O Sztuce Konserwacji na niezwykłej wystawie w Muzeum...

  O Sztuce Konserwacji na niezwykłej wystawie w Muzeum Historii Katowic

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  O Sztuce Konserwacji na niezwykłej wystawie w Muzeum Historii Katowic
  1/6
  przejdź do galerii
  O konserwacji dzieł sztuki, kunszcie konseratorów i sztuce, jaką konserwacja dzieł w istocie jest, będzie okazja dowiedzieć się w trakcie wystawy "Sztuka Konserwacji", która 14 maja zostanie otwarta w Muzeum Historii Katowic
  Sztuka Konserwacji jest sztuką, która pokonuje czas i jego skutki, ale też nieodpowiedzialne, zamierzone bądź nie ludzkie działania. Struktura technologiczna zabytków to materiały, które w miarę upływu czasu i zależnie od warunków, w jakich się znajdują lub gdzie były przechowywane, starzeją się i ulegają niszczeniu - czytamy we wstępie do wystawy, która 14 maja zostanie otwarta w Muzeum Historii Katowic. Jak dodają muzealnicy "żelaznymi zasadami obowiązującymi w sztuce konserwacji są: minimalna interwencja oraz odwracalność interwencji".

  Jakie są efekty tej sztuki przekonamy się na ekspozycji w MHK. Na wystawie zobaczymy ciekawe i trudne w wykonaniu zabiegi konserwatorskie na przykładach różnych zabytków ze zbiorów muzeów, kościołów i prywatnych kolekcji.

  - Pokazujemy wyjątkowe i unikatowe obiekty, takie jak: Biblia... w tłumaczeniu Jakuba Wujka z 1599 roku i Statut... Jana Łaskiego z 1506 roku ze zbiorów Oddziału Starych Druków Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie, The Book of Beauty wydaną w Londynie w 1896 roku z Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Biblia Sacra z 1726 roku i Atlas z 17 mapami księstw śląskich z 1802 roku z Muzeum w Chorzowie, Panorama dóbr Henryka Dietla z II połowy XIX wieku z Muzeum w Sosnowcu, czy drewniany świecznik wiszący w stylu eklektycznym z I połowy XIX wieku z Muzeum w Gliwicach - wyliczają muzealnicy.

  Jak dodają na szczególną uwagę zasługują dzieła wyróżnione Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku w kategorii „dokonania z zakresu konserwacji”. - Zespół zabytkowych obrazów z chorągwi cechowych XVIII/XIX wieku pochodzących z Muzeum w Raciborzu (2009), kolekcja malarstwa zachodnioeuropejskiego ze zbiorów Muzeum w Tarnowskich Górach (2011), obraz Portret króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II z około 1790 roku z kolekcji Muzeum w Gliwicach (2012), oleodruk z przedstawieniem Matki Boskiej Kodeńskiej z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie (2014) oraz te, których konserwacja stała się tematem prac dyplomowych: Św. Wacław z Muzeum Śląska Cieszyńskiego (praca magisterska Jarosława Szpakowicza, 1983), czy Portret Emericha barona von Mattencloit z Muzeum Śląska Cieszyńskiego (praca magisterska Tomasza Trzosa, 1996) - wymieniają.

  Wystawa ma na celu pokazanie pracy ludzi, którzy na co dzień walczą o przywrócenie pierwotnego wyglądu wyjątkowych dzieł o znaczeniu historycznym i artystycznym, oraz jej efektów. Będzie ją można oglądać do 31 sierpnia.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama