Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Kontrakt dla Śląska powstaje w Katowicach. Plan Morawieckiego powinien go wziąć pod uwagę

Agata Pustułka
Górnictwo wciąż jest dla Śląskiego bardzo ważne, ale nie ma szans by stało się motorem napędowym rozwoju województwa
Górnictwo wciąż jest dla Śląskiego bardzo ważne, ale nie ma szans by stało się motorem napędowym rozwoju województwa Arkadiusz Gola
Potrafimy ze sobą rozmawiać! W środę, 9 marca, odbyło się pierwsze spotkanie zespołu, który opracuje nowy program dla Śląska. W lipcu otrzyma go na biurko premier Beata Szydło. Wszyscy mają nadzieję, że słynny Plan Morawieckiego, który zostanie przedstawiony w drugie połowie roku weźmie od uwagę jego założenia.

To oczywiste, że niezbędna jest poważna rozmowa na temat przyszłości województwa śląskiego. Przypomnijmy, że marszałek województwa Wojciech Saługa (PO) przygotował program dla regionu Śląskie 3.0. W okresie kampanii wyborczej program 2.0 promowała ówczesna premier Ewa Kopacz.

Po październikowych wyborach, w w wyniku których PiS zdobyło sejmową większość, sytuacja polityczna zmieniła się radykalnie i trzeba działania podjąć na nowo. Obecnie marszałka Saługę mamy z PO, a wojewodę Jarosława Wieczorka z PiS. Jak się porozumieją? Czy rząd na poważnie podejmie debatę o przyszłości górnictwa? Najlepszy czas na trudne decyzje to pierwszy rok po wygranych wyborach.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, która spotkała się wczoraj, chce już w lipcu przedstawić premier Beacie Szydło odnowiony kontrakt dla Śląska. To już sukces, że doszło do spotkania i rozmów.- Mam nadzieję, że nowy kontrakt dla Śląska stanie się ważnym elementem programu rozwojowego przedstawionego przez wicepremiera Mateusz Morawieckiego. To dla nas być, albo nie być - wyjaśnia przewodniczący „S” w regionie Dominik Kolorz.

Dziś województwo ma przede wszystkim problem z górnictwem, ale trzeba myśleć o jego przyszłości na 10 i 20 lat do przodu.
O nowych branżach, nowych miejscach pracy. Nie jest to łatwe, a ostatni raz udało się przeprowadzić restrukturyzację górnictwa za czasów rządu AWS i premiera Jerzego Buzka.

Oby tylko dyskusje w ramach WRDS nie utknęły na nic nie znaczących szczegółach i produkcji kilogramów programowej makulatury. Kluczowa jest oczywiście ustawa metropolitalna.
- Nie możemy się rozdrabniać, tylko forsować najważniejsze propozycje, kluczowe dla przyszłości regionu - apelował wczoraj były wojewoda śląski profesor prawa Tomasz Pietrzykowski. Może właśnie on zostanie szefem zespołu ds. kontraktu, co byłoby znakiem, że zespół ten nie stanie się on „izbą pamięci”.

Nie ma wyjścia, trzeba znaleźć pomysł na Śląsk, a nie jest to łatwe. W Czechach właśnie będą likwidowane ostatnie kopalnie, a my wciąż walczymy o przetrwanie zakładów i ich pracowników oraz rodzin. Tylko, że Czesi mają elektrownie atomowe, a my nie.

WRDS startuje w tej edycji z bardzo ambitnym planem. Chce już w lipcu przedstawić premier Beacie Szydło zupełnie nowy „Kontrakt dla województwa śląskiego” i pomysł na reindustrializację regionu. Tym razem konkretnie - bez nowomowy i propagandowej nadziei. Ma to być całkowicie realny scenariusz. Wypada tylko życzyć powodzenia.

Zespół ds. kontraktu dla Śląska został powołany 11 lutego uchwałą WRDS. W jego skład wchodzi dziewięciu ekspertów. Jeden wskazany przez stronę rządową, dwóch wskazanych przez stronę samorządową i po trzech wskazanych przez związki zawodowe oraz pracodawców. Stronę rządową reprezentuje prof. Jan Wojtyła z katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego, stronę samorządową sekretarz województwa Aneta Moczkowska i doradca marszałka Jacek Brzezinka. Eksperci wskazani przez stronę związkową to: prof. Tomasz Pietrzykowski z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Tomasz Czakon z Uniwersytetu Śląskiego oraz dr inż. Sylwester Rajwa z Głównego Instytutu Górnictwa. Z kolei eksperci wskazani przez pracodawców to: prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Stefan Dzienniak, prof. Leszek Blacha z Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Marek Zychla, prezes Śląskiego Związku Pracodawców Prywatnych (Konfederacja Lewiatan).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera