Pomysłowe gminy dostaną z NFZ...

  Pomysłowe gminy dostaną z NFZ pieniądze, by dbać o nasze zdrowie

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pieniądze z NFZ to dodatkowy zastrzyk pieniędzy na profilaktykę zdrowotną w gminach

  Pieniądze z NFZ to dodatkowy zastrzyk pieniędzy na profilaktykę zdrowotną w gminach ©Krzysztof Szymczak

  Śląskie gminy powinny śmielej sięgnąć po pieniądze z NFZ na dodatkowe programy zdrowotne. Liczą się pomysły. Te mają np. w Częstochowie.
  Pieniądze z NFZ to dodatkowy zastrzyk pieniędzy na profilaktykę zdrowotną w gminach

  Pieniądze z NFZ to dodatkowy zastrzyk pieniędzy na profilaktykę zdrowotną w gminach ©Krzysztof Szymczak

  Pierwszy raz w swojej historii śląski NFZ przekazał pieniądze na realizację programów prozdrowotnych, podpisując umowy z władzami gmin i powiatów, które wystartowały w konkursie. W pierwszej edycji Fundusz wsparł realizację 27 programów w 13 gminach i powiatach kwotą ponad 1 mln 220 tys. zł. Ale to nie wszystko, bo teraz do wydania jest aż 3 mln zł. Właśnie rozpoczęto zbieranie gminnych propozycji. Umowy mają być podpisane we wrześniu.


  - Poprzednio zdecydowaliśmy się na dofinansowania programów związanych z dodatkowymi szczepieniami przeciwko grypie czy pneumokokom, które nie są refundowane. W kolejnej edycji liczmy na innowacyjne pomysły związane choćby z walką z otyłością u dzieci i młodzieży - wyjaśnia dr Jerzy Szafranowicz, dyrektor śląskiego NFZ.

  Oczywiście, by program zgłoszony przez gminy uzyskał finansowe wsparcie, musi być pozytywnie oceniony przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz mieć pozytywną opinię wojewody, dotyczącą zgodności planowanego programu z priorytetami dla regionalnej polityki zdrowotnej.

  Liderem wśród gmin województwa śląskiego, jeśli chodzi o wysokość przyznanych przez Fundusz środków, jest Częstochowa. Ale to miasto słynie z wielu prozdrowotnych i prospołecznych inicjatyw. Między innymi jako pierwsze przeznaczyło środki na in vitro dla niepłodnych par (obecnie ok. 100 tys. zł).

  – Wszystkie miejskie programy na rzecz zdrowia i zdrowego stylu życia będą nas w tegorocznym budżecie kosztowały 800 tys. zł. Gdy do tego dodamy ok. 300 tys. z NFZ, to suma robi się naprawdę solidna, a przecież nie powiedzieliśmy ostatniego słowa, bo będziemy też zabiegać o środki w „rundzie” wiosennej – mówi Andrzej Szewiński, wiceprezydent Częstochowy.

  W sumie w Częstochowie będzie realizowanych pięć programów: program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (wartość dofinansowania: 90 tys. 728 zł), badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych (wartość dofinansowania: 25 tys. 602 zł), a także program profilaktycznych szczepień dzieci przeciwko pneumokokom
(wartość dofinansowania: 72 tys. 592 zł), szczepienia ochronne przeciwko grypie dla mieszkańców z grup szczególnego ryzyka (wartość dofinansowania: 66 tys. 100 zł). Sfinansowane też zostaną w ramach programu profilaktyka i wczesna diagnostyka astmy, chorób alergologicznych u dzieci i mieszkańców Częstochowy.

  Warto przyjrzeć się dokładnie częstochowskiemu patentowi, bo może podpowiedzieć innym gminom, na co warto wydawać środki z NFZ i które mają szansę na akceptację.

  Przy okazji warto wyróżnić program, który będzie realizowany w Jaworznie. Miasto to otrzymało najwyższą wnioskowaną kwotę – 228 tys. zł – na realizację programu kompleksowej terapii, opieki i pielęgnacji dzieci niepełnosprawnych.

  Wzorem dla innych powinny być niewielkie Ożarowice, które na profilaktykę zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w gminie dostaną 18 tys. 469 zł 20 gr.

  – Kilkanaście wniosków musieliśmy odrzucić. Jeden dotyczył szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu – mówi Jerzy Szafranowicz.

  W pierwszej edycji gminy postawiły na „tradycyjne” pomysły. Szczepienia przeciwko meningokokom, pneumokokom, grypie nie są refundowane przez NFZ, a stanowią poważne zagrożenie zdrowotne. W sumie tak najpewniej wydać pieniądze – przy okazji po zakończeniu programów
zobaczymy, ilu mieszkańców z nich skorzysta.

  Fundusz otwarty jest także na projekty nieoczywiste, byle tylko spełniały ściśle określone kryteria. Tu jednak muszą ruszyć głową szefowie wydziałów zdrowia w gminach i radni, ale też szkoły, w których program może być realizowany. Inspiracją może być projekt wymyślony od początku do końca przez Joannę Loskę-Rychlik, nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Tychach, która m.in. przy wsparciu Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich stworzyła w placówce prawdziwą kuchnię, by dzieci uczyły się w niej przygotowywania zdrowych posiłków (dzieci odkrywały smak ogórka, papryki...).

  Warto dodać, że kwota dofinansowania programów w ramach NFZ nie może przekroczyć 80 proc. środków przewidzianych na realizację programu jednostki samorządu terytorialnego o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 5 tys. lub 40 proc. środków przewidzianych na realizację programu jednostki samorządu terytorialnego o liczbie mieszkańców powyżej 5 tysięcy.

  NFZ refunduje wiele badań profilaktycznych, adresowanych do grup zagrożonych określonymi schorzeniami. Np. program mammograficzny adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy, oraz do tych, które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Badanie mammograficzne jest bezpłatne, nie wymaga skierowania. Kobieta może się zgłosić na nie sama lub po otrzymaniu zaproszenia.

  Pogram profilaktyki raka szyjki macicy adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat. Badanie cytologiczne w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy można wykonać w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym zakontraktowanym przez NFZ oraz w gabinecie położnej POZ, posiadającej uprawnienia do pobierania rozmazów cytologicznych w ramach zawartej umowy z NFZ. Do ginekologa i położnej POZ nie jest wymagane skierowanie.

  Jest też prowadzony program adresowany do osób powyżej 18. roku życia palących papierosy, w szczególności do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40. a 65. rokiem życia, którzy nie mieli wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POChP w ciągu ostatnich 36 miesięcy.

  ZOBACZCIE FILM: Czy organizatorzy wyjazdów wakacyjnych mogą odmówić uczestnictwa dzieciom, które nie miały obowiązkowych szczepień?
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama