Pękło mu serce. Uratowali go kardiolodzy z Ochojca

  Pękło mu serce. Uratowali go kardiolodzy z Ochojca

  Zdjęcie autora materiału
  Agata Pustułka

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Janusz Więsek czuje się już dobrze, choć dwa tygodnie temu jego życie wisiało na włosku.
  1/10
  przejdź do galerii

  Janusz Więsek czuje się już dobrze, choć dwa tygodnie temu jego życie wisiało na włosku. ©ARC

  Unikatowy w skali światowej medycyny zabieg w Katowicach. Kardiolodzy z Górnośląskiego Centrum Medycznego „załatali” mu pęknięcie serca, wprowadzając specjalne uszczelniające dyski.
  Janusz Więsek czuje się już dobrze, choć dwa tygodnie temu jego życie wisiało na włosku. Do szpitala w Ochojcu trafił z rozpoznaniem świeżego zawału. Wkrótce okazało się, że ma... pęknięte serce.

  Ubytek stale się powiększał i w chwili zabiegu osiągnął rozmiar 15 milimetrów. Przeciekająca krew zlokalizowała się w worku osierdziowym tworząc tętniaka rzekomego. Krwi wylało się półtora litra i w każdej chwili tętniak groził pęknięciem.
  Po konsultacji kardiochirurgicznej okazało się, że nie można chorego operować tradycyjną metodą. Otrzymał środki zwiększające kurczliwość serca, wykonano koronarografię oraz tomografię komputerową.

  Po analizie sytuacji do akcji wkroczyli kardiolodzy z Górnośląskiego Centrum Medycznego, wybitni specjaliści w stosowaniu nowych technologii. Kilkadziesiąt godzin po przyjęciu do szpitala pan Janusz został poddany zabiegowi, który przebiegł w dwóch etapach. Najpierw lekarze przezskórnie, cewnikiem przez tętnicę, „załatali” mu pęknięcie serca, wprowadzając specjalne uszczelniające dyski. Mają dożywotnią gwarancję.

  - Krew, która pozostała w tętniaku zresorbuje się. Zabezpieczyliśmy tykającą bombę - wyjaśnia prof. Zbigniew Gąsior szef II Oddziału Kardiologii.

  W tym samym czasie już było wiadome, że u pacjenta wystąpiła ciężka niewydolności zastawki mitralnej, powodują ogromny obrzęk płuc, stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla życia. I tym razem kardiolodzy znaleźli wyjście - w miejsce „awarii” wprowadzili specjalne klipsy w kształcie litery „V” likwidujące problem. Wprowadza się je do ujścia zastawki mitralnej poprzez układ żylny (żyłą udową, żyłą główną dolną ), a następnie po nakłuciu przegrody międzyprzedsionkowej do lewego przedsionka) bez konieczności otwarcia klatki piersiowej.

  - Zapinką łączy się centralnie płatki zastawki, zmniejszając stopień jej niedomykalności - dodaje prof. Wojciech Wojakowski, kierujący III Oddziałem Kardiologii.

  Pan Janusz już rozpoczął rehabilitację. Jest szczęśliwy. Czuwa przy nim rodzina.

  - Dowiedziałem się, że jest wyjątkowym pacjentem w skali świata, ale dobrze, że już po wszystkim. Dziękuję lekarzom i pielęgniarkom - uśmiecha się pacjent, który dalsze leczenie rozpocznie w przyszłym tygodniu w szpitalu w Ustroniu.

  Jak podkreśla prof. Gąsior, o powodzeniu zabiegów zdecydowały nie tylko medyczne umiejętności specjalistów z Ochojca, ale też zdyscyplinowanie chorego, który nie poddał się, uważnie wsłuchiwał się w zlecenia lekarzy i je wykonywał.

  - Tacy pacjenci to medyczna rzadkość, bo zwykle pęknięcie, jak w tym przypadku, ściany lewej komory serca, jest śmiertelne i chorzy nie trafiają na stół operacyjny tylko umierają - mówi dr Grzegorz Smolka, kardiolog z GCM.

  Pan Janusz miał w swoim nieszczęściu wielkie szczęście. Dziewięć lat temu, także w Ochojcu, przeszedł zabieg wszczepienia by-passów. Zabliźnienia po tej perfekcyjnie przeprowadzonej operacji miały swój udział w ograniczeniu zniszczenia serca, gdy teraz doznał zawału.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na ochojcu kardiolodzy i kardiohirurdzy to wspaniali lekarze

   Maria (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   To prawdziwi lekarze z prawdziwego zdarzenia dbają o pacjentow i ratują życie za które im serdecznie dziekuje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo!

   karol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Brawo!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BRAWO!!!

   Krystyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   BRAWO!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama