Śląski strój ludowy na wystawie "We wear culture" Google Art...

  Śląski strój ludowy na wystawie "We wear culture" Google Art & Culture ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląskie stroje ludowe znalazły się na interaktywnej wystawie Google Arts & Culture
  1/9
  przejdź do galerii

  Śląskie stroje ludowe znalazły się na interaktywnej wystawie Google Arts & Culture

  Tradycyjny strój rozbarski, jakle, watówki, halki, kabotki, chusty, czepce – wszystko to zobaczymy na specjalnej wystawie „The Silesian Wardrobe”, którą Muzeum Historii Katowic przygotowało w ramach międzynarodowego projektu "We wear culture" Google Art & Culture. Do udziału w tym globalnym przedsięwzięciu, które obejmuje 180 instytucji z całego świata, zaproszono zaledwie cztery polskie muzea, obok katowickiego, także Muzeum Narodowe w Warszawie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Państwowe Muzeum Etnograficzne.
  Muzeum Historii Katowic w ramach projektu „We wear culture" Google Art & Culture przygotowało specjalną dwujęzyczną wirtualną wystawę "The Silesian wardrobe" poświęconą śląskim strojom ludowym. Dzięki projektowi śląski strój ludowy może trafić – i właściwie już trafił - na międzynarodowe, wirtualne salony, a co za tym idzie mogą go oglądać ludzie z każdego zakątku świata.

  „We wear culture" to największa w historii wirtualna wystawa poświęcona modzie.
  W projekcie, jak donosi Google Cultural Institute, wzięło udział ponad 180 instytucji kultury, muzeów a także domów mody, m.in. z Nowego Jorku, Paryża, Londynu, Tokio, São Paulo i innych miast świata.
  Zobacz galerię
  - Powstało aż 400 wirtualnych wystaw wykorzystujących najnowsze technologie. Projekt pozwala poznać dzieje ubioru, od starożytnej Drogi Jedwabiu, przez dworskie stroje w Wersalu, po brytyjski punk i opowieści o ubraniach, które nosimy do dziś. Wskazuje na elementy garderoby, które okazały się rewolucyjne i zmieniły sposób ubierania się pokoleń, tak jak np. wysokie obcasy Marilyn Monroe czy "mała czarna" od Chanel w a wszystko to wirtualnej rzeczywistości – tłumaczą muzealnicy z Muzeum Historii Katowic.

  ZOBACZ KONIECZNIE
  INTERAKTYWNA MAPA ŚLĄSKIEJ PIEŚNI  Celem projektu „We wear culture" jest pokazanie, że moda stanowi część naszej kultury, jest formą sztuki i i rezultatem pracy prawdziwych rzemieślników. Przy jego tworzeniu pracowali eksperci mody, kuratorzy i projektanci oraz uniwersytety, muzea i organizacje pozarządowe z całego globu.

  Dla katowickiego muzeum udział w przedsięwzięciu to wielkie wyróżnienie i prestiż. - Jesteśmy jednym z czterech polskich muzeów, obok Muzeum Narodowego w Warszawie, które biorą w tym udział, to wielka duma. Cieszymy się, że możemy pokazać nasz region, jego folklor, tym bardziej całemu światu – mówi Hanna Baron, koordynator "The Silesian wardrobe".

  Jak to się stało, że do projektu zaproszono Muzeum Historii Katowic? - Bardzo mi zależało, aby nasze muzeum znalazło się w bazie Google Art & Culture, w którym jak się okazało nie było ani jednego muzeum ze Śląska. Udało mi się zdobyć numer do koordynatorki projektu na Polskę i Europę Środkowo – Wschodnią, która jak się okazało kilka miesięcy wcześniej była w filii naszego muzeum w Nikiszowcu, bardzo jej się spodobała nasza ekspozycja i zaprosiła nas do projektu dotyczącego mody – wspomina Baron. Przygotowania śląskiej odsłony projektu przebiegały w ekspresowym tempie. - Największym problemem było osadzenie tego, co chcemy pokazać w zrozumiałym kontekście historycznym i geograficzno – kulturowym. To od początku był szalony pomysł, który jednak udało nam się zrealizować – dodaje.

  ZOBACZCIE
  Wystawa Muzeum Historii Katowic The Silesian wardrobe

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama