Urodziny Katowic 2017: program obchodów 152-lecia miasta...

  Urodziny Katowic 2017: program obchodów 152-lecia miasta PROGRAM

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Urodziny Katowic: zawsze huczne

  Urodziny Katowic: zawsze huczne ©ARC

  9 koncertów i cztery dni świętowania – to w wielkim skrócie 152. urodziny Katowic, które rozpoczną się 8 września. W programie m.in. plenerowy koncert tria KTU tworzonego m.in. przez muzyków King Crimson, koncert z okazji 40-lecia twórczości Jacka Cygana z udziałem m.in. Edyty Geppert, Daniela Olbrychskiego czy Stanisława Sojki oraz elektroniczne interpretacje muzyki Wojciecha Kilara.
  Urodziny Katowic: zawsze huczne

  Urodziny Katowic: zawsze huczne ©ARC

  Urodziny Katowic 2017 potrwają od 8 do 11 września. W trakcie obchodów 152. rocznicy nadania praw miejskich tradycyjnie już zaplanowano liczne koncerty, wśród nich bezpłatne, ale też biletowane.

  - Najważniejszym muzycznym wydarzeniem 2017 roku w Katowicach będą targi i festiwal muzyki świata WOMEX. Dlatego artyści zaproszeni na koncert plenerowy w sobotę 9 września w Strefie Kultury to mocni reprezentanci sceny world music: estoński Trad.Attack!
  oraz znakomity fiński akordeonista Kimmo Pohjonen współtworzący zespół KTU. To wybuchowe trio spodoba się także miłośnikom dobrego rocka, bo jego partnerzy to znani z legendarnego King Crimson - Trey Gunn (gitara) i Pat Mastelotto (perkusjonalia). Mocne, rockowe brzmienie i melodyjność akordeonu Pohjonena tworzą porywającą mieszankę – zapowiada Łukasz Kałębasiak, rzecznik prasowy Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, która odpowiada za organizację urodzin Katowic.

  Wyjątkowo zapowiada się również koncert, który zostanie zorganizowany z okazji 85. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara 11 września w sali Miasta Ogrodów. Tu usłyszymy nowe aranżacje takich arcydzieł jak „Orawa” czy fragmenty muzyki do „Draculi” w wykonaniu Szymona Padoła, muzyka znanego jako 5cet, wraz z Wiesławem Świderskim oraz Orkiestrą Aukso.

  - Wcześniej, 9 września, swoje 40-lecie twórczości będzie fetować autor niezapomnianych piosenek Jacek Cygan. Z tej okazji orkiestra NOSPR i wspaniali goście wykonają nowe aranżacje autorstwa Krzysztofa Herdzina. Na jednej scenie spotkają się m.in. Edyta Geppert, Stanisław Sojka, Ryszard Rynkowski i… Daniel Olbrychski – zapowiada Kałębasiak.

  To nie koniec. W programie urodzin Katowic znajdą się też jazzowe wersje przebojów The Police na koncercie Marty Król i Paweł Tomaszewski Band - Tribute To The Police oraz recital Józefa Skrzeka w kościele w Bogucicach, a także młoda scena elektroniczna partnerskiego miasta Saint-Etienne we Francji.

  – Po wakacyjnych koncertach muzyki popularnej, na które zapraszaliśmy w czerwcu i lipcu – myślę tu o Nocy Świętojańskiej oraz koncercie Lata z Radiem – Urodziny Miasta Kocham Katowice przyniosą nam muzykę bardziej rockową i folkową. Jak zwykle nie zabraknie też propozycji dla wielbicieli kameralnych koncertów. Szczególnie cieszę się, że w specjalny sposób uczczona zostanie pamięć naszego wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara – komentuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

  Urodziny Katowic 2017. Program


  8 września
  Koncert Józefa Skrzeka „Viator - znak Pokoju”
  Kościół Św. Szczepana (Katowice – Bogucice)
  godz. 19, wstęp wolny

  9 września
  Koncert „Cygan Symfonicznie – Życie jest piosenką”
  Sala NOSPR
  godz. 18, bilety: 30 zł
  Największe pprzeboje autorstwa Jacka Cygana zabrzmią w nowych aranżacjach muzyka i aranżera Krzysztofa Herdzina, stworzonych specjalnie na katowicki koncert z okazji Urodzin Miasta, ale i 40-lecia twórczości Jacka Cygana. Herdzin zaprosił do współpracy Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Sielsia pod kierunkiem Anny Szostak, kwintet jazzowy oraz solistów, to m.in.: Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka czy Edyta Geppert. W rolę recytatora wcieli się aktor Daniel Olbrychski.

  Scena plenerowa: Trad.Attack! oraz KTU
  Strefa Kultury, wstęp wolny
  Scena dedykowana world music w związku z organizowanymi w październiku targami WOMEX.
  godz. 19.00 – Trad.Attack!
  godz. 20.30 - KTU - Trey Gunn, Kimmo Pohjonen, Pat Mastelotto

  10 września
  Marta Król & Paweł Tomaszewski Band - Tribute To The Police
  Sala koncertowa KMO
  godz. 18.00, bilety: 20 zł

  Scena St-Etienne: 1000 Chevaux-Vapeur i Woodwire
  Kinoteatr Rialto
  godz. 21, bilety 10 zł

  11 września
  ElectroKilar
  Sala koncertowa KMO
  godz. 19, bilety 20 zł
  Najwybitniejsze utwory Wojciecha Kilara w nowoczesnych aranżacjach elektronicznych autorstwa Szymona Padoła, znanego jako 5cet oraz muzyków Orkiestry AUKSO pod batutą Marka Mosia.


  Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE


  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NOSPR JACEK CYGAN SYMFONICZNIE

   MIESZKANIEC KATOWIC (gość)

   Zgłoś

   Szkoda tylko, że w dniu oficjalnego rozpoczęcia sprzedaży biletów - o godzinie 10.00, a więc o godzinie otwarcia kas NOSPR oraz rozpoczęcia sprzedaży biletów online, NIE BYŁO JUŻ DOSTĘPNYCH...rozwiń całość

   Szkoda tylko, że w dniu oficjalnego rozpoczęcia sprzedaży biletów - o godzinie 10.00, a więc o godzinie otwarcia kas NOSPR oraz rozpoczęcia sprzedaży biletów online, NIE BYŁO JUŻ DOSTĘPNYCH BILETÓW...PRÓBUJĄC KUPIĆ BILET CZUŁEM SIĘ JAK UCZESTNIK KIEPSKIEJ FARSY...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama