Szajka biznesmenów ze Śląska wyłudziła 4,5 mln zł z karuzeli...

  Szajka biznesmenów ze Śląska wyłudziła 4,5 mln zł z karuzeli podatkowej

  KR

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szajka biznesmenów ze Śląska wyłudziła 4,5 mln zł z karuzeli podatkowej
  1/3
  przejdź do galerii

  ©CBŚP

  Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało cztery osoby, które podejrzewane są o wyłudzania podatku VAT. Według szacunków - Skarb Państwa miał stracić na tej "karuzeli podatkowej" ok. 4,5 mln zł. Zatrzymani już usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych oraz prania brudnych pieniędzy. Grozi im do 8 lat więzienia.
  Funkcjonariusze katowickiego Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali w naszym województwie cztery osoby podejrzewane o wyłudzenia podatku VAT. Na ich działalności Skarb Państwa mógł stracić nawet ok. 4,5 mln zł.

  Wszystko zaczęło się od tego, gdy Wydział Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach ujawnił, że właściciel jednej z firm posługuje się fikcyjnymi fakturami i przedstawia urzędowi skarbowemu nieprawdziwe informacje. Sprawą zajęli się funkcjonariusze CBŚP. Doszło do zatrzymania czterech osób.

  - Fikcyjny obrót towarem odbywał się poprzez założone w tym celu firmy zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Towar fikcyjnie przepływał przez kilkanaście spółek. Właściciele wystawiali fikcyjne faktury na obrót różnymi towarami. W ten sposób sfingowali wewnątrzwspólnotowy obrót. Faktura VAT dawała podstawę zwrotu podatku - wyjaśnia mechanizm funkcjonowania tej "karuzeli podatkowej" CBŚP.  Według szacunków - podejrzani mogli wyłudzić w ten sposób ze Skarbu Państwa ok. 4,5 mln zł.

  Zatrzymani już usłyszeli zarzuty: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz przestępstw karno - skarbowych. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd zdecydował o zastosowaniu w jednym przypadku tymczasowego aresztu, a w jednym - dozoru policyjnego.

  Dodajmy, że w 2016 roku śląscy funkcjonariusze CBŚP oraz służby podlegające Ministerstwu Finansów, zatrzymali 15 osób, podejrzewanych o wyłudzanie podatku VAT.

  - W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, występuje do tej pory 24 podejrzanych, którym przedstawiono 68 zarzutów. Wartość strat na rzecz Skarbu Państwa to 17 mln złotych - informuje CBŚP.  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   vat

   Zgłoś naruszenie treści

   wczoraj wpadło mi w ręce pewne video dotyczące tego problemu i myślę że warto na to zerknac.. https://youtu.be/6FxqNxB2NAQ

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama