Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Akademickim Mistrzem Polski w szachach

Katarzyna Domagała-Szymonek
Zawodnicy klubu uczelnianego AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zdobyli tytuł Akademickiego Mistrza Polski 2017 mat. prasowe
Wielki sukces zawodników klubu uczelnianego AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z Lublina wrócili z tytułem Akademickiego Mistrza Polski 2017 w grze w szachy. Pokonali ponad 300 studentów i pracowników naukowych z 44 uczelni z całej Polski.

Jak podkreśla Marek Kiczka, rzecznik prasowy UE w Katowicach, oo raz pierwszy w historii uczelniana drużyna pokonała wszystkie inne zespoły i znalazła się na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej. Dzięki temu zwycięstwu, uniwersytet wyszedł również na prowadzenie w punktacji ogólnej Akademickich Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

– To wysoki awans. Przypomnijmy, że poprzedni sezon Akademickich Mistrzostw Polski UE Katowice zakończył na pierwszym miejscu wśród Uczelni Ekonomicznych i Społeczno-Przyrodniczych, natomiast na 18 miejscu wśród wszystkich polskich Szkół Wyższych – podkreśla Łukasz Turlej z AZS UE Katowice.

Drużyna grająca w składzie: Hanna Leks, Dagmara Szurek, Maciej Klekowski, Piotr Sabuk, Piotr Piesik, Eneasz Wiewióra, Kacper Polok, Paweł Rydzewski, kapitan Łukasz Turlej, w turnieju drużynowym osiągnęła wynik niespotykany na tym poziomie rozgrywek, wygrywając wszystkie 9 meczy i zdobywając 18/18 punktów meczowych. Rzecznik podkreśla, że na uwagę zasługują wysokie zwycięstwa z poprzednimi zwycięzcami AMP. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach pokonał Uniwersytet Warszawski 5,5-0,5 i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 4-2. Właśnie te drużyny zajęły dwa pozostałe miejsca na podium. Najlepiej punktującymi zawodnikami drużyny UE Katowice byli Eneasz Wiewióra (8,5/9) i Kacper Polok (8/9).

W turniejach indywidualnych też nie zabrakło sukcesów. Wśród kobiet zwyciężyła arcymistrzyni Klaudia Kulon (UE Poznań), a Hanna Leks (UE Katowice) zajęła trzecie miejsce wśród uczelni Społeczno-Przyrodniczych. Wśród mężczyzn najlepszy wśród 234 grających okazał się mistrz międzynarodowy Maciej Klekowski (UE Katowice), a trzecie miejsce w klasyfikacji studentów USP zajął Piotr Piesik (UE Katowice). Wyniki zostały osiągnięte w bardzo silnej stawce konkurentów, na listach startowych nie brakowało arcymistrzów, a także zawodników Olimpijskiej Reprezentacji Polski.

Kiczka podkreśla, że pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej AMP, najwyższy wynik w historii startów AZS UE Katowice w Akademickich Mistrzostwach Polski, osiągnięty został między innymi dzięki prowadzonemu od kilku lat programowi stypendialnemu dla studentów i Turniejom o Puchar JM Rektora UE Katowice, w których rywalizują najlepsi uczniowie i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych.

UE Katowice wpisał się tym samym ponownie w bardzo znaczącą rolę, jaką Katowice odgrywają w ostatnim czasie w świecie polskich i międzynarodowych szachów. W mieście organizowane były poprzednie edycje Akademickich Mistrzostw Polski, Akademickie Mistrzostwa Świata 2014 czy Ekstraliga Seniorów. Siedzibę mają zarówno Drużynowi Mistrzowie Polski - Wasko Hetman Katowice oraz Akademiccy - AZS UE Katowice. W grudniu 2017 roku w Katowicach odbędzie się największa i najważniejsza szachowa impreza roku - Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, gdzie w katowickim Spodku grać będzie 1000 osób.

Materiał oryginalny: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Akademickim Mistrzem Polski w szachach - Dziennik Zachodni