Ważne
  Strefa Tempo 30 w Katowicach z Superjednostką? A plac przed...

  Strefa Tempo 30 w Katowicach z Superjednostką? A plac przed Spodkiem bublem roku?

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Betonowa Kostka i Superjednostka 2015
  1/6
  przejdź do galerii

  Betonowa Kostka i Superjednostka 2015 ©DZ

  Są dwie kolejne nominacje do Betonowej Kostki i Superjednostki, czyli antynagrody i nagrody za najgorszą i najlepszą realizację w przestrzeni publicznej śląskich miast.
  Do Betonowej Kostki nominowano paring na placu przed Spodkiem w Katowicach.

  - Plac przed Spodkiem to jeden z głównych i najważniejszych placów w mieście. Niestety miasto nie ma pomysłu na jego wykorzystanie i najczęściej zamienia go na wielki parking dla samochodów przyjeżdżających na wydarzenia do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, czy innych obiektów w Strefie Kultury. Trudno to zrozumieć, biorąc pod uwagę fakt, że każdy z obiektów ma swoje parkingi.
  Tą nominacją chcieliśmy zaprotestować przeciwko zamienianiu przestrzeni miejskich w centrum miasta w parkingi, w szczególności, gdy dotyczy to przestrzeni znajdujących się reprezentacyjnych lokalizacjach. Mamy nadzieję, że będzie to impuls dla władz miasta do przemyślenia funkcji tego ważnego miejsca - wyjaśnia Martyna Fołta ze Stowarzyszenia Moje Miasto, które organizuje oba plebiscyty.

  Natomiast do Superjednostki społecznicy nominowali Strefę Tempo 30 w Katowicach, czyli strefę uspokojonego ruchu, którą w sieprniu ubiegłego roku wprowadzono w Śródmieściu stolicy aglomeracji.

  - Ponieważ jest to pozytywny przykład zmian w myśleniu o organizacji przestrzeni i komunikacji w mieście. Obniżenie dopuszczalnej prędkości poprawia bezpieczeństwo pieszych bez konieczności montowania barierek oddzielających chodnik od jezdni. Projektując drogi i place w obszarach gęsto zaludnionych i w centrach miast trzeba wziąć pod uwagę, że w miejscach tych jest bardzo dużo pieszych i ich obecność jest normą a nie wyjątkiem, który można „kanalizować” w wąskich pasach chodników. W ostatnich latach w inwestycjach w centrum Katowic dominowało uprzywilejowanie samochodów, które widoczne jest w dużej liczbie barierek na chodnikach i przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną - rzecz rzadko spotykana w centrach innych dużych polskich miast. Traktujemy wprowadzenie strefy w Katowicach jako krok w dobrym kierunku i apelujemy o kolejne działania takie jak budowa systemów parkuj i jedź, likwidacja sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych, czy wprowadzenie priorytetów dla komunikacji publicznej - cytuje uzasadnienie Fołta.

  Przypomnijmy: w tym roku Betonowa Kostka zostanie przyznana po raz 11, zaś Superjednostka – po raz 6. Rok temu za najgorszą realizację 2014 roku uznano wyburzenie kortów im. Jadwigi Jędrzejowskiej w Katowicach, zaś najlepszą – rewitalizację nabrzeża jeziora Paprocany w Tychach.

  W tym roku do antynagrody za najgorsze realizacje w przestrzeni publicznej nominowano już Centrum Handlowe Supersam, przebudowa dawnego Domu Prasy w Katowicachi Drogowa Trasa Średnicowa w Gliwicach.

  Z kolei o tytuł realizacji najlepszej mają okazję powalczyć: przebudowa kamienicy przy ul. św. Jana w Katowicach, IT Loft w Tychach oraz Bar Galop w Katowicach.

  W poprzednich edycjach plebiscytu Superjednostkę otrzymały m.in. Galeria Elektrownia w Czeladzi, modernizacja Pomnika Trudu Górniczego na katowickim osiedlu Paderewskiego, Gliwice za tamtejsze lofty i Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa za modernizację największego bloku w regionie – Superjednostki.

  Natomiast Betonową Kostkę przyznano w poprzednich latach za pierwszy wieżowiec kompleksu 4 Wieże na osiedlu Tysiąclecia, a także za modernizację dawnego budynku kina Kosmos w Katowicach, nową halę widowiskowo-sportowe w katowickich Szopienicach i wyburzenie Pałacu Ślubów w Katowicach. Kostka należała się też władzom WPKiW za likwidację kolejki linowej - Elki. Dwukrotnie bublem roku ogłoszono realizacje w Bytomiu – kostkę zdobyły dwie modernizacje Miejskiej Biblioteki i Bytomskiego Centrum Kultury.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Natomiast do Superjednostki społecznicy nominowali Strefę Tempo 30 w Katowicach......

   równowaga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   .... oraz podwyższenie prędkości do 90 km/h w obszarach, gdzie dotychczas obowiązywało 20 km/h

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama