Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Śląskiej będą uczyć się spawania w wirtualnej rzeczywistości [ZDJĘCIA, FILM]

Monika Chruścińska-Dragan
Bez odprysków, wdychania szkodliwych gazów, a nawet w białych koszulach. Tak od nowego roku akademickiego będą uczyć się spawania studenci inżynierii materiałowej Politechniki Śląskiej. Wszystko dzięki nowemu symulatorowi, który nabyła uczelnia.

– To pierwsze w Polsce urządzenie tak dobrze oddające warunki rzeczywiste pracy spawacza – podkreśla Natalia Konieczna z zakładu badań i mechaniki materiałów Politechniki Śląskiej w Katowicach.

Urządzenie umożliwi adeptom spawalnictwa poznanie techniki pracy spawacza ze wszystkimi elementami wykorzystywanymi w rzeczywistych warsztatach, nie narażając ich przy tym na wdychanie gazów, naświetlanie oczu czy poparzenia.

Student pracuje w czystej sali zajęciowej, a w wizjerze maski zamiast ćwiczeniowej próbki pokrytej piktogramami ogląda wirtualną – stalową. Komputer generuje także obraz uchwytu, łuk, tworzącą się spoinę oraz podpowiada, jak ustawić się w stosunku do spawanych elementów. Nawet hałas, który przy tym emituje, jest porównywalny do tego, w którym pracują na co dzień spawacze. Mało tego, pozwala ćwiczyć we wszystkich pozycjach wymuszonych, czyli wymagających leżenia czy schylania się, a nie jedynie pozycji siedzącej czy stojącej.

– Wirtualne spawanie pozwoli nam zminimalizować zużycie materiału. Spawać można stal nierdzewną, można też aluminium. Każdy spawamy w innych zakresach – natężenia, napięcia, w zależności od grubości materiału – opowiada Konieczna. – Proszę sobie wyobrazić, ile trzeba zużyć materiału dla jednego studenta. A grup dziekańskich mamy przecież sporo – podkreśla.

Wirtualne spawanie to też minimalizacja emisji gazów i co za tym idzie zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, a dla uczelni – skrócenie czasu i usprawnienie praktycznego szkolenia studentów. Przyszli inżynierowie nie będą bowiem rozpoczynali już zajęć na warsztatach z pozycji totalnego nowicjusza, a z pewnym już bagażem doświadczeń nabytym podczas pracy z symulatorem (w wirtualnej rzeczywistości).

Nowy nabytek Politechniki Śląskiej na wydziale inżynierii materiałowej i metalurgii Instytutu Inżynierii Materiałowej umożliwia symulację spawania metodami MAG, TIG i elektrodą otuloną. Kto będzie z niego korzystał?

– Na początek nasi studenci z kierunku inżynierii materiałowej, zarządzania i inżynierii produkcji, technologii metali, informatyki przemysłowej w ramach zajęć laboratoryjnych związanych z technologiami łączenie - wyjaśnia Konieczna. – Co ważne, symulator jest dedykowany nie tylko początkującym, ale także ekspertom spawalnikom i spawaczom już wykwalifikowanym, którzy chcieliby poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę teoretyczną w zakresie m.in. wpływu parametrów na złącze spawane czy spawania w pozycjach wymuszonych.

Jak podkreśla Konieczna, zawód spawacza niezainteresowanym na co dzień kojarzyć się może z mało ciekawą i niezbyt rozwojową profesją, tymczasem jest bardzo przyszłościowy. – Dobry, wykwalifikowany i certyfikowany spawacz to skarb dla przemysłu, zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym i energetycznym – zaznacza Konieczna.

Nieboczowy: ta wieś zostanie zalana

Jaki to kolor? Rozpoznajesz kolory i potrafisz je nazwać? SPRAWDŹ TUTAJ

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Stadion Śląski budzi się do życia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!