Ważne
  Szczyt NATO w Warszawie, a w Katowicach Dni NATO z piknikiem...

  Szczyt NATO w Warszawie, a w Katowicach Dni NATO z piknikiem wojskowym w Strefie Kultury

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Główne spotkania rozpoczynającego się dzisiaj warszawskiego szczytu NATO zaplanowane zostały na Stadionie Narodowym

  Główne spotkania rozpoczynającego się dzisiaj warszawskiego szczytu NATO zaplanowane zostały na Stadionie Narodowym ©Piotr Smoliński

  Podczas rozpoczynającego się dziś szczytu NATO w Warszawie spodziewanych jest 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje kwatery głównej NATO, Banku Światowego, ONZ i UE.
  Główne spotkania rozpoczynającego się dzisiaj warszawskiego szczytu NATO zaplanowane zostały na Stadionie Narodowym

  Główne spotkania rozpoczynającego się dzisiaj warszawskiego szczytu NATO zaplanowane zostały na Stadionie Narodowym ©Piotr Smoliński

  Spotkaniom będzie przewodniczył Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. Gospodarzem spotkań będzie Prezydent RP Andrzej Duda.

  Pierwszy oficjalny punkt programu zaplanowano w piątek o godz. 14.30, zaś szczyt zakończy się w sobotę 9 lipca po południu. Główne spotkania odbędą się na terenie Stadionu PGE Narodowy w Warszawie ale przywódcy delegacji spotkają się też w sali Pałacu Prezydenckiego, gdzie w 1955 r.
  podpisano Układ Warszawski. Z kolei szefowie dyplomacji spotkają się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, a ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim. W planie jest także zaproszenie przez premier Beatę Szydło przedstawicieli państw partnerskich NATO na Zamek Królewski. Szczyt rozpocznie się od oficjalnego powitania przez sekretarza generalnego NATO i prezydenta RP. Kolejnym punktem w programie jest tzw. family photo, czyli wspólne zdjęcie liderów. Szefowie państw i rządów NATO wraz z przedstawicielami Czarnogóry, z którą w maju podpisano protokół o przystąpieniu do paktu, odbędą popołudniu pierwsze spotkanie, a po nim zapowiedziano konferencję prasową sekretarza generalnego. Przywódcy będą uczestniczyć także w kolacji, na którą zaproszeni zostaną reprezentanci Finlandii, Szwecji oraz szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. Szczyt będzie kontynuowany w sobotę, 9 lipca. Rano zaplanowano spotkanie poświęcone Afganistanowi z udziałem szefów państw i rządów NATO oraz przedstawicieli 19 krajów partnerskich. Program przewiduje też drugą sesję Rady Północnoatlantyckiej, na którą zaproszone będą: Jordania, Rada Europejska oraz Komisja Europejska. Ostatnie spotkanie dotyczyć ma Ukrainy na które zaproszono prezydenta Petro Poroszenkę.

  KLIKNIJ I ZOBACZ
  SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PIKNIKU WOJSKOWEGO NATO W KATOWICACH


  Według planu ministrowie spraw zagranicznych oraz ministrowie obrony narodowej odbywać będą równoległe spotkania. Ministrowie obrony państw NATO spotkają się także z 25 krajami partnerskimi, które współpracują z NATO. W spotkaniu weżmą udział ministrowie obrony z takich państw jak: Armenia Australi, Azerbejdżan, Bahrajn, Bośnia i Hercegowina, Finlandia, Gruzja, Irlandia, Japonia, Jordania, Kazachstan, Republika Korei, Mołdawia, Mongolia, Czarnogóra, Maroko, Nowa Zelandia, Serbia, Szwecja, Szwajcaria, Macedonia, Tunezja, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

  Organizowane będą ponadto oficjalne kolacje na szczeblu ministrów spraw zagranicznych i obrony oraz z przywódcami krajów partnerskich.

  W związku ze szczytem NATO przywrócono kontrolę na granicach Polski, zastosowano ograniczenia lotów dla małego lotnictwa i zawieszenie umowy o ruchu przygranicznym z Rosją i Ukrainą. W Legionowie zaczęło działać też Policyjne Centrum Dowodzenia, w którym ponad 100 funkcjonariuszy służb będzie nadzorować i koordynować to wydarzenie. W Katowicach na 8-9 lipca zaplanowano Dni NATO. Dziś piknik w strefie kultury rozpocznie się o godz. 15., jutro o 9. Zapowiedzieli się na nim komandosi z Lublińca, żołnierze batalionu powietrzno-desantowego z Bielska-Białej i pułku chemicznego z Tarnowskich Gór. W programie są pokazy samoobrony i technik interwencji, sprzętu i uzbrojenia.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba być wyjątkowym kretynem aby wierzyć w wyimaginowanego wroga i wypie.rdalać

   dobra zmiana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   setki miliardów złotych na zakup zabawek do zabijania a właściwie to do drażnienia największej w świecie potęgi atomowej.
   Jakim trzeba być kretynem aby wierzyć, że 1000 zielonych ludzików...rozwiń całość

   setki miliardów złotych na zakup zabawek do zabijania a właściwie to do drażnienia największej w świecie potęgi atomowej.
   Jakim trzeba być kretynem aby wierzyć, że 1000 zielonych ludzików zaimportowanych z Usa jest w stanie obronić 3 RP np przed atakiem rakiet uzbrojonych w głowice atomowe.
   A prawdziwy okupant w liczbie 2-3 milionów został po cichutku zaimportowany w ostatnich kilku latach i domaga się teraz budowy pomników swojemu duchowemu przywódcy sprzątniętemu w Monachium przez KGB.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama