Przedpremierowy pokaz filmu „Wyklęty" 1 marca w kinie...

  Przedpremierowy pokaz filmu „Wyklęty" 1 marca w kinie Światowid

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Premiera filmu w Polsce już 10 marca
  1/15
  przejdź do galerii

  Premiera filmu w Polsce już 10 marca ©Wojciech Marczak

  W środę, 1 marca, w kinie Światowid w Katowicach odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Wyklęty". Projekcja będzie połączona ze spotkaniem z reżyserem i scenarzystą, Konradem Łęckim, oraz z aktorami: Wojciechem Niemczykiem i Robertem Wrzoskiem.
  „Wyklęty" to oparty na faktach film, którego akcja dzieje się w Polsce, w drugiej połowie lat 40-tych. Bohaterami filmu są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy walczą z władzą ludową.

  Historia głównego bohatera oparta jest na losach ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, uczestnika wojny obronnej Polski 1939. W filmie „Wyklęty”, inspirację jego historią odnajdziemy w postaci „Lola”, zagranej przez Wojciecha Niemczyka.


  – Poruszający w filmie jest wątek głównego bohatera, ukrywającego się w osamotnieniu, oddzielonego od żony i syna. O wartości tej produkcji przesądzał będzie nie tyle rozmach batalistyczny, którego tu nie brakuje, ale przede wszystkim historia człowieka wyrzuconego poza społeczny nawias tylko dlatego, że pozostał wierny sobie i wyznawanym przez siebie wartościom – dodał Marcin Kwaśny.

  Premiera filmu w kinach będzie 10 marca, ale już w środę, 1 marca, odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu w Katowicach, w kinie Światowid. Podczas pokazu widzowie będą mieli okazję spotkać się z reżyserem i scenarzystą Konradem Łęckim oraz aktorami Wojciechem Niemczykiem i Robertem Wrzoskiem.

  W filmie zagrali także Marcin Kwaśny, Janusz Chabior, Jarosław Witaszczyk, Andrzej Plata, Łukasz Pruchniewicz, Hanna Świętnicka, Olgierd Łukaszewicz, Marek Siudym, Leszek Teleszyński, Ignacy Gogolewski oraz Piotr Cyrwus.

  „Wyklęty" to pierwszy film produkcji Fundacji „Między Słowami”, założonej w 2008 r. przez Marcina Kwaśnego.

  – Poprzednie role w filmach o podziemiu niepodległościowym nie zaspokoiły do końca mojej ciekawości dotyczącej losów jego bohaterów, zwanych dziś Żołnierzami Niezłomnymi. Stąd decyzja o zaangażowaniu się w produkcję filmu ‘WYKLĘTY’. W scenariuszu Konrada Łęckiego poznajemy sylwetki partyzantów, dla których w 1945 r. wojna się nie skończyła. Nie chcieli oni poddać się komunistycznemu dyktatowi, siłą narzuconemu Polsce przez Związek Radziecki i zapłacili za to najwyższą cenę – powiedział Marcin Kwaśny.

  Zobacz galerię

  Dla autora scenariusza i reżysera filmu, Konrada Łęckiego film „Wyklęty” to debiut w pełnometrażowej produkcji.
  – Przedstawiamy opowieść o naprawdę dramatycznych czasach, w których bohaterowie filmu, a zarazem rzeczywiste postacie, stawali przed niezwykle trudnymi wyborami. Ocena tamtych zdarzeń rzutuje także na funkcjonujące do dziś podziały w społeczeństwie. Starałem się nie oceniać decyzji bohaterów, ale w możliwie najbardziej bezpośredni sposób pokazać tragizm ich losów, a także poczucie totalnej izolacji i osamotnienia w sytuacji, w której się znajdowali – powiedział Konrad Łęcki.

  Zdjęcia do filmu skończyły się w maju 2016. W filmie udział wzięło 80 zawodowych aktorów i kaskaderów oraz kilkuset statystów i członków grup rekonstruktorskich. Zdjęcia były kręcone przede wszystkim w województwie świętokrzyskim. Za dystrybucję filmu odpowiada firma Kondrat-Media, która w 2015 r. wprowadziła do kin film „Pilecki”.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem