W Dolinie 3 Stawów w Katowicach powstanie wodny plac zabaw....

  W Dolinie 3 Stawów w Katowicach powstanie wodny plac zabaw. Ma być gotowy za rok

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Lokalizacja wodnego placu w Katowicach
  1/4
  przejdź do galerii

  Lokalizacja wodnego placu w Katowicach ©UM Katowice

  W połowie sierpnia urzędnicy z Katowic wybiorą projektanta i wykonawcę wodnego placu zabaw w Dolinie Trzech Stawów. Inwestycja, to jedno z zadań wybranych w ramach Budżetu Obywatelskiego przez samych mieszkańców, która zebrała też ogromną liczbę głosów poparcia katowiczan, bo aż 13 tysięcy!
  Katowice wybudują wodny plac zabaw w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Przetarg na wybór firmy, która zaprojektuje i wykona plac został już ogłoszony. Oferty w postępowaniu można składać do 16 sierpnia.

  Plac ma mieć około 300 metrów kwadratowych powierzchni, zaplecze techniczne, które pomieści instalację do uzdatniania wody oraz zbiornik wyrównawczy, a także zaplecze sanitarne (w formie kontenera). Dodatkowo urzędnicy oczekują, że firma wybrana w przetargu wykona oświetlenie terenu, iluminację nocną, a także monitoring wizyjny placu oraz zagospodaruje teren wokół.
  Na wykonanie inwestycji od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 10 miesięcy, w tym po czterech ma przedstawić projekt wykonawczy placu zabaw. A to oznacza, że inwestycja doczeka się realizacji w połowie przyszłego roku.

  Wodna atrakcja ma powstać w Dolinie Trzech Stawów w rejonie ulicy Pułaskiego, między stawami Łąka a Kajakowym, obok rury ciepłowniczej, w pobliżu tradycyjnego placu zabaw dla dzieci. Lokalizacja jest nowa, wnioskujący o realizację placu do Budżetu Obywatelskiego wskazali, że powinien powstać przy stawie kąpielowym. To miejsce szybko jednak okazało się nietrafione, bo znacząco zwiększyłoby koszty inwestycji, gdyż w pobliżu stawu kajakowego brakuje infrastruktury wodno – kanalizacyjnej, do której wodny plac zabaw trzeba podpiąć. Odpowiednie zaplecze, ale też miejsce dla tej atrakcji jest natomiast w okolicach ulicy Pułaskiego.

  Szacunkowy koszt budowy wodnego placu zabaw w Katowicach, to ponad 1,5 mln zł.

  Podobne wodne atrakcje dla dzieci mają inne śląskie miasta (m.in. Będzin, czy Rybnik), kolejne natomiast planują ich budowę. Jeden z pierwszych powstał przy jeziorze Paprocany w Tychach. Na placu umieszczono fontanny, tęczę wodną i tryskające wodą kwiaty. Jest tu też strefa z wodnymi zabawkami. Przestrzeń ta została uznana najlepszą przestrzenią publiczną woj. śląskiego 2012.

  Jaki będzie katowicki wodny plac zabaw? Ma być wygrodzoną przestrzenią z kolorowymi urządzeniami, dyszami, fontannami wyrzucającymi wodę w przeróżny sposób, w której dzieci mogą się bezpiecznie bawić, mocząc i chlapiąc.

  - Będzie przyciągał uwagę intensywnymi kolorami i różnorodnością natrysków - tryskającymi wodą kwiatami, tęcza wodną, fontannami, prysznicami. Na placu będzie wydzielona strefa zabaw dla najmłodszych dzieci z zabawkami łagodnie wyrzucającymi wodę, zaś w części dla starszych dzieci woda będzie miała większe ciśnienie. Plac zabaw będzie otoczony drewnianymi siedziskami z ażurowym parkanem, na których będzie można odpocząć. Przed wejściem na plac zabaw zamontowane będą wodoodporne krzesełka dla opiekunów – czytamy w opisie zadania. Inicjatorką powstania placu, która zgłosiła projekt do Budżetu Obywatelskiego, jest Monika Woźniak.

  *Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
  *Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
  *Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama