Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W byłej Walcowni Cynku w Szopienicach uruchomiono maszynę z 1917 roku ZDJĘCIA

MAD
W byłej Walcowni Cynku w Szopienicach uruchomiono maszynę z 1917 roku
W byłej Walcowni Cynku w Szopienicach uruchomiono maszynę z 1917 roku Mateusz Demski
Dzisiaj, 22 lipca, w Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach-Szopienicach rozpoczęła się weekendowa akcja "Maszyna w ruchu". Główną atrakcją dzisiejszego dnia było uruchomienie zabytkowej walcarki wykańczającej pochodzącej z 1917 r. oraz wystawa kolekcji harleyów.

- Walcarka, którą postanowiliśmy uruchomić pochodzi z 1917 r i powstała wraz z nową halą, która stanowiła przedłużenie Walcownia Cynku w Katowicach-Szopienicach – mówi Piotr Rygus i nie ukrywa, że uruchomienie maszyny stanowiło nie lada wyzwanie. - Walcarka była przede wszystkim niekompletna dla musieliśmy dorobić m.in. podpory do łożysk, a także zaaranżować nowy silnik – dodaje.

W przyszłości Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach-Szopienicach planuje uruchomić wszystkie maszyny na terenie byłej walcowni, w tym parowe.

Ten pomysł przypadł do gustu zwiedzającym, którzy mieli dzisiaj okazję zobaczyć pierwszą walcarkę w trakcie pracy.

- "Maszyna w akcji" to naprawdę fantastyczna inicjatywa, choć nie ukrywam, że większe wrażenie robiłyby wszystkie maszyny w ruchu. A już przede wszystkim te parowe - mówi piętnastoletni Mateusz Banas z Mysłowic, którego dziadek pracował przez lata w katowickiej walcowni.

Zachwytu nie ukrywała również pani Marta Grabówka-Wolan, która na wycieczkę do Muzeum Hutnictwa Cynku zabrała swojego kilkuletniego synka Marcina.

- Oczywiście trudno mu wytłumaczyć to wszystko, co dookoła nas się dzieje, ale wystarczy, że coś się przesuwa rusza, wydaje dziwne odgłosy. To sprawia mu wielką frajdę i rodzi sto pytań na minutę - mówi pani Marta.

Walcownia Cynku w Katowicach - Szopienicach to zabytek wpisany w industrialne dziedzictwo regionu, który realnie wpłynął na rozwój Śląska. Jest jednym z pomników historii potężnego przemysłu hutniczego dającego nie tak dawno pracę i utrzymanie dla wielu pokoleń- mieszkańców Katowic.

Walcownię Cynku wybudowano w 1904 r. w pobliżu Huty Bernhardi oraz linii kolejowej Szopienice-Siemianowice. Wybudowana hala główna Walcowni Cynku miała 91 m długości i 20 m szerokości oraz pomieszczenie maszynowni o długości 70 m i szerokości 6 m. W latach 1915-1917 dobudowano nową halę, wydłużając obiekt o kolejne 91 m w kierunku zachodnim. W 2002 roku, po prawie 110 latach pracy, ostatecznie zakończono produkcję w Walcowni Cynku.

W hali głównej walcowni znajdują się urządzenia, które zapewniały prawidłowy ciąg technologiczny produkcji blach. Ciąg technologiczny składa się z dwóch pieców do topienia o pojemności 50 ton, pieca grzewczego do płyt, karuzeli odlewniczej z 24 formami chłodzonymi wodą, walcarki wstępnej, trzech walcarek wykańczających, dwóch nożyc wstępnych do cięcia blach, dwóch nożyc wykańczających do blach. Zespół walcarek napędzany był czterema maszynami parowymi.

Moda uliczna w Katowicach: Zobacz, co tu się dzieje

Wracają upały: Prognoza 16-dniowa Tomasza Zubilewicza

Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera