Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa dekomunizacyjna: Rondo im. Ziętka w Katowicach zostaje

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Aleja Armii Czerwonej to dziś aleja Korfantego. Rondo nadal ma zostać imienia Jerzego Ziętka
Aleja Armii Czerwonej to dziś aleja Korfantego. Rondo nadal ma zostać imienia Jerzego Ziętka
Obowiązująca od kilku dni ustawa dekomunizacyjna nie spowoduje zmian nazw ulic i placów w Katowicach, bo jak mówi prezydent Marcin Krupa: dekomunizacja w Katowicach się dokonała.

Ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej przygotowali senatorowie PiS. Sejm uchwalił ją 1 kwietnia. Nakłada ona na samorządy obowiązek zmiany nazw ulic, jeśli te związane są osobami, wydarzeniami bądź datami, których propagowania zakazuje ustawa. Na wprowadzenie zmian samorządy mają rok.

Katowicki magistrat nie planuje jednak rewolucji w stolicy aglomeracji katowickiej.

- System komunistyczny był zbrodniczym reżimem totalitarnym, miażdżącym wszelkie prawa człowieka, dlatego z Katowic już dawno usunęliśmy komunistyczne symbole oraz „dary przyjaźni”. Nie ma Alei Armii Czerwonej w centrum miasta, tylko Aleja Korfantego. W miejsce ulic Juliana Marchlewskiego, czy Róży Luksemburg mamy dziś ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką. Pomnik żołnierzy radzieckich przenieśliśmy dwa lata temu z Pl. Wolności na cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej, gdzie nie budzi kontrowersji. Dekomunizacja w Katowicach się dokonała - komentuje Marcin Krupa, prezydent Katowic. Jak zapewnia zmiana nazwy katowickiego Ronda nie jest rozważana.

- Podzielamy opinię przedstawicieli katowickiego oddziału IPN, którzy przyznają, że w naszej historii są postaci o bardziej lub mniej „powikłanych życiorysach”. Takim przykładem jest Jerzy Ziętek, który choć działał w ramach PRL-owskich struktur państwowych, to jednak miał też szereg zasług dla Katowic, czy całego Śląska. To on zainicjował m.in. powstanie Parku Śląskiego i to jemu zawdzięczamy kultowy Spodek. Za jego czasów powstały szkoły, szpitale, czy Osiedle Tysiąclecia. Był człowiekiem oddanym naszemu regionowi - tłumaczy Krupa.

Zmiany nazw ulic w Katowicach na dużą skalę prowadzono w latach 90. Dekomunizacja objęła wówczas duże arterie, jak dzisiejsza aleja Korfantego, ale też mniejsze osiedlowe ulice. Pominięto jedynie kilka, w tym ulicę Szenwalda (komunista i poeta), czy Okrzei (przedwojenny działacz socjalistyczny).

- Jeżeli w przypadku nazwy konkretnej ulicy pojawią się wątpliwości - bardzo chętnie je przeanalizujemy. Zwrócimy się zapewne także z prośbą o opinię do IPN - zapowiada Maciej Stachura, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ustawa dekomunizacyjna: Rondo im. Ziętka w Katowicach zostaje - Dziennik Zachodni