Rondo Lecha i Marii Kaczyńskich w Katowicach lepsze od ronda...

  Rondo Lecha i Marii Kaczyńskich w Katowicach lepsze od ronda Ziętka? [SONDA]

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice mają rondo im. Ziętka. To centralny punkt orientacyjny dla wielu kierowców. Możliwe, że wkrótce rondo zmieni patrona na Marię i Lecha Kaczyńskich.
  1/7
  przejdź do galerii

  Katowice mają rondo im. Ziętka. To centralny punkt orientacyjny dla wielu kierowców. Możliwe, że wkrótce rondo zmieni patrona na Marię i Lecha Kaczyńskich. Może się tak stać mimo sprzeciwu wielu mieszkańców.

  Rondo, skwer albo ulica imienia Lecha i Marii Kaczyńskich? Taki pomysł zgłosili katowiccy radni PiS. Coraz głośniej mówi się o tym, aby zmienić Rondo im. Ziętka na Rondo im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Nie wszystkim się to podoba - zbierane są podpisy pod obywatelską petycją, sprzeciwiającą się tej koncepcji. A co o tym myślą mieszkańcy Katowic? Zapytaliśmy. Zapraszamy do oglądania naszej wideo - sondy.
  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA
  MARIA I LECH KACZYŃSCY PATRONAMI... W KATOWICACH


  Katowiccy radni Prawa i Sprawiedliwość przedstawili wniosek, aby wybrane rondo, ulicę lub skwer w ścisłym centrum miasta nazwać imieniem pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich. Pomysł ten był już tematem dyskusji zespół ds. nazewnictwa ulic działający przy Komisji Organizacyjnej Rady Miasta.

  Komisja zwróciła się do prezydenta miasta - Marcina Krupy, aby wskazał miejsce, gdzie para prezydencka mogłaby zostać upamiętniona. Wniosek w tej sprawie został przekazany również do Muzeum Historii Katowic, aby wydało opinię historyczną na ten temat.

  Jedną z propozycji jest zmiana nazwy obecnego ronda im. Jerzego Ziętka w Katowicach. Za jednym zamachem w ten sposób Katowice wykazałyby dobra wolę wykonując ustawę o dekomunizacji nazw ulic i jednocześnie uhonorowały tragicznie zmarłą parę prezydencką.

  Patronami którego miejsca w Katowicach powinni być Maria i Lech Kaczyński?

  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA
  MARIA I LECH KACZYŃSCY PATRONAMI... W KATOWICACH


  Sonda

  Rondo Ziętka czy Rondo Marii i Lecha Kaczyńskich?  Katowiczanie są jednak podzieleni w tej sprawie. Stowarzyszenie Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich zbiera podpisy pod obywatelską petycją, sprzeciwiającej się tej koncepcji.

  "Jako obywatele miasta Katowice chcemy powiedzieć STANOWCZE "NIE!" dla honorowania postaci, które dla Katowic jak i samego Śląska nie wniosły swoimi działaniami nic konkretnego. Miejska przestrzeń administracyjna nie powinna być miejscem do prowadzenia politycznych wojen między określonymi obozami politycznymi, a pamięć o zmarłych powinna być osobistą kwestią każdego człowieka wedle własnego sumienia. Ponadto istnieje bardzo wiele postaci zasłużonych dla naszego miasta jak i całego regionu, które ciągle nie zostały upamiętnione" - argumentują przedstawiciele stowarzyszenia.

  A co o tym myślą mieszkańcy Katowic?

  Zapraszamy do oglądania naszej wideo sondy  Współpraca: Justyna Przybytek  *Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
  *Kierowca przejechał kobietę na pasach i uciekł. Szukają go internauci i policja
  *POLECAMY: Najlepsze kawiarnie w Katowicach to nie tylko dobra kawa
  *Gliwice miastem przyszłości, a jednak brakuje 9 rzeczy ZOBACZ
  *Kibolska zadyma w Zabrzu ZDJĘCIA I WIDEO tylko dla dorosłych
  *Ściągnąłeś film z torentów? Pójdziesz do więzienia. Policja namierza internautów

  Czytaj także

   Komentarze (99)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczyt skurwysyństwa

   jerzyeryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Wszystkie pomniki śląskie można przetopić na jeden wdzięczności dla wojewody Jerzego Ziętka a i tak nie odpłacilibyśmy się temu człowiekowi za jego zaangażowanie w sprawy Śląska i jego mieszkańców....rozwiń całość

   Wszystkie pomniki śląskie można przetopić na jeden wdzięczności dla wojewody Jerzego Ziętka a i tak nie odpłacilibyśmy się temu człowiekowi za jego zaangażowanie w sprawy Śląska i jego mieszkańców.
   Poszukajcie i zapamiętajcie nazwiska tych gnojków z rady miejskiej którzy wystąpili z tym haniebnym wnioskiem by odpłacić się wazeliniarzom przy najbliższych wyborach !!!
   Znikają miejsca upamiętniające wielkich Ślązaków na rzecz wątpliwych w swych poczynaniach miernot politycznych !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rondo i inne takie

   A.M.zawiedziony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Ach gdyby ci co proponują takie zmiany mieli choć 10% w głowiczkach tela co mioł Zientek jaki ten kraj byłby fajny.Ale co począć taki many kraj jaki my wybrali a była nadzieja że bydzie inacy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to jakaś kpina prima aprilis jest w kwietniu!

   fąfel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   co zrobił Ziętek dla Katowic Chorzowa i całego śląska to my wiemy a co zrobił ,,spieprzaj dziadu'' to chciałbym się od katowickich pisiorów dowiedzieć!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co na to pedzom autorzy superpomyslu?

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   95 komyntarzy - i jak widza - tymat jusz kipnou.
   Ale jo jeszcze jedyn komyntarz dociepna.
   Pora lot tymu szua wielko dyskusyjo, jake miano dac flugplacowi we Pyrzowicach. No to teroski momy szansa...rozwiń całość

   95 komyntarzy - i jak widza - tymat jusz kipnou.
   Ale jo jeszcze jedyn komyntarz dociepna.
   Pora lot tymu szua wielko dyskusyjo, jake miano dac flugplacowi we Pyrzowicach. No to teroski momy szansa na miano - niych sie zwie ..."Port Lotniczy imieniem Meczennikow Lecha i Maryji Kaczynskich".
   Katowice bydzie uchronione ot wstydu, a mynczynniki bydom mieli cojsik zwionzanego ze fligrami, co sztartujom i londujom normalnie.
   No co powjycie na to?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fakty, fakty, fakty......

   pismak-wolontariusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Pamiętnik znaleziony na wysypisku odpadów powydobywczych –przez miejscowych prymitywów hołdom zwanym.

   Oj leci ten czas oj leci!
   Młode me lata spędziłja na tym ślosku Górnym, gdzie mnie sekretarz...rozwiń całość

   Pamiętnik znaleziony na wysypisku odpadów powydobywczych –przez miejscowych prymitywów hołdom zwanym.

   Oj leci ten czas oj leci!
   Młode me lata spędziłja na tym ślosku Górnym, gdzie mnie sekretarz partii z zadaniem wysłał, polskość umacniać, i kultury naszej – bo polskiej – tubylców nauczać. Tom ja lat pare pokazywał, jak to wungiel – skarb ukryty pod ziemio – wydobywać należy. No, jakoś ci tam na dole pracujacy tubylcy, nie byli w stanie pojać tego, co ja im objaśnjał – i tak po miesiaczkach paru – na taczce mnie wywieźli.
   No ale nic – Partia derektorem mnie zrobiła – i dobrze!
   Jak NIK zaczo się wypytywać, co stało sie z tymi milionami, ktorych znaleźć nie możno – spakowałja czemodany i pojechał w świat daleki za moimi dzięgami.
   Dobrze sie na tych Kajmanskich Wyspach żyje – tylko pogadać nie ma z kim – bo tu obcym językiem gadajo.
   Tom se pomyślał – Józwa – lata twe powoli ku spotkaniu z Panem leco – trza by do tych Katowic – miasta twej kariery - z raz jeszcze pojechac. Afery finansowe tam na dniu powszednim – to chyba i twoje miliony jusz zapomnieliś.
   No i tak jak ja w stołecznym miescie wyładowawszy, wzioł ja lymuzyne i pojechał ku tym Katowicom, kerem jako Stalinogród znał.
   Autostrado żolnierzy Wyklętych dojechał ja do Aleji Błogosławionego Księdza Popiełuszki, i dalej przez Rondo Przenajświętszych Lecha I Maryji Kaczynskich, dalej Alejo Mędrca Jarosława skierował ja się ku placowi, gdzie na mieszancu damsko-meskim siedzi dumnie Naczelnik i spoziera na Biały Dom, gdziem ja kawał mej kariery robił. Oj dusza sie wzrusza, jak patrzał ja na okna mego gabineta. Tu em z Edkiem i Zdziskiem niejedno flaszkie obalił. Aj byli to czasy!
   Na placu nowy pomnik żem popodziwiał, który wielkiego Wodza Narodu na białym koniu pokazuje. Przeczytałja, co ten to się tez Kaczynski zwie – ale Jarosław mu na miano. Przechodzien jeden powiedział mi, że inszy pomnik tu do niedawna stałszy, ale, go zabrali, bo nikt nie wiedział, co tu niejaki Korfanty do szukania ma.
   No i tak z łezko w oku pojechał ja koło Sanktuarium Swiętej Rodziny Kaczynskich (za moich czasów Katedra Chrytusa Króla – wiem, bom tam dzieciaki me potajemnie chrzcić dawał), w kierunku mej podkieleckiej ojcowizny.
   Ale to już innna historia.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wlasnie leci kabarecik!

   chrobok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Poloki robiom chyntnie plebiscyty. Idzie tukej pocyganic, mauo paczy sie s ty okazji, kaj sie straciouy piniondze – no a do tego idzie sfalic wynik na inkszych (sami chcieli, coby Katowice mieli...rozwiń całość

   Poloki robiom chyntnie plebiscyty. Idzie tukej pocyganic, mauo paczy sie s ty okazji, kaj sie straciouy piniondze – no a do tego idzie sfalic wynik na inkszych (sami chcieli, coby Katowice mieli kaczych patronow).
   No tosz, jak jusz leci plebiycyt Kaczorowski, to mysla, co cza by poleku pomyslec, kogo ciepnonc na „pjyrszo linia“ – coby z coukigo serca i „spontanicznie“ wyszou na posiedzyniu rady miasta na godalnica, i ze ruszajonych serca kozdego Slonzoka i Gorola apelym, poprosiou „wladze“ o tyn wiekopomny patronat.
   A co to idzie – pokozaua „wladza“, jak Gustlik wlos na kozalnica partyjno I pedziou, co Slonzoki chcom Stalinogrodu.
   Ale kogo by tukej zrobic za tego drugigo Gustlika. No bo dobrze by bouo, coby to bou jaki professor (to chyto pleps), cojsik tam dlo tych Katowic zrobiou (coby masa ciymno go znaua), dobry je do odszczelynia (wiekowo I politycznie) – no I niy jest Gorolym (bo tukej mogom sie niykerzy postawic).
   To tosz – cza rospisac nowy plebiscyt – bo bes pocyganiionego plebiscytu (vox populi, vox dei), na okupowanym bes Polcka Sloncku nic niy idzie!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Propozycja zmiany nazwy KATOWIC

   Franek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

   Wzorem radnych z PISu - proponuję zmienić nazwę KATOWIC na KACZOGRÓD , był już przecież STALINOGRÓD , to dlaczego by nie?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Franek

   Taka propozycja powinna zwrócić oczy na Częstochowę (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   aby później odmiawiać gody do matki z Kaczogrodu

   To taka riposta dla polaków wyznawców Stalina
   co po je go śmierci postanowili Częstochowę uczcić
   na jego cześć ( Matko Boska Stalingradzka)...rozwiń całość

   aby później odmiawiać gody do matki z Kaczogrodu

   To taka riposta dla polaków wyznawców Stalina
   co po je go śmierci postanowili Częstochowę uczcić
   na jego cześć ( Matko Boska Stalingradzka)

   Czy teraz nie można wyczuć wspólnego mianownika
   w myśleniu po śmierci ... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pisowskie matoły z Rady Miasta przynoszą wstyd

   Gorol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16

   Ludzie w Katowicach ! ale macie dupoliźców z tych PISuarowców , czy wy nie macie swoich ludzi, którzy zasłużyli się dla Katowic i Śląska ? Wstydźcie się teraz mieszkańcy, że wybieraliście takich...rozwiń całość

   Ludzie w Katowicach ! ale macie dupoliźców z tych PISuarowców , czy wy nie macie swoich ludzi, którzy zasłużyli się dla Katowic i Śląska ? Wstydźcie się teraz mieszkańcy, że wybieraliście takich do Rady!!! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gorol

   jesteśmy zaskoczeni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   myślenie nasz było obwarowane waszym demokratycznym liberalizmem
   ale widać że liberalizm, dołączył do konserwatystów.

   Polemika dalsza nie może być kontynuowana, ze względu na szereg...rozwiń całość

   myślenie nasz było obwarowane waszym demokratycznym liberalizmem
   ale widać że liberalizm, dołączył do konserwatystów.

   Polemika dalsza nie może być kontynuowana, ze względu na szereg
   nieuporządkowanych spraw.

   Czas to pojęcie względne o czym powinien się przekonać kościół
   nowożytny z pod znaku PO czy PiS raszta to marionetki z portami
   bez houzyntreglow w kolorze modern...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rondo Marii i Lecha Kaczyńskich - uwielbianej pary prezydenckiej.

   Dieter Przedzwing też był uwielbiany w gronie przyjaciół, i to nie piwa Tyskiego czy Żywieckiego... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   W dniu kiedy powiedział o autonomiI całego Śląska (gospodarczej oczywiście) naraziła siłą nieczystym

   Co mu gardło poderznęli, sprawa podobna nie zakończona, a kiedy zostanie powołana komisja...rozwiń całość

   W dniu kiedy powiedział o autonomiI całego Śląska (gospodarczej oczywiście) naraziła siłą nieczystym

   Co mu gardło poderznęli, sprawa podobna nie zakończona, a kiedy zostanie powołana komisja
   śledcza ws. jego morderstwa może to był ten co jego imienia nie można wypowiadać
   na głos maczał w tym palce, a może duch Kużydły daje znać o sobie, czy za parawanem życia na ziemi nie wystarczyło mu Złota że się domaga ofiar i jeszcze więcej dukatów w złocie oczywiście.

   Urojone życie doczesne płata figle po śmierci ...

   Dobrze że Śląsk nie ma takich patronów co nękają ich po Śmierci a może to tylko wyobraźnia
   człowieka płata figle

   Wykształcenie nie zrobi z wiśniak SZLACHCICA ale trochę Jedwabiu do da oczywiście
   doda powagi czasu i przestrzeni, nie zawsze trafnej, nie zawsze dobrze rokującej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie widze sensu mego dalszego zycia!

   Stasio ze Stasi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Katowice bez Ronda Lecha i Maryji, to jak Berlin bez muru!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stasio ze Stasi

   Muslim u bram (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   a wy gore, o życiu pozaziemskim

   Memento morii


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spuśćcie rosę, niebiosa na mądrych Piastolandu!

   Stasio ze Stasi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Nie gorem ja nie gorem, bo pełen ja nadziei, ze Rondo Lecha i Maryji wielbic bedzie dozgonnie imię mądrych władz odwiecznie "polskiego" miasta Kattowitz i jego warszaskich pachołków!
   A "Mori" -...rozwiń całość

   Nie gorem ja nie gorem, bo pełen ja nadziei, ze Rondo Lecha i Maryji wielbic bedzie dozgonnie imię mądrych władz odwiecznie "polskiego" miasta Kattowitz i jego warszaskich pachołków!
   A "Mori" - matołku - piszemy przez jedno "i"!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama