Szlak Śląskiego Bluesa w Katowicach. W przyszłości może...

  Szlak Śląskiego Bluesa w Katowicach. W przyszłości może objąć całe województwo

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szlak Śląskiego Bluesa w Katowicach. W przyszłości może objąć całe województwo
  1/6
  przejdź do galerii

  ©szlak-bluesa.pl

  W Katowicach powstał Szlak Śląskiego Bluesa. Docelowo szlak, jedyny taki w Polsce, ma objąć kilka miast aglomeracji. Znajdziemy na nim miejsca, w których rodził się blues, ale też niezwykłe historie i wspomnienia związane ze Śląskiem i znajdującymi się tu kultowymi klubami, które opowiadają znani muzycy. O to, jak powstawał i jak będzie rozwijał się szlak, pytamy jego twórcę i Człowieka Roku 2016 w Katowicach - Wojciecha Mirka.
  Tytuł Człowieka Roku 2016 w Katowicach otrzymał pan za stworzenie szlaku Śląskiego Bluesa. Skąd pomysł na to przedsięwzięcie?
  Blues to mój konik, kiedyś grałem zresztą w zespole bluesowym i miłość do tej muzyki we mnie została. Pomysł na uruchomienie szlaku w głowie kiełkował mi już od dziesięciu lat, próbowałem coś z tym zrobić, ale nie udało się pozyskać finansowania, w ubiegłym roku zgłosiłem się z tym pomysłem do Miasta Ogrodów w Katowicach i szlak ruszył z kopyta.


  Na szlaku jest aktualnie dziesięć miejsc, w których rodził się śląski blues. We wszystkich lokalizacjach działały, w dwóch wciąż działają, kultowe kluby. To Akant, Blus, Ciapek, Elektromontaż, Hobbit, Katofonia, Kwadraty, Leśniczówka, Na Torach i Puls. Punktów na szlaku będzie więcej?
  Wstępnie, gdy rozeznawałem temat, sądziłem że zamkniemy się w 25 lokalizacjach. Im dłużej rozmawialiśmy z muzykami i osobami zaangażowanymi w tworzenie tych miejsc, tym bardziej ich lista się wydłużała. Obecnie mamy wytypowanych 46 miejsc w całym województwie, większość w Katowicach, ale także w Gliwicach, Chorzowie, Mysłowicach, czy w Bytomiu. W Bytomiu był na przykład klub Pyrlik, to właśnie w nim kształtowało się SBB, gdy pytamy Józefa Skrzeka, gdzie zaczynali, mówi krótko: Pyrlik. Tymczasem mamy zalążek szlaku, dzielnie walczymy z montażem tablic na budynkach, gdzie kluby się znajdowały. To nie jest łatwe zadanie, bo sporo z tych budynków jest pod opieką konserwatora zabytków.

  Szlak ma swoją stronę internetową, ale aby naprawdę poznać historię miejsc, gdzie rodził się blues, trzeba odwiedzić Katowice
  Tak, na stronie mamy jedynie krótkie zwiastuny nagrań dotyczących historii danych miejsc, z krótkimi, podstawowymi informacjami. Najciekawsze smaczki, opowieści, historie usłyszymy, gdy podejdziemy pod konkretne miejsce. Staraliśmy się to tak ułożyć, żeby ludzie rzeczywiście zobaczyli, gdzie to wszystko się zaczęło. Każdy z nas śpiewa „Tylko nocą do klubu Puls”, ale tak naprawdę mało kto wie, gdzie ten klub Puls właściwie był. Ja tak samo. Pamiętam, że zacząłem się zastanawiać siedząc w Blusie w Piotrowicach.

  Słynny klub Puls znajdował się w willi Goldsteinów na placu Wolności, w której obecnie jest pałac ślubów. W dawnym Blusie, czyli malutkim domku w Piotrowi-cach, działa studio nagrań Krzysztofa Głucha. Niewiele zostało z kultowych klubów.
  Marzeniem ściętej głowy byłoby te miejsca odtworzyć. Z wszystkich klubów, które mamy aktualnie na szlaku, w niezmienionej formie działa od ponad 30 lat Leśniczówka. Jest też Katofonia, która zdaniem muzyków, z którymi rozmawiamy, jest godnym następcą najlepszych bluesowych klubów ze Śląska.

  Leśniczówka. Jak dowiemy się spacerując po szlaku mekka śląskiego bluesa, w którym swój ostatni publiczny występ dał Rysiek Riedel i jedno z ulubionych miejsc Janka Kyksa Skrzeka i Jerzego Kawalca.
  Dla nas to miejsce, które znamy, do którego przywykliśmy, dla muzyków - jedno z najbardziej znaczących miejsc, bardzo przez nich doceniane. Kilka tygodni temu nagrywaliśmy Tytusa z Acid Drinkers, pytaliśmy go o skojarzenia z Mega Clubem, Spodkiem, w końcu padło hasło „Leśniczówka”, dopiero wtedy zaczęły się opowieści, bo doskonale ten klub zna, tak samo jak Tysiąclecie, na którym regularnie dostawał mandaty.

  Zobacz galerię

  Opowieści znanych muzyków są chyba największym atutem tego szlaku?
  To nie zawsze są muzycy, bo udało nam się dotrzeć na przykład do menadżera Pulsu, czy właścicielki Chimery (klub był przy ul. Matejki 2), czyli szarych eminencji, ludzi, którzy tworzyli miejsca związane z bluesem. Ale racja, to przede wszystkim artyści: Tomek Organek, wspomniany Tytus, bracia Otrębowie, Józef Skrzek, Leszek Winder, czy Maciej Radziejewski, który na nagranie przyleciał ze Stanów. Kiedy z Maćkiem wylądowaliśmy w dawnym klubie Elektromontaż (ul. Energetyków 5), który w niezmienionej formie, ale zamknięty na głucho, stoi do dziś, ten usiadł na scenie, na której poznał swoją żonę, zadzwonił do niej do Stanów i się popłakał ze wzruszenia.

  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Syf kiła i mogiła

   GYX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tak wygląda dziś leśniczówka. W sumie czyli jak zawsze. Ale w takim razie nie śpiewajcie 7 zł za śmierdzące Tyskie z niedomytego kufla. Pomijam cały pierdolnik wokół gdzie z brudu ręka przykleja...rozwiń całość

   Tak wygląda dziś leśniczówka. W sumie czyli jak zawsze. Ale w takim razie nie śpiewajcie 7 zł za śmierdzące Tyskie z niedomytego kufla. Pomijam cały pierdolnik wokół gdzie z brudu ręka przykleja się do blatu przy barze. Teraz to prywatny biznes więc rozumiem że przyświeca hasło dymać frajerów bo kasa musi się zgadzać . . .zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama