Szewczyk i inni niezwyczajni

  Szewczyk i inni niezwyczajni

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na świąteczną lekturę - nowa antologia poezji, prozy oraz publicystyki jednego z najwybitniejszych śląskich intelektualistów, Wilhelma Szewczyka.
  Młody Wilhelm Szewczyk. W książce „Kochaj śląską ziemię” znajdziemy również poezję z tego okresu jego życia

  Młody Wilhelm Szewczyk. W książce „Kochaj śląską ziemię” znajdziemy również poezję z tego okresu jego życia

  Śląsk nie był i nie jest kochany przez żadną ekipę rządową, nie ma żadnego przebicia parlamentarnego, jest nadal we władzy ludzi, którzy się z nim nie umieją zidentyfikować i w istocie nic o nim nie wiedzą - tak pisał o polityce wobec Śląska i to w 1990 r. O Katowicach z lutego 1945 r.: „Jakież plany niosłem do Katowic? Ledwo przedreptałem długą, smętną ulicę Warszawską - z pogasłymi czołgami przy chodnikach, ze zwisającymi drutami trakcji tramwajowej - przekonać się musiałem, że nie tak prosto wchodzi się w wolność”.

  Oto legendarny Wilhelm Szewczyk. W nowej książce zbierającej jego poezję, prozatorskie miniatury oraz wyśmienitą publicystykę.


  Opinie do dziś aktualne  Wydawnictwo nosi tytuł „Kochaj śląską ziemię”. Okazja do przypomnienia przebogatego dorobku literackiego jednego z najważniejszych regionalnych intelektualistów XX wieku, była wyjątkowa - gdyby Szewczyk żył, w styczniu obchodziłby setne urodziny. Urodził się 5 stycznia 1916 roku w podrybnickim Czuchowie, dziś części Czer-wionki-Leszczyn. Swoją pozycję w górnośląskiej elicie budował nie tylko jako pisarz, ale i poseł, niezwykle wszechstronny działacz kulturalny oraz dziennikarz. Z jego twórczością publicystyczną przez lata styczność mieli m.in. czytelnicy „Dziennika Zachodniego”.

  - Zwłaszcza felietony i eseje literackie Szewczyka nie utraciły swej aktualności, świadcząc o umiejętności formułowania przez niego trafnych osądów - podkreśla Michał Skop ze Stowarzyszenia im. W. Szewczyka.

  Skoro mówimy o ponadczasowości jego publicystyki, oprócz przykładu przywołanego we wstępie, jeszcze jeden wyimek z eseju Szewczyka: „Do Górnego Śląska odnoszą się wszystkie oskarżenia i lęki i to on właśnie stał się poligonem dzikich harców naszych rodzimych nacjonalistów, niedouków przytym, którym przy kierowaniu do odpowiedzialnej pracy na Śląsk powinno się było wkładać do kieszeni mały informator o tym, czym był Śląsk w dziejach polskich, w jaki sposób przetrwał wieki niewoli, jacy są Ślązacy w pracy, w trosce o dobro społeczne i na czym polega ich szacunek dla więzi społecznych”.

  Szewczyk był nie tylko trafnym obserwatorem i komentatorem śląskiej rzeczywistości. Rzeczywistości, którą - jak zresztą widać powyżej - trapią podobne od całych dekad bolączki. Pan Wilhelm o swojej polemicznej potrzebie, w roku 1956 wyrażał się tak: „Dzisiaj pisanie na tematy śląskie to pisanie o sprawach najważniejszych całej naszej rzeczywistości polskiej, to twórczość z perspektywami o zasięgu ogólnoświatowym. Dzisiaj spojrzenie pisarza, gdy ogarnia sprawy Śląska, dotyka kręgu najistotniejszych naszych przemian”. Nie zawsze jego ideowe wybory bywały słuszne, ale zawsze można było odczytać w jego słowach autentyczną troskę o umiłowaną przez siebie ziemię. Szewczyk do późnych lat nie unikał zagadnień trudnych. Tak było, gdy jeszcze na początku lat 90. podjął ciekawy dialog ze śląskimi autonomistami. W wielu punktach tej dyskusji nie odmawiał im ani głosu, ani racji: „Boję się, że łatwiej będzie uciszyć tych polskich Ślązaków, którzy upominają się o rządy prawa i rozumu na Śląsku, niż tamtych innych, którzy coraz częściej odwiedzają Górny Śląsk, by obiecywać swoje gospodarcze porządki”.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama