Odpust w Katowicach w kaplicy Aniołów Stróżów w Górnośląskim...

  Odpust w Katowicach w kaplicy Aniołów Stróżów w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Anioły w kaplicy GCZD
  1/3
  przejdź do galerii

  Anioły w kaplicy GCZD ©Mat. Prasowe

  Nie będzie waty cukrowej, baloników i pistoletów na kapiszony. Będzie za to odpustowe nabożeństwo, domowe ciasto i … 15 tys. małych aniołków. W najbliższą niedzielę w szpitalnej kaplicy Aniołów Stróżów w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka odbędą się uroczystości odpustowe.
  2 października w Kościele katolickim  obchodzone jest święto Aniołów Stróżów, a właśnie pod wezwaniem Aniołów Stróżów jest szpitalna kaplica w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie. Dlatego od lat, 2 października, w kaplicy odbywają się uroczystości odpustowe.

  - Pod względem organizacyjnym to oczywiście zupełnie inne wydarzenie niż odpust w tradycyjnej parafii – mówi o. Paweł Ostrzałek, szpitalny kapelan.
  – Z powodów sanitarnych i organizacyjnych nie ma na przykład u nas straganów i tego całego odpustowego kolorytu. Jest za to domowe ciasto, którym częstujemy dzieci, ich rodziny i personel szpitala. Natomiast pod  względem duchowym nasze święto nie różni się niczym od uroczystości odpustowych w parafii – dodaje.

  Uroczystości w szpitalnej kaplicy odbędą się w otoczeniu tysięcy figurek aniołków. - Zostawiają je dzieci w podzięce Bogu za powrót do zdrowia. Są też tam też aniołki pozostawione przez bliskich tych dzieci, które swoją walkę o życie przegrały – mówi Wojciech Gumułka, rzecznik lecznicy.

  Jak dodaje figurki aniołków są w kaplicy od 2000 roku. Ówczesny kapelan o. Maciej poprosił dzieci, które uczestniczyły w roratach, by z dowolnych materiałów przygotowały własne aniołki. - O. Maciej postawił je przed ołtarzem. I wtedy do tych aniołków dzieci i ich rodzice zaczęli dostawiać kolejne, zrobione własnoręcznie albo kupione w sklepie. Kiedy liczba aniołów zaczęła wzrastać, o. Maciej zamontował pierwszą półkę, potem kolejne. I tak to się zaczęło. Teraz aniołków w szpitalu jest może nawet 15 tys. Nie mieszczą się w kaplicy, cześć wystawiamy więc na korytarzu. Są czymś wyjątkowym nie tylko dla pacjentów i ich rodzin, ale też dla pracowników szpitala – podkreśla o. Paweł.

  Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (GCZD) to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. W GCZD funkcjonują 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 30 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

  *Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
  *Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
  * Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama