W Katowicach stanęły już wypożyczalnie miejskich rowerów...

  W Katowicach stanęły już wypożyczalnie miejskich rowerów [ZDJĘCIA, CENY]

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wypożyczalnie miejskich rowerów w Katowicach.
  1/8
  przejdź do galerii

  Wypożyczalnie miejskich rowerów w Katowicach. ©LOTA

  W Katowicach pojawiły się już automatyczne wypożyczalnie rowerów. W czwartek rano były jeszcze bez bicykli, ale jednoślady mają się przy nich pojawić jeszcze dziś, albo jutro. Także w piątek władze Katowic planują poinformować o tym, jak system wypożyczania będzie działać. Wiadomo już, że sprzęt dostarcza, tak jak w ubiegłym roku firma Nextbike, a katowicki miejski rower działać będzie pod ubiegłoroczną nazwą „City by Bike”.
  W ubiegłym roku za uruchomienie wypożyczalni w Katowicach odpowiadała Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów. W tym roku zadanie to władze miasta przekazały Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej (PKM), które obsługuje linie autobusowe na terenie miasta.

  - Zastanawialiśmy się, komu powierzyć to zadanie, analizowaliśmy temat pod względem najbardziej optymalnego pozyskiwania i wydatkowania środków, wszystko wskazało na PKM.
  reklama To nam się funkcjonalnie zamyka, bo PKM jest operatorem realizacji podróży miejskich w Katowicach, a rower w Katowicach ma być również środkiem podróży miejskiej, jak autobus służyć do komunikacji – wyjaśniał tę decyzję Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu w Katowicach. Także PKM negocjował umowy z operatorami sieci wypożyczalni rowerowych. Padło na firmę Nextbike, która także w ubiegłym roku uruchomiła w Katowicach trzy rowerowe stacje, a w tym roku zaproponowała kontynuację projektu „City by Bike”.

  W tym roku stacji będzie więcej, bo aż dziesięć. Mają działać już w piątek, najpóźniej w sobotę. Trzy z nich będą na osiedlu Tysiąclecia, bo ich utworzenie przegłosowali mieszkańcy osiedla w ramach Budżetu Obywatelskiego. Trzy natomiast w tych samych miejscach, co rok temu, czyli w strefie kultury, w Dolinie Trzech Stawów oraz w centrum, tyle że przy Punkcie Informacji Turystycznej na rynku, a nie na placu Szewczyka. O wytypowanie miejsc dla czterech kolejnych, urzędnicy poprosili mieszkańców: wybrano Park Kościuszki, teren przy Bibliotece Śląskiej, ulicę Mariacką oraz plac Sejmu Śląskiego.

  Ile będzie kosztowało wypożyczenie rowerów? Pierwsze 15 minut będzie za darmo, za godzinę zapłacimy 1 zł, dwie godziny – 2 zł, trzy godziny – 3 zł, a każda kolejna godzina będzie kosztowała 4 zł. Tak jak rok temu, aby bicykla wypożyczyć trzeba będzie zarejestrować się na stronie citybybike.pl.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama