Te chustki stały się symbolem choroby nowotworowej, ale nie...

  Te chustki stały się symbolem choroby nowotworowej, ale nie powinny stygmatyzować pacjentek

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nasze chusty są twarzowe. Można się w nich śmiało pokazać w miejscach publicznych np. teraz latem na plaży - ocenia pani Grażyna.
  1/21
  przejdź do galerii

  Nasze chusty są twarzowe. Można się w nich śmiało pokazać w miejscach publicznych np. teraz latem na plaży - ocenia pani Grażyna. ©Arkadiusz Gola

  Grażyna Koniorczyk, pacjentka oddziału radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach wpadła na pomysł, by z pomocą wolontariuszy, stworzyć wyjątkową, letnią kolekcję chust dla chorych onkologicznie.
  Kobiety z chustkami na głowie stały się symbolem chorowania na nowotwór, bowiem w czasie terapii (chemioterapii lub radioterapii) wypadają włosy, a wrażliwą skórę głowy trzeba chronić przed słońcem, wiatrem, zimnem. Najprościej zawiązać na głowie chustę. Jest lekka, wygodna. Ale musi też być po prostu ładna. - W ciągu trzech tygodni udało się nam wymyślić projekt i go zrealizować. W sumie mamy 50 chust, które trafią do wszystkich chętnych pacjentek oddziału bezpłatnie.
  Bardzo dziękujemy szpitalnej krawcowej, że włączyła się do akcji, bo bez niewiele byśmy zdziałały - mówi nam Grażyna Koniorczyk, która od dawna, niezwykle dzielnie walczy z rakiem. Jak dodaje chusty wykonane są z bardzo delikatnego, przewiewnego materiału, który nie powoduje żadnego dyskomfortu... (np. alergii, swędzenia) Chusty są kobiece, wesołe, co jest niezwykle ważne, bo choroba nowotworowa często odbiera poczucie kobiecości, a co za tym idzie pewność siebie, która jest tak ważna, by zmierzyć się skutecznie z rakiem, bo ta batalia wymaga zmagazynowania wielkich sił fizycznych i psychicznych

  - To okrycie głowy stygmatyzuje kobiety. My tego nie chcemy. Dlatego nasze chusty są twarzowe. Można się w nich śmiało pokazać w miejscach publicznych np. teraz latem na plaży - ocenia pani Grażyna.

  Wybrano piękne kolory oraz wzory. Chustę można dopasować do ubrania, by stała się jego atrakcyjnym elementem.

  - Kolejna partia chust niebawem powstanie. Jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z naszego pomysłu to bardzo prosimy. Nie mamy nic przeciwko temu, by akcję prowadziły inne oddziały onkologiczne w Polsce - twierdzi Grażyna Koniorczyk.

  Na razie jednak Uniwersyteckie Centrum Klinczne nie powiedziało w sprawie ostatniego słowa. - Już planujemy kolejną edycję. Będziemy uzupełniać dotychczasową kolekcję. Pomogą w tym m.in. członkinie Stowarzyszenia Amazonek „Relaks” z Rudy Śląskiej. Akcję mogą wesprzeć wszyscy, którym bliskie są zmagania kobiet z chorobą onkologiczną - mówi Anna Ginał rzecznik szpitala .

  *Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych