Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstania śląskie to wojna domowa? Tak mówią najwięksi łajdacy - mówi prof. Marek

Teresa Semik
Debata o powstaniach śląskich w Katowicach
Debata o powstaniach śląskich w Katowicach Lucyna Nenow / Dziennik Zachodni
W Katowicach w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja pt. „Powstania Śląskie 1919, 1920 i 1921: historyczne wydarzenia w świadomości współczesnego społeczeństwa”. Spotkanie było burzliwe.

- Najwięksi łajdacy próbują mówić, że powstania śląskie to była wojna domowa - przekonywał profesor Franciszek Marek Katowicach.

Prof. Marek jest historykiem kultury, byłym rektorem Uniwersytetu Opolskiego. Nigdy nie krył swoich śląskich i polskich korzeni. Uczestniczył w konferencji poświęconej powstaniom śląskim, zorganizowanej pod auspicjami wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka.

- Dla mnie powstania śląskie, to jedyne powstania w Europie o charakterze ludowym i narodowy, do tego mocno związane z kościołem. Zawsze zaczynały się od mszy. Najwięksi łajdacy próbują mówić i pisać, że to była wojna domowa - przekonywał prof. Franciszek Marek. - Gdyby to była prawda, to gdzie są groby tych, którzy z powstańcami śląskim walczyli? Szukałem ich na Opolszczyźnie i znalazłem jeden. Ciało ekshumowano i wywieziono do Bawarii. To była wojna polsko-niemiecka i tak nazywała te walki strona niemiecka.

Na dowód swoich twierdzeń profesor przytacza treść przysięgi powstańców: „Przysięgam przed Bogiem Wszechmocnym i Wszechwidzącym, że Górny Śląsk przed Niemcami bronić będę, że tajemnic organizacyjnych nawet pod groźbą śmierci nie zdradzę, że rozkazy Polskiej Organizacji Wojskowej sumiennie wykonywać będę. W razie potrzeby jestem gotów za Ojczyznę moją życie poświęcić”.

- Z treści przysięgi wynika, że chodziło powstańcom o sprawy narodowe, o Polskę, a nie o regionalizm - dodał profesor. - Dlaczego jestem przeciwnikiem wszelkich ruchów separatystycznych? Wynika to z moich wojennych doświadczeń, kiedy prędzej można było znaleźć uczciwego Niemca niż uczciwego zniemczonego Ślązaka.
Wokół polskiej tradycji powstańczej pojawiła się dziura, którą wypełnia narracja antypowstańcza. Od 20 lat pojawia się wizja śląskiej wojny domowej. Zwrócił na to uwagę także publicysta Piotr Semka. – Nie można na równi traktować tych, którzy bili się o Polskę z tymi, którzy walczyli z powstańcami. Więcej Ślązaków walczyło po stronie powstańców niż po stronie przeciwnej – mówił Semka i zachęcał do tworzenia klubów pamięci powstań śląskich. Gdyby nie te powstania, nie byłoby mowy śląskiej, z którą Niemcy walczyli. Publicysta dodał , że mit powstańczy jest mitem założycielskim polskiego Śląska. Jeżeli dziś szukać czegoś, co połączyłoby rdzennych Ślązaków i tych, którzy tu przyjechali po 1945 roku, to jest nim właśnie tradycja powstańcza.

– Gdybyśmy nie walczyli o Polskę, to by jej nie było – konkludował prof. Zygmunt Woźniczka, historyk UŚ. – Śląski lud robotniczy chwycił za broń, a nie jaśnie panowie.

Jak dzielnie walczyliśmy, przypomniał historyk Wojciech Kempa, przywołując zwycięską bitwę o Górę św. Anny. – Nie mamy nawet świadomości jej ogromu – wyjaśniał. – W przeddzień wybuchu III powstania Polska Organizacja Wojskowa na Śląsku skupiała 40 tys. ludzi i wszyscy stawili się na zbiórkę. Doszło do nich 20-25 tys. ochotników. Przed wybuchem powstania styczniowego zaprzysiężonych było 20 tys. osób, na zbiórkę przyszło się 6 tys.

Wojewoda śląski stwierdził, że trzeba się zastanowić, jak wykorzystać nasze doświadczenia z przeszłości do budowania tożsamości historycznej w całym kraju.

Program konferencji
11.10-11.40
Dlaczego trzeba i warto rozmawiać, i pisać o historii. Dlaczego obecnie trzeba i warto rozmawiać i pisać o Powstaniach Śląskich – Piotr Semka, historyk, publicysta, pisarz
11.40-12.10
III Powstanie Śląskie – wywalczone w boju zwycięstwo idei niepodległościowej przechowywanej przez pokolenia – prof. dr hab. Franciszek Marek, historyk, pedagog, autor książek o tematyce historycznej
12.10-12.40
Powstania Śląskie 1919, 1920, 1921 w kontekście ówczesnej historii Polski – dr hab. Zygmunt Woźniczka, historyk, autor książek o tematyce historycznej
12.40-13.00
Przebieg bitwy o Górę św. Anny w III Powstaniu Śląskim – Wojciech Kempa, historyk, autor książek o tematyce historycznej
Konferencji będzie towarzyszyć wystawa „Alianci na Górnym Śląsku”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Powstania śląskie to wojna domowa? Tak mówią najwięksi łajdacy - mówi prof. Marek - Dziennik Zachodni