Ważne
  Prezydent Krupa przeprasza Unię Metropolii Polskich. I jej...

  Prezydent Krupa przeprasza Unię Metropolii Polskich. I jej deklarację nazywa... grą partyjną

  MZ

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prezydent Katowic Marcin Krupa
  1/4
  przejdź do galerii

  Prezydent Katowic Marcin Krupa ©Karina Trojok

  Jeszcze jeden zwrot akcji w sprawie deklaracji Unii Metropolii Polskich na temat wspólnej polityki migracyjnej. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom prezydenta Katowic, do jego urzędu jednak trafiła korespondencja z UMP dotycząca tego oświadczenia. "Ale nie trafiła do mnie bezpośrednio, przez niedopatrzenie pracowników urzędu" - mówi Marcin Krupa. Krupa przeprasza unię metropolii, zapowiada konsekwencje wobec swoich podwładnych, ale jednocześnie... podtrzymuje zdanie na temat deklaracji UMP i nazywa ją "grą partyjną".
  Wczoraj prezydent Katowic zaznaczał, że nie podpisał deklaracji Unii Metropolii Polskich w sprawie wspólnej polityki migracyjnej, bo nie został mu przedstawiony ani projekt, ani ostateczny kształt tego pisma. Co więcej, w ubiegły piątek, gdy oświadczenie było parafowane przez samorządowców z 12 miast wchodzących w skład UMP, był na delegacji w USA. Po dzisiejszej kontroli w urzędzie okazało się, że do Katowic jednak trafiała korespondencja z unii metropolii w tej sprawie (11 i 26 czerwca), ale... nigdy nie trafiła ona na jego biurko.
  "Powyższa sytuacja była spowodowana niedoskonałością systemu obiegu dokumentów, a także niedopatrzeniem pracowników urzędu. Wobec osób odpowiedzialnych za sytuację wyciągnę odpowiednie konsekwencje służbowe – w szczególności dotyczy to pionu mojej zastępczyni" - pisze Marcin Krupa w oświadczeniu, które publikujemy poniżej.
  Prezydent Katowic, który w poniedziałek zarzucił UMP wykorzystywanie jego nazwiska i podpisu bez jego wiedzy, dziś unię metropolii przeprasza: "Chciałbym szczerze przeprosić zarówno przedstawicieli Unii Metropolii Polskich, jak i prezydentów - sygnatariuszy wspomnianej deklaracji, a także wszelkie inne osoby, które poczuły się urażone moimi słowami dotyczącymi braku możliwości konsultowania dokumentu, czy w ogóle nie informowania o całej sprawie".
  Z drugiej strony Krupa komentuje też samą deklarację: nazywa ją "grą partyjną" i zapowiada, że jako bezpartyjny prezydent i tak nie weźmie w niej udziału.
  "Sprawą migrantów i uchodźców w pierwszej kolejności powinien się zająć rząd, gdyż jest to kwestia ogólnokrajowa (...) Kolejność działań jest następując, gdy władze centralne – rząd - wypracują odpowiedni program, dopiero wtedy w działania włączy się UMP - a nie na odwrót. Smuci mnie fakt, że w moim przeświadczeniu, biorąc pod uwagę cały kontekst sytuacji, stworzenie tej deklaracji było grą partyjną. Postanowiłem, że jako bezpartyjny prezydent, nie wezmę w niej udziału" - pisze Krupa.
  Oto całe jego oświadczenie w tej sprawie:

  W związku z trwającą dyskusją dot. dokumentu „Deklaracja prezydentów o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji” chciałbym wyjaśnić kilka dodatkowych kwestii.

  1) 1 lipca br. opublikowałem oświadczenie w którym napisałem, że, cytuję „Z przykrością informuję, że o całej sprawie dowiedziałem się dopiero wczoraj w nocy (tj. 30 czerwca – przyp.) z mediów – po moim powrocie z delegacji z Doliny Krzemowej w USA. Mam taką zasadę, że nie podpisuję deklaracji, w tworzeniu których nie uczestniczyłem – lub których ze mną nie konsultowano”.

  2) W związku z wpływającymi do mnie sygnałami, czy jednak do urzędu wpływały wcześniej jakiekolwiek informacje w tej sprawie - poleciłem zweryfikować tę kwestię urzędnikom. Dzisiaj otrzymałem informacje z potwierdzeniem. Do Urzędu Miasta Katowice wpłynęły maile dotyczące m.in. zaproszenia na Konferencję „Miasta Integrujące”, która organizowana była w dniach 29-30 czerwca w Gdańsku, podczas której podpisano deklarację. Kilka maili dotyczyło również w jasny sposób wspólnej deklaracji współpracy prezydentów miast Unii Metropolii Polskich w obszarze migracji wewnętrznych i zewnętrznych. Tekst tej deklaracji wpłynął pierwszy raz do Urzędu Miasta 11 czerwca (jako projekt) oraz 26 czerwca (jako projekt po zmianach). W mailach określone, że można nadsyłać ewentualne uwagi co do tekstu deklaracji. (Wspomniane przykładowe maile i zaproszenie są załącznikiem do materiału – zanonimizowano adresy spoza Urzędu Miasta Katowice. Maile sygnowane „PREZYDENT” – trafiają do mojego sekretariatu, a następnie trafiają do kancelarii do rejestracji).

  3) O wspomnianej korespondencji aż do tej chwili nie wiedziałem – i wydając sobotnie oświadczenie oraz udzielając wypowiedzi do mediów – nie miałem wiedzy w tym temacie. Tym samym chciałbym szczerze przeprosić zarówno przedstawicieli Unii Metropolii Polskich, jak i prezydentów - sygnatariuszy wspomnianej deklaracji, a także wszelkie inne osoby, które poczuły się urażone moimi słowami dotyczącymi braku możliwości konsultowania dokumentu, czy w ogóle nie informowania o całej sprawie. Okazało się, że takie możliwości były zapewnione.

  4) Powyższa sytuacja była spowodowana niedoskonałością systemu obiegu dokumentów, a także niedopatrzeniem pracowników urzędu. Wobec osób odpowiedzialnych za sytuację wyciągnę odpowiednie konsekwencje służbowe – w szczególności dotyczy to pionu mojej zastępczyni. Jednocześnie zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, by system komunikacji w urzędzie ulepszyć, by tego typu sytuacja nie miała miejsca w przyszłości.

  5) Podkreślam jednakże, że podtrzymuję słowa dotyczące tego, że umieszczenie mojego nazwiska na deklaracji powinno nastąpić wyłącznie bezwzględnie po jasnym i wyraźnym udzieleniu przeze mnie zgody. Takiej zgody nigdy nie wyraziłem.

  6) Podtrzymuję także słowa dotyczące aspektu merytorycznego – tj. że sprawą migrantów i uchodźców w pierwszej kolejności powinien się zająć rząd, gdyż jest to kwestia ogólnokrajowa. W październiku 2015 roku Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich przedstawił „Stanowisko UMP w sprawie przesiedleń i relokacji uchodźców” (załączam stanowisko UMP). Z tego stanowiska jasno wynika, że kolejność działań jest następując, gdy władze centralne – rząd - wypracują odpowiedni program, dopiero wtedy w działania włączy się UMP - a nie na odwrót. Smuci mnie fakt, że w moim przeświadczeniu, biorąc pod uwagę cały kontekst sytuacji, stworzenie tej deklaracji było grą partyjną. Postanowiłem, że jako bezpartyjny prezydent, nie wezmę w niej udziału.

  7) Chcę zaznaczyć, że współpraca na forum Unii Metropolii Polskich w ostatnich latach przebiegała bardzo dobrze – zawsze była to przestrzeń dobrej współpracy, a także wymiany doświadczeń i poglądów przez osoby, które wznosiły się ponad partyjne podziały. Organizacja ta ma duże zasługi w działaniach na rzecz naszych miast. Jestem przekonany, że takie nieporozumienie nie będzie rzutować na naszą dalszą współpracę. Jestem przekonany, że wspólnie uda nam się jeszcze wiele osiągnąć dla naszych miast.

  CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
  Marcin Krupa: Deklaracji nie podpisywałem. Dowiedziałem się z mediów
  Twaróg: Uchodźcy, cynizm z dwóch stron i (nie)moc Katowic?


  Czytaj także

   Komentarze (31)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co pan na to Panie Żuk ???

   Jer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jak widać jest pan PARTYJNYM prezydentem - tfuuuuuuuuuuuu. POdobno fontanna na Placu Litewskim już nie działa - ktoś znowu coś spie...........

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niemiecki portal i niemieckie interesy

   PL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Niemiecki portal, którego właścicielem jest niemiecki koncern medialny wspiera politykę Niemiec mimo, że akurat w tej sprawie zdecydowana większość Polaków ma bardzo podobne zdanie. Wiadomo jednak,...rozwiń całość

   Niemiecki portal, którego właścicielem jest niemiecki koncern medialny wspiera politykę Niemiec mimo, że akurat w tej sprawie zdecydowana większość Polaków ma bardzo podobne zdanie. Wiadomo jednak, że zdanie Polaków ich nie interesuje, liczą się tylko niemieckie interesy, a w interesie Niemiec jest podzielenie się problemem z innymi krajami, w tym z Polską. I niech mi ktoś jeszcze powie, że kapitał nie ma narodowości.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niemiecki portal i niemieckie interesy

   PL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Niemiecki portal, którego właścicielem jest niemiecki koncern medialny wspiera politykę Niemiec mimo, że akurat w tej sprawie zdecydowana większość Polaków ma bardzo podobne zdanie. Wiadomo jednak,...rozwiń całość

   Niemiecki portal, którego właścicielem jest niemiecki koncern medialny wspiera politykę Niemiec mimo, że akurat w tej sprawie zdecydowana większość Polaków ma bardzo podobne zdanie. Wiadomo jednak, że zdanie Polaków ich nie interesuje, liczą się tylko niemieckie interesy, a w interesie Niemiec jest podzielenie się problemem z innymi krajami, w tym z Polską. I niech mi ktoś jeszcze powie, że kapitał nie ma narodowości.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZÓŁTO-NIEBIESKI SZTANDAR ŚLĄSKI

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Imigranci polscy to prawie taka sama fanatyczna dzicz jak muzułmanie. Pieniacy, Roszczeniowcy, Cynicy, Oportuniści, cygańscy koczownicy, tylko pigment inny. Wypieprzyć jednych i drugich z...rozwiń całość

   Imigranci polscy to prawie taka sama fanatyczna dzicz jak muzułmanie. Pieniacy, Roszczeniowcy, Cynicy, Oportuniści, cygańscy koczownicy, tylko pigment inny. Wypieprzyć jednych i drugich z SILESI.

   Niech Bóg ma w opiece pamięć o prawdziwych Śląskich Bohaterach: Ewaldzie Lataczu, Józefie Kożdoniu, Księciu Pszczyńskim Henryku XV, Tofilu Kupce itd. WYKLĘTYCH PRZEZ SFAŁSZOWANĄ HISORYCZNĄ PROPAGANDE POLSKĄ. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   My som u siebie i żodyn gorol niy bydzie nom godoł jak momy godać

   ; ) Śląsk kraj bardziej zachodni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   i bardziej przemysłowym, a więc przybliżo nos do krajów wyżej rozwiniętych,od swojego początku jestysmy w strefie wpływów europejskich czego nie mozna powiedzieć o drugiej stronie,
   a godka to niy...rozwiń całość

   i bardziej przemysłowym, a więc przybliżo nos do krajów wyżej rozwiniętych,od swojego początku jestysmy w strefie wpływów europejskich czego nie mozna powiedzieć o drugiej stronie,
   a godka to niy wszystko my momy inno kultura i mentalnosc od wos.....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ff

   ff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Całe Katowice są rozwalone budynkami UM - wchodzisz do jednego i okazuje się,że dział którego potrzebujesz jest w zupełnie innej lokalizacji.. Po co ? Wszędzie jest jeden urząd, a w Katowicach...rozwiń całość

   Całe Katowice są rozwalone budynkami UM - wchodzisz do jednego i okazuje się,że dział którego potrzebujesz jest w zupełnie innej lokalizacji.. Po co ? Wszędzie jest jeden urząd, a w Katowicach chyba z 7 czy nawet 8...

   W pokojach zazwyczaj siedzą po 3 , 4 urzędników i co ? Tylko jeden przyjmuje a reszta siedzi i słucha. Najbardziej to widać w referacie Dowodów Osobistych lub meldunkowym. A u Urzędzie Stanu Cywilnego to nie wspomnę.... Po co tyle urzędników jak reszta nie jest potrzebna. Ten kto ma prawo do emerytury niech idzie, a wezmą praktykantów - zmniejszą bezrobocie zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Byrgemajster Krupa

   Grüße aus Oberschlesien (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   to tako katowicko dupa a tak po naszymu" fetno rzić"kery wina ściepuje na personel fujjjjjj krupa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Burmistrz ma w swym zasięgu rozwiązanie na zaprowadzenie porządku pośród urzędników magistratu

   Ale uprzednio cytat z times: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   "Powyższa sytuacja była spowodowana niedoskonałością systemu obiegu dokumentów, a także niedopatrzeniem pracowników urzędu. Wobec osób odpowiedzialnych za sytuację wyciągnę odpowiednie konsekwencje...rozwiń całość

   "Powyższa sytuacja była spowodowana niedoskonałością systemu obiegu dokumentów, a także niedopatrzeniem pracowników urzędu. Wobec osób odpowiedzialnych za sytuację wyciągnę odpowiednie konsekwencje służbowe – w szczególności dotyczy to pionu mojej zastępczyni" - pisze Marcin Krupa w oświadczeniu

   Rozwiązanie:
   Magistrat należy „odtłuścić” z reakcyjnych i nielojalnych urzędników. Wg. zasady, nie ma świętych krów
   Wprowadzić moduł 60:40. Ta 60-tka, urzędnicy całkiem nowo powołani, a 40-tka, ci obecni wartościowi
   Powołać organ kontrolny, magistrackie FBI, mający i za zadanie kontrolę bumelantów i reakcjonistów

   Uzasadnienie:
   Jak ma się w magistracie „ruch oporu”, zaświadcza, iż naczelny burmistrz nie łapie w całości magistratu. Zarazem oznacza, że sam burmistrz powinien podciągnąć się zawodowo w zakresie motywacji i kontroli jemu podwładnych. Jak nie potrafi, zadać urząd w kompetencję osoby zdolnej. W każdym bądź razie, owe żale i sterczenie w mediach należy raczej do rzecznika magistratu, a już mniej do burmistrza.

   Jednym zdaniem ad. papieru „Deklaracja prezydentów o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich... Moim skromnym zdaniem, rzeczona deklaracja jest tą jawnie zaświadczającą o samowoli urzędniczej. Ba, jest też aktem reakcji, jak i nie podporządkowania się burmistrzów miast przepisom i strategii rządu.

   Stąd zachodzi pytanie: Dlaczego sygnatariusze rzeczonego aktu samowoli są dalej burmistrzami miast? Tak, tak, nazwanymi z piękna prezydentami. Ma się i rozumieć, że jutro przyjdzie tym samym do głowy przesunięcie granic państwa, tj. za jakąś nową „Deklaracją prezydentów miast”, a wówczas również i ten akt zostanie zaakceptowany przez najwyższe organa państwa... bo club burmistrzów tak sobie życzy...
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mądrala jeździła po Ameryce

   patriot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

   Krupa, zajmij się porządkiem we własnym gospodarstwie i nie zwalaj na innych.
   Rozsądne inwestycje (baseny do moczenia d...?) i redukcja urzędasów. Parę inicjatyw przynoszących dochody a nie...rozwiń całość

   Krupa, zajmij się porządkiem we własnym gospodarstwie i nie zwalaj na innych.
   Rozsądne inwestycje (baseny do moczenia d...?) i redukcja urzędasów. Parę inicjatyw przynoszących dochody a nie kongresy z astronomicznymi wydatkami. I czyste, zdrowe, zielone miasto.
   Kilku Syryjczyków (na 300 000 mieszkańców) tylko ci w tym może pomóc.
   A ukochany Twój PiS - impotencja inicjacyjna. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W świecie, w którym język i nadawanie nazw oznaczają władzę, cisza jest opresją, jest przemocą.

   nieufny wobec goroli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   My dziś czujemy się dumni z różnic kulturowych i Historii lubimy podkreślać swoją wyjątkowosc

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niepotrzebnie Pan Prezydent Katowic przeprasza , ale chcę zrócić uwagę

   Walery (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   na co innego . Otóż Pan Prezydent był w tym czasie w USA. Podobno!. Jeżeli był to wyjazd wakacyjny , prywatny Prezydenta , to nic nam do tego , ALE! jeżeli z naszych podatków Pan Krupa wyjeżdza do...rozwiń całość

   na co innego . Otóż Pan Prezydent był w tym czasie w USA. Podobno!. Jeżeli był to wyjazd wakacyjny , prywatny Prezydenta , to nic nam do tego , ALE! jeżeli z naszych podatków Pan Krupa wyjeżdza do USA , to chcę wiedzieć PO CO?. A ta cała UNIA miast itd., z tymi nazwiskami- Zdanowska, Adamowicz itd, to jest to moim zdaniem instytucja niepotrzebna , a nawet SZKODLIWA!. A pan Adamowicz z PO, właściciel 35 kont, kilku mieszkań, apartamentów, i milionów złotych, jak juz tak nie może się doczekać emigrantów , to niech się zgłosi do NOTARIUSZA i zobowiąże na pismie , ze będzie utrzymywał np. 1000 emigrantów płacąc miesięcznie na ich utrzymanie, opieke zdrowotną , edukacje itd. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama