Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program dla Śląska nie spełnia oczekiwań? Jest list do premiera Morawieckiego

aga
Program dla Śląska nie spełnia oczekiwań?
Program dla Śląska nie spełnia oczekiwań? ARC
Władze Śląskiej Partii Regionalnej piszą do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie Programu dla Śląska. Liczą na dalszą dyskusję, bo - ich zdaniem - przedstawiony dokument to dopiero wstęp do merytorycznej dyskusji.

- O skali problemów, z jakimi przyjdzie się zmierzyć, świadczy 250. miejsce, które województwo zajęło wśród 272 regionów Unii Europejskiej w badaniu jakości życia w ramach Indeksu Rozwoju Społecznego. Ta alarmująca diagnoza powinna mobilizować do działań zdecydowanych, ale przy tym starannie przemyślanych i stanowiących odpowiedź na realne potrzeby - twierdzi Henryk Mercik, lider ŚPR.

Uważa m.in. że nakłady na oświatę winny wzrosnąć do 6 proc. PKB.

- Rząd jako jedno ze swych głównych osiągnięć wskazuje uszczelnienie systemu podatkowego, skutkujące wzrostem wpływów z VAT. Niestety, jedynym beneficjentem tego sukcesu pozostają władze centralne, bowiem samorządom nie zapewniono dotąd jakiegokolwiek udziału w VAT i akcyzie. Tymczasem to właśnie samorządy w największym stopniu dźwigają ciężar modernizacji kraju. Przez lata, kolejne rządy w Warszawie przekazując zadania na szczebel lokalny i regionalny nie zabezpieczały adekwatnych środków na ich realizację, naruszając tym samym artykuł 167 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - ocenia Mercik.

Postuluje, by każdemu ze szczebli samorządu przekazywać po 1 proc. całości podatku VAT ściąganego na terytorium państwa, rozdzielając środki między gminy, powiaty i województwa proporcjonalnie do liczby ich mieszkańców. Udział ten powinien być zwiększany wraz z przekazywaniem samorządom kolejnych zadań.

ŚPR z dystansem odnosi się do projektu budowy dwóch nowych kopalń węgla kamiennego.

- W regionie, który z mozołem przezwycięża skutki z jednej strony rabunkowej eksploatacji surowców, z drugiej nierzadko pochopnej likwidacji zakładów wydobywczych przed dwiema dekadami, pomysł ten musi być przyjmowany z mieszanymi uczuciami. Niesie niebezpieczeństwo utrwalenia „zależności od ścieżki”. Tymczasem „Program dla Śląska” powinien być impulsem, który pozwoli zależność tę przezwyciężyć i wypracować nową trajektorię regionalnego rozwoju. Dlatego też proponujemy w ramach rozpoczynających się prac nad nową perspektywą finansową funduszy europejskich stworzenie obok Regionalnego Programu Operacyjnego, odrębnego programu dedykowanego przemysłowej części województwa śląskiego, nakierowanego na rewaloryzację zdegradowanych terenów - mówi Mercik.

Jak dodaje, lista problemów, które składają się na katastrofalny obraz jakości życia w województwie, a które w niedostatecznym stopniu uwzględniono w „Programie dla Śląska” jest długa. Najważniejsze z nich to brak pomocy dla zdegradowanych przez przemysł śródmieść i dzielnic miast. Rewitalizacji nie udźwigną samorządy, nie wystarczy program Mieszkanie plus.

Pilnej i zdecydowanej interwencji rządu wymaga również - według ŚPR - fatalna jakość powietrza w miastach województwa, które otwierają niechlubny ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Unii Europejskiej.

CZYTAJCIE TEŻ:
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej: Polska naruszyła unijne prawo w kwestii jakości powietrza

Podłączenie tysięcy gospodarstw domowych do sieci ciepłowniczej jest palącą koniecznością, a sfinansowanie przedsięwzięcia o takiej skali przez same tylko samorządy nie wydaje się możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera