Terminal A w Pyrzowicach otwarty po remoncie. Hala odlotów...

  Terminal A w Pyrzowicach otwarty po remoncie. Hala odlotów jest 3x większa FOTO PYRZOWICE TERMINAL A

  DN

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Terminal A w Pyrzowicach
  1/32
  przejdź do galerii

  Terminal A w Pyrzowicach ©DN

  Pierwszy w Polsce sklep bezcłowy typu walk-through, dwa piętra, trzy razy większa hala odlotów. Oto terminal A w Pyrzowicach, który obsługuje loty poza strefę Schengen, po remoncie. Koniec ze ściskiem i kolejką do toalety.
  Fala ewakuacji po alarmach bombowych nie przeszkodziła w otwarciu w środę, 8 czerwca 2016 terminala A na lotnisku w Pyrzowicach. Chociaż lotnisko alarmy też dotknęły, bo ewakuowano terminal cargo. Jednak po godzinie 10 w terminalu A odprawiono pierwszych pasażerów, którzy lecieli do Londynu Luton rejsem z godziny 12.25. I po raz pierwszy też pasażerowie jednego samolotu do Londynu, najbardziej "obłożonego" kierunku z Pyrzowic, nie wypełnili szczelnie hali odlotów.

  W starym terminalu było ciasno. Nowy jest dwupiętrowy i trzy razy większy. Jest więcej siedzisk, większy sklep bezcłowy, więcej punktów kontroli bezpieczeństwa, dokumentów (6) i gate'ów (9). Jest w końcu restauracja z prawdziwego zdarzenia. W nowym terminalu znalazło się też miejsce na pokój dla matki z dzieckiem i kapsuła dla palaczy. Kto kiedyś leciał z terminala A do Wielkiej Brytanii czy na wakacje poza strefę Schengen, stał w długiej kolejce do jedynej toalety, szukał miejsca, by usiąść lub próbował zrobić zakupy w dwóch malutkich sklepikach, ten doceni nowy terminal z jego przestrzenią.

  Restauracja jest na górze, bo terminal jest teraz dwupiętrowy. Prowadzi ją, podobnie jak sklep wolnocłowy na dole, Baltona. W nowym terminalu - chodzi o halę odlotów, gdy jesteśmy już po kontroli - nie ma innych sklepów i barów. Cóż, tanio nie jest: kawa w kawiarni Cavarious na piętrze kosztuje od 10,90 zł, hamburger z frytkami - 39 zł.

  Baltona prowadzi sklepy na lotnisku w Pyrzowicach od 1996 roku, a aktualnie obowiązująca umowa obejmuje wynajem ponad 1000 metrów kwadratowych (sam sklep ma ponad 400 m). W sumie Baltona ma tu trzy obiekty: sklep Multistore w odświeżonej formule typu walk-through, restaurację Travel Chef oraz kawiarnię Cavarious. Sklep bezcłowy jest typu walk-through, a zatem... nie ma szans, żeby przez niego nie przejść, aby dojść do hali odlotów. Pasażerowie po odprawie paszportowej są kierowani wprost do jego wnętrza. To też pierwszy sklep Baltony typu walk-through w Polsce.

  - Choć podobny sklep mamy już na lotnisku w Gdańsku od 2012 roku, to jednak tam jest na końcu strefy komercyjnej - precyzuje Piotr Kazimierski, prezes spółki.

  Terminal A był przebudowywany od listopada 2015 do maja 2016. Został powiększony od strony płyty lotniskowej o 371 metrów kwadratowych.

  – Zakończenie przebudowy i generalnego remontu terminalu pasażerskiego A powoduje, że przepustowość Katowice Airport wzrosła do 6 mln pasażerów rocznie, co zgodnie z prognozami zabezpiecza potrzeby pyrzowickiego lotniska na najbliższą dekadę - przyznaje Artur Tomasik, prezes GTL, które zarządza lotniskiem.

  - Główna koncepcja architekta zakładała otwarcie przestrzeni, dlatego zamontowaliśmy tu dużo szklanych ścianek, by terminal mógł być doświetlony przez dzienne światło – informuje Grzegorz Szewczyk, kierownik budowy z Oddziału Budownictwa Ogólnego firmy Skanska w Katowicach. To Skanska prowadziła remont. W ramach prowadzonych prac całkowicie przebudowano wnętrze terminala. Powstały nowe fundamenty i słupy pod schody ruchome i windę. Kompleksowa zmiana dotyczyła także części instalacyjnej wraz z uporządkowaniem i odnowieniem instalacji istniejących.

  *Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
  *Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
  *Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pisał ptak nielot

   rysiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Droga DN - ławek jest mniej niż było i zdecydowanie należy dołożyć dwa jak nie trzy razy tyle (jest na to miejsce), toalety też były po dwie dla kobiet, mężczyzn i niepełnosprawnych, był pokój...rozwiń całość

   Droga DN - ławek jest mniej niż było i zdecydowanie należy dołożyć dwa jak nie trzy razy tyle (jest na to miejsce), toalety też były po dwie dla kobiet, mężczyzn i niepełnosprawnych, był pokój matki z dzieckiem, była palarnia.
   Powiększyła się tylko przestrzeń, której jest zdecydowanie więcej i materiały z jakich wykonano posadzki, brakuje TV, który był na poczekalni, a teraz go nie ma, a umilał czas wielu podróżnym.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama