Pawilon na rynku z widokiem na Katowice? Zobaczcie północną...

  Pawilon na rynku z widokiem na Katowice? Zobaczcie północną ścianę [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pawilon gastronomiczny na rynku w Katowicach
  1/9
  przejdź do galerii

  Pawilon gastronomiczny na rynku w Katowicach ©Marzena Bugała-Azarko

  Na katowickim rynku trwa budowa pawilonu gastronomicznego. Dopiero teraz widać, jak duży jest ten budynek i jak podzielił nowy rynek. Łudziliście się, że przynajmniej widok z tego miejsca będzie na całe miasto. To zobaczcie północną ścianę.
  Pawilon na katowickim rynku budowany jest na wysokości Domu Handlowego Skarbek, przedziela nowy plac w przebudowanym centrum Katowic na pół. Po jednej jego stronie jest plac Kwiatowy i budynek magistratu, urządzony w dawnym Domy Prasy, na północy zaś - plac rekreacyjny z parkiem, fontanną i placem zabaw. Bryła pawilonu jest długa na 40 metrów, zaś wysoka na osiem. Będzie dwukondygnacyjna, a przez jej środek na poziomie parteru będzie biegło przejście z jednej strony rynku na drugi.


  Kilka tygodni temu urzędnicy ujawnili, że w jednej z "nóg" pawilonu będzie toaleta publiczna.Informację w tej sprawie przekazał w minionym tygodniu katowickim radnym Adam Kochański, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Katowicach.

  - Otrzymałem polecenie od prezydenta, aby w jednej z nóg pawilonu wykonać toaletę publiczną zamiast pierwotnie planowanego tu bistra - wyjaśnił w trakcie obrad Komisji Rozwoju.

  Internauci na tych planach miasta nie zostawiają suchej nitki, ale krytykują także sam pomysł budowy ogromnej bryły na rynku.

  - Przecież obojętne, co tam będzie. Sam budynek jest fatalnie ulokowany, przecina i zasłania przestrzeń. Spod Skarbka nie widać Spodka, a z alei Korfantego fontanny na placu Kwiatowym. Po co robić taki open space, po co wycinać stare drzewa i dawać oddech przestrzeni, kiedy na środku staje zaburzający widok „kloc” - napisał Przemysław Duda. W tym samym tonie sprawę komentuje na naszym profilu na Facebooku Joanna Polak.
  - Nie dość, że zamiast otwartej przestrzeni mamy budę, to jeszcze centralnym miejscem rynku w Katowicach będzie publiczny szalet. Co za rewelacyjny pomysł - ironizuje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czyżby "DADAIZM" odrodził się w.... Katowicach.

   Konrad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nie miałbym nic przeciw ,żeby na katowickim rynku do kawiarni wchodziło sie przez toaletę. Właśnie taki LOKAL stworzyli Dadaiści na początku XX wieku.Nie pamiętam czy to było w Paryżu czy w Nowym...rozwiń całość

   Nie miałbym nic przeciw ,żeby na katowickim rynku do kawiarni wchodziło sie przez toaletę. Właśnie taki LOKAL stworzyli Dadaiści na początku XX wieku.Nie pamiętam czy to było w Paryżu czy w Nowym Yorku. Ale ciekawe..... .

   Dadaizm (dada) – międzynarodowy ruch artystyczno-literacki w sztuce XX wieku, którego głównymi hasłami były dowolność wyrazu artystycznego, zerwanie z wszelką tradycją i swoboda twórcza odrzucająca istniejące kanony.Podstawową dewizą dadaizmu była zatem absolutna, totalna wolność.Dadaiści posługiwali się absurdem, zabawą, dowcipem, prowokacją. Inicjatorem dadaizmu był Tristan Tzara, francuski poeta i eseista pochodzenia rumuńskiego.Wraz z André Bretonem, Philippe'em Soupaultem i Louisem Aragonem szokował eksperymentalnymi próbami dezintegracji struktury języka.
   Tristan Tzara i jego przepis na wiersz dadaistyczny
   Cytat:
   "Chcąc stworzyć wiersz dadaistyczny, weź gazetę. Weź też nożyczki. Wybierz artykuł, który odpowiadałby długości twojego wiersza. Wytnij artykuł. Następnie powycinaj z artykułu poszczególne słowa i włóż je do torby. Potrząśnij delikatnie torbą. Następnie po kolei wyciągaj z torby słowa. Zapisz wszystko na kartce. Wiersz będzie podobny do ciebie."

   wiersz losowy Tzary:
   Cytat:
   "Kiedy psy diamentowo tną nieboskłon, pojęcia i przebieg znaczeń ukazują godzinę przebudzenia programu."

   Czyli chodzi o to, żeby wyszło nam coś, co będzie zupełnie pozbawione sensu, zdanie tak absurdalne, że można je stworzyć tylko na drodze przypadku. Im mniej logiczne tym lepiej. Cała zabawa polega na tym,że wychodzą z tego zdania dziwaczne, śmieszne, ale czasem nawet takie,które o dziwo mają jakis sens. Bardzo jestem ciekaw, czy znajdzie się ktoś,kto odważy się stworzyć coś takiego. Może w Katowicach.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...Budujemy nowy dom, jeszcze jeden nowy dom......

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jak "opiniotworczok" pokazywou obroski nowego Rynku "wizualizacjom" zwane, zodny taki stodouy, jako teroski budujom na srodku, ech niy widziou. Mozno jakijs postympowy nauczyciel kultury polckij,...rozwiń całość

   Jak "opiniotworczok" pokazywou obroski nowego Rynku "wizualizacjom" zwane, zodny taki stodouy, jako teroski budujom na srodku, ech niy widziou. Mozno jakijs postympowy nauczyciel kultury polckij, chce nom Slonzokom pokozac Slawojka IV RP?
   Abo jusz som plany, coby tyn superhaziel zbulic? W koncu juzajs ftojsik na tym zarobi!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koniec z nowym rynkiem

   Michal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Właściwie nowego rynku już nie ma. Koniec. Trzeba pomyśleć o akcji rozebrania tego szkaradztwa. Byl piekny widok wieczorem. Widzialem jak obcokrajowcy zdjecia robili i wszystko urzedasy zalatwily.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Robili zdjęcia...

   Miro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ... motorniczym, którzy wychodzą z tramwaju i przełączają zwrotnicę metalowym prętem - takiego dziadostwa u siebie nie mają.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drewniane budy Baby Jagi

   wektor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy ktoś wie co robią na "rynku" w Katowicach drewniane budy, wyglądające jak stare chaty góralskie? Kiedyś widziałem je na staromiejskiej a teraz szpecą w samym sercu Katowic. Czy taka "ozdoba" ma...rozwiń całość

   Czy ktoś wie co robią na "rynku" w Katowicach drewniane budy, wyglądające jak stare chaty góralskie? Kiedyś widziałem je na staromiejskiej a teraz szpecą w samym sercu Katowic. Czy taka "ozdoba" ma odwiedzającym nas gościom, przypominać że Katowice nadal są starą wioską ze śmierdzącą Rawą?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama