Oto, jak może wyglądać nowa starówka w Katowicach...

  Oto, jak może wyglądać nowa starówka w Katowicach [WIZUALIZACJE]

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koncepcja placu Dworcowego pracowni jrk72
  1/12
  przejdź do galerii

  Koncepcja placu Dworcowego pracowni jrk72 ©SARP Katowice

  Wiemy, jak po przebudowie może wyglądać plac Dworcowy w Katowicach! W poniedziałek w katowickim oddziale SARP przedstawiono wyniki warsztatów urbanistyczno- architektonicznych dotyczących zagospodarowaniem placu przed Starym Dworcem w Katowicach, czyli przebudowy ulicy Dworcowej oraz urządzenia Tylnej Mariackiej.
  O planach budowy katowickiej starówki prezydent Katowic poinformował pod koniec kwietnia. Zapowiedział wówczas, że miasto przystąpi do ostatniego etapu przebudowy centrum miasta, który zakłada budowę placu Dworcowego na ulicy Dworcowej, remont ulicy Tylnej Mariackiej, na której znajdzie się parking (wielo- lub jednopoziomowy, do obsługi zamkniętej dla ruchu Dworcowej). W planach jest także budowa przystanku kolejowego przy Francuskiej oraz niewielkiego centrum przesiadkowego pod wiaduktem w ciągu ul. św. Jana.

  Jeszcze w kwietniu rozpoczęły się też warsztaty urbanistyczno - architektonicznych dotyczące zagospodarowania tego terenu. Do udziału w nich zaproszono trzy pracownie: AiR Jurkowscy Architekci, Atelier PS Marka Skwary i Mirosława Polaka oraz pracownię Jacka Krycha. Wczoraj natomiast w katowickim SARP ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję.

  Pierwszą nagrodę w wysokości 8 tys. zł przyznano pracowni AIR Jurkowscy-Architekci. - Za spójne i czytelne ukształtowanie wnętrza i przestrzeni placu Dworcowego dla potrzeb miasta; elegancję i umiar w zakresie zastosowanych środków formalnych, nie konkurujących z otaczającą architekturą zabytkową oraz wieloaspektowe przeanalizowanie uwarunkowań projektowych, z uwzględnieniem zaopatrzenia towarowego – czytamy w uzasadnieniu wyników.

  Dwie kolejne nagrody są równorzędne (po 6 tys. zł). Koncepcję Atelier PS chwalono „za próbę poszukiwań sekwencyjności przestrzeni placu Dworcowego o zróżnicowanym programie adresowanym do różnych użytkowników; dbałość o architektoniczne akcentowanie istotnych i ważnych miejsc terenu opracowania; zauważenie potrzeby „przymknięcia” zachodniej pierzei placu Dworcowego”, zastrzegli jednak, że zaproponowane w pracy rozmiary parkingu są „nadmierne w stosunku do przyjętej w mieście polityki transportowej a obiekty „para kubaturowe” zbytnio konkurują z wartościową architektura zabytkową w otoczeniu i nie wpływają korzystnie na spójność rozwiązań”.

  Sonda

  Co sądzisz o pomyśle budowy starówki w Katowicach


  Natomiast w koncepcji JRK72 podobała się próba alternatywnego spojrzenia na kształtowanie śródmiejskich przestrzeni publicznych Katowic, a także dużo zieleni zaplanowanej w tej przestrzeni oraz oszczędność środków wyrazu.

  Wyniki konkursu oznaczają, że to praca AIR Jurkowscy-Architekci (architekci zaprojektowali m.in. przebudowę Mariackiej) stanie się podstawą do dalszych działań związanych z budową katowickiej starówki, jednakże jurorzy konkursu zalecili, aby w dalszych pracach architektów utrzymano dla placu Dworcowego charakter eleganckiego salonu miasta, z wysokiej jakości rozwiązaniami materiałowymi. Wśród wytycznych jest też konieczność zachowania awaryjnego przejazdu przez plac oraz wprowadzenie możliwości podjazdu dwóch autokarów do hoteli przy ulicy. Komisja konkursowa zaleca też rezygnację ze szklanego pawilonu memorialnego na deptaku, który miał upamiętniać doprowadzenie kolei do Katowic. Architekci mają też zaprojektować piesze połączenie między deptakiem a nowym przystankiem PKP przy ul. Francuskiej oraz z centrum przesiadkowym pod wiaduktem w ciągu ulicy św. Jana. Komisja zwróciła również uwagę, aby w posadzkę nowego planu zamontować elementy z posadzki zabytkowej, która obecnie znajduje się w rejonie starego Dworca.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Starowka???Kattowitz,Katowice,Stalinogrod....znowu Katowice,a teraz Katoszawa albo Katonowiec???

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jezeli ma byc tak po polsku bez poniemieckich kamienic, to moze wszystko wyburzyc?
   I zbudowac zupelnie cos nowego , nowoczesnego np. Plac z wieza spadochronowa, na ktora spoglada w granicie wykuty...rozwiń całość

   Jezeli ma byc tak po polsku bez poniemieckich kamienic, to moze wszystko wyburzyc?
   I zbudowac zupelnie cos nowego , nowoczesnego np. Plac z wieza spadochronowa, na ktora spoglada w granicie wykuty korfanti, a wszystkiemiu przyglada sie z gory marsialek polsudzki.W tle paru harcerzy ,albo starzik ze starkom pod palmami i mamy Katoszawe.
   Pieknie po polsku bez tych obrzydliwych germanskich akcentow.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wspaniały projekt !

   Mieszkaniec Katowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Super projekt. Niesamowite rozwiązania urbanistyczne. Subtelność integracji stanu istniejącego z nowatorską wizją ! Doskonała analiza przestrzeni z uwzględnieniem skali ul. Dworcowej.
   Postrzegamy...rozwiń całość

   Super projekt. Niesamowite rozwiązania urbanistyczne. Subtelność integracji stanu istniejącego z nowatorską wizją ! Doskonała analiza przestrzeni z uwzględnieniem skali ul. Dworcowej.
   Postrzegamy profesjonalizm i ogromne doświadczenie autorów ! Zapewne wysokie oczekiwania inwestorów były motorem i wielkim wyzwaniem. Bez pomocy i doświadczenia SARP-u, byłby taki poziom trudny do zrealizowania. Wszystko to zostało osiągnięte dzięki wysokiej nagrodzie w wysokości 8.000,00 Zł. Jestem przekonany, że wszystkie te elementy razem przyniosią wspaniałą realizację dla naszego miasta. Po przedstawieniu wspaniałego projektu "KTW" jest to kolejny milowy krok katowickiej architektury roku 2016 ! Problem realizacji może wystąpić tylko w przypadku, kiedy autorzy tego projektu dostaną uprawnienia projektowe. Dzisiaj bowiem są dopiero po pierwszym semestrze architektury, .....i niewiadomo czy te studia dokończą. Mam tutaj pewne obawy........zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chwała geniuszom!

   Dociekliwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Pomysł dobry. Bo jak tak popatrzymy na Zenit, Skarbek i były Dom Prasy (nawet po pseudoupiekszeniu), to wystarczy powysadzać obce miastu zabudowania poniemieckie - i Starówka jest!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no nie mogę

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   opanujcie się, przecież starówka to porostu część centrum miasta ze starymi kamienicami, nie mamy jej? to co jest to na 3Maja, Warszawskiej, Jana, Staromiejskiej i Dworcowej?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani Justyno, pani jest przeurocza...

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Nowa starówka w Katowicach?! Chyba jakaś pomyłka... Starówkę ma Kraków, Florencja, nawet nie Paryż - bo Napoleon wywalił miasto do góry nogami. Ale Katowice - naprawdę Pani to napisała? Stary...rozwiń całość

   Nowa starówka w Katowicach?! Chyba jakaś pomyłka... Starówkę ma Kraków, Florencja, nawet nie Paryż - bo Napoleon wywalił miasto do góry nogami. Ale Katowice - naprawdę Pani to napisała? Stary Dworzec, Mariacka Tylna - cudne...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A starowkie nazwiem imieniem wielkiego Lecha!

   Architekt po WUML'u (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Nie dyskutujta wy mi tu! Jak MY zdecydowaliśmy, że Katowice starowkie bedzie miało - to bedzie jo miało! I basta!
   Zrobim wykopaliska pod Zenitem i znajdziem - jak bedzie trza - polsko historie...rozwiń całość

   Nie dyskutujta wy mi tu! Jak MY zdecydowaliśmy, że Katowice starowkie bedzie miało - to bedzie jo miało! I basta!
   Zrobim wykopaliska pod Zenitem i znajdziem - jak bedzie trza - polsko historie odwiecznie staropolskich Katowic! A może i jakiego Piasta Katowickiego herbu Jelito Grube do tego znajdziem!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...Caly narod odbudowuje Starowke....

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Cojsik za nowo ta "starowka".
   Cza tukej wjyncy symboli polckosci - jakos tabulka, co tukej Zeflikowi Bule Poloki ukradli zygarek, jak Poloki przisli robic pofstanie; abo miejsce, kaj Hyjdla...rozwiń całość

   Cojsik za nowo ta "starowka".
   Cza tukej wjyncy symboli polckosci - jakos tabulka, co tukej Zeflikowi Bule Poloki ukradli zygarek, jak Poloki przisli robic pofstanie; abo miejsce, kaj Hyjdla przejzaua na uoczy, jak sie poszmarowala oczy "polckom" Nivea'jom. Do tego jake stare mury (resztki domow, kere spolyli ukochani wyzwoliciele).
   Abo jakijs dom, kaj w 1945 Ziutek Stugajuo otworzol piyrszy sklep (z brechsztangom).
   Mozno wom wtedy - okupanty polcke - ftojs ta staropolskosc Kattowitz kupi! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   starowka katowicka

   mara ślonsko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   parsk i smiech hehehehe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   masakra

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   niech nie zapomną wybudować jakiejś ukrytej w ziemi fontanny tak by przynajmniej raz w roku się zarwała pod jakimś autem :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Starowka?????????

   Beuthner (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Kattowitz! Nigdy nie mialo starowki! Bola wies (Dorf) Kattowitz! Dopiero na polecenie Grafa von Thiele Wincklera i Donnesmarckow! wybudowano miasto Kattowitz !!! z kolejom i przemyslym !!! Co bolo...rozwiń całość

   Kattowitz! Nigdy nie mialo starowki! Bola wies (Dorf) Kattowitz! Dopiero na polecenie Grafa von Thiele Wincklera i Donnesmarckow! wybudowano miasto Kattowitz !!! z kolejom i przemyslym !!! Co bolo wzorym dlo calych Prus!! Trzeba tylko remontowac dom po domu i obejzycie jako Kattowitz mialo architektura!!!! Ale od 22roku Oberschleisien jest pod okupacjom gorolskom !!!!!ico momy ??? Ruiny OS !!!!! Moj onkel Ernst mi zawsze godol: za Wilusia to boly fajne czasy !!!! i chyba miol Recht !!!! Glück auf OS !!!!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama