiego w Katowicach przedstawili ramówkę najważniejszych wydarzeń w tym roku. Hitem będzie otwarcie wiosną dwóch pokopalnianych budynków – łaźni i stolarni. Powstanie stała wystawa poświęcona książkowemu bohaterowi Tomkowi Wilmowskiemu, słynnego pisarza Alfreda Szklarskiego.
  Do końca kwietnia zakończy się rewitalizacja dawnej stolarni i łaźni, dwóch pokopalnianych budynków na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Ich modernizacja pochłonie blisko 30 mln zł. Zostaną udostępnione zwiedzającym wraz z otwarciem znajdujących się tu wystaw – w maju i czerwcu.

  Zobacz galerię

  Plecak, lupa i mapa. Okrywanie stolarni


  Remont wspomnianych dwóch pokopalnianych gmachów rozpoczął się dwa lata temu. Zarówno rewitalizacja dawnej stolarni, jak i dawnej łaźni powoli dobiegają końca. Finał prac zaplanowano w kwietniu tego roku. To znacznie później niż pierwotnie planowano.

  – Opóźnienie nastąpiło głównie ze względu na techniczne problemy, jakie napotkaliśmy w budynkach, które okazały się być w bardzo złym stanie – wyjaśnia Łukasz Dziąbek, kierownik Działu Inwestycji w Muzeum Śląskim. – Trzeba było wykonać naprawdę sporo prac dodatkowych, koniecznych wzmocnień, odkrywek niezinwentaryzowanych przestrzeni, to wpłynęło na przedłużenie terminu – dodaje.

  8 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Pokopalniane budynki: dawna stolarnia i łaźnia Muzeum Śląskiego

  Katowice, Muzeum Śląskie: w kwietniu finał remontu dawnej stolarni i łaźni [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Pokopalniane budynki: dawna stolarnia i łaźnia Muzeum Śląskiego ©LOTA  Jako pierwszy, 20 maja w Noc Muzeów, zostanie udostępniony zwiedzającym budynek dawnej stolarni i znajdująca się w nim wystawa „Na tropie Tomka”, nawiązująca do podróży bohatera książek Alfreda Szklarskiego – Tomka Wilmowskiego. Wystawa będzie stałą ekspozycją, dedykowaną zwłaszcza dzieciom, ale także ich rodzicom. Nie będzie to jednak wystawa o Alfredzie Szklarskim, a o książkach, które napisał.

  – Będzie próbą opowiedzenia fragmentów jego powieści. „Na tropie Tomka” to miejsce, w którym chcemy opowiadać o kulturach świata oraz o odpowiedzialnym podróżowaniu. Zaplanowano tu szereg wyzwań dla dzieci i dorosłych – tłumaczy Adam Pisarek, odpowiedzialny za przygotowanie tej ekspozycji. Jak dodaje, wystawa będzie interaktywna. Na wejściu dzieci otrzymają m.in. plecak, mapę czy lupę i tak uzbrojone wcielą się w rolę małych odkrywców, których zadaniem będzie zbadanie ukrytych na ekspozycji tajemnic.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama