Silesia Film ogłasza zbiórkę archiwalnych filmów. Zostaną...

  Silesia Film ogłasza zbiórkę archiwalnych filmów. Zostaną pokazane w trakcie Industriady

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Silesia – Film ogłosiła zbiórkę amatorskich nagrań dokumentujących życie w regionie. Będą pokazane podczas Industriady
  1/5
  przejdź do galerii

  Silesia – Film ogłosiła zbiórkę amatorskich nagrań dokumentujących życie w regionie. Będą pokazane podczas Industriady ©ARC

  Jak wyglądało życie w cieniu kopalni, hut i fabryk na Śląsku? To pytanie do mieszkańców województwa kierują organizatorzy Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki oraz instytucja filmowa Silesia – Film. Właśnie Silesia – Film w środę w Katowicach ogłosiła zbiórkę amatorskich nagrań dokumentujących życie w regionie. Poszukiwane są materiały sprzed kilkudziesięciu lat, ale także te z lat 90 – tych.
  Nagrania mogą być fatalnej jakości, bo zebrane filmy zostaną poddane konserwacji. Nie chodzi też o profesjonalne wideo, a o amatorskie nagrania. Cel? Filmy, już w wersji cyfrowej, zostaną zaprezentowane w trakcie jednego z wydarzeń w ramach czerwcowego Święta Szlaku Zabytków Techniki – Industriady. Chodzi o zaprezentowanie przemian jakim podlegał region, ale też jak wyglądało życie związane z pracą i rytmem, który wyznaczała.

  - By móc te zmiany zilustrować, szczególnie cenne będą filmy powstałe na terenie osiedli robotniczych, zakładów pracy – hut, koksowni, kopalń i fabryk, prezentujące nie tylko wydarzenia związane z pracą, ale i sposobem spędzania wolnego czasu – na osiedlach, wyjazdach na zakładowe wycieczki czy wczasach pracowniczych – tłumaczyli pomysłodawcy akcji.

  O jej założeniach w kinie Kosmos w Katowicach opowiadali Patryk Tomiczek, dyrektor Instytucji Filmowej „Silesia-Film” oraz Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

  - Ma zachęcić mieszkańców do przyjrzenia się swoim zasobom zgromadzonym w domach, piwnicach, na strychu. Może wśród tych rzeczy, często zapomnianych, znajdują się filmy z tamtych lat, ukazujące pracę w zakładach przemysłowych, styl życia tamtego okresu, które dla nas będą bezcenne. Zależy nam na amatorskich nagraniach, które się zachowały i są świadectwem przemian, które zaszły w regionie – zachęcał Tomiczek.

  Taśmy filmowe można dostarczać do Filmoteki Śląskiej znajdującej się w budynku Kina Kosmos przy ul. Sokolskiej 66 w Katowicach (wejście do biur od ul. Morcinka) do 15 maja. Każda z nich, niezależnie od formatu zapisu (8mm, super 8mm, 16 mm lub 35 mm), zostanie sprawdzona przez konserwatorów, nawilżona, wyczyszczona i zdigitalizowana, a filmy ilustrujące pracę ludzi, maszyn i życie prywatne toczące się w ich tle stworzą wyjątkową atrakcję w ramach tegorocznej Industriady.

  - Dziś industrialny krajobraz regionu, który ja dobrze pamiętam z dzieciństwa, powoli zanika, a wielu ludzi za nim tęskni, bo przez lata stanowił istotną część ich życia. Ta indywidualna perspektywa, kamera trzymana przez człowieka i utrwalająca na taśmie świat, który wtedy istniał, jest bardzo cenna. Jest też w nas chęć pokazania tej historii ludziom młodym i ta akcja to umożliwia – mówił Mercik.

  Tegoroczna odsłona Święta Szlaku Zabytków Techniki – Industriady odbędzie się w dniach 9-10 czerwca.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama