Ważne
  Większość sędziów w Śląskiem miała „przerwę w orzekaniu"

  Większość sędziów w Śląskiem miała „przerwę w orzekaniu"

  JM, TES, AIP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gdańsk: przed gmachem Sądu Okręgowego 20 kwietnia 2017 r. KOD urządził pikietę w obronie niezależności sędziów
  1/6
  przejdź do galerii

  Gdańsk: przed gmachem Sądu Okręgowego 20 kwietnia 2017 r. KOD urządził pikietę w obronie niezależności sędziów ©Karolina Misztal

  Dziś, 21 kwietnia, o godz. 12 większość sędziów wzięła udział w półgodzinnych zebraniach. Sędziowie z Katowic i Bielska-Białej zastrzegają, że nie był to żaden protest. W sądach Okręgu Bielskiego „dokonano wyboru reprezentantów do udziału w pracach forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego". Wzięło w nich udział 72 proc. spośród wszystkich orzekających sędziów. W Sądzie Okręgowym w Katowicach na podobne zebranie też przyszła większość orzekających sędziów.
  W naszym regionie większość sędziów włączyła się dziś w ogólnopolską akcję przeprowadzania „przerw w orzekaniu".

  - Zwyczajowo w południe sędziowie planują pauzę w procesach, robią przerwę obiadową. Nie została u nasz zdjęta z wokandy żadna sprawa - mówi sędzia Krzysztof Zawała, rzecznik Sądu Okręgowego w Katowicach. - Przerwę wykorzystaliśmy na zorganizowanie wyborów przedstawicieli Sądu Okręgowego na forum dyskusyjne o polskiej legislacji.


  W zebraniu wzięła udział większość sędziów. Podobnie było innych sądach. W Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej. Na 38 sędziów w zebraniu uczestniczyło 34 sędziów, 2 sędziów było na zaplanowanym wcześniej urlopie. W Sądzie Rejonowym w Żywcu na 18 sędziów w zebraniu uczestniczyło 15 sędziów. W Sądzie Rejonowym w Cieszynie na 21 sędziów w zebraniu uczestniczyło 15 sędziów. W Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej na 52 sędziów w zebraniu uczestniczyło 29 sędziów.

  - Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej mieści się w 4 budynkach, odległych od siebie nawet kilka kilometrów. Ze względu na to, że zebrania były zaplanowane na czas do około 20 minut, cześć sędziów tego sądu, którzy orzekali na wokandach, nie mogło uczestniczyć w zebraniu, gdyż rzeczywista przerwa w prowadzonych przez nich rozprawach mogłaby nawet przekroczyć czas 1 godziny. Zamiarem organizowanych zebrań nie było przecież utrudnianie stronom i uczestnikom procesów dostępu do wymiaru sprawiedliwości - mówi sędzia Jarosław Sablik, rzecznik Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

  Podobnie było w całej Polsce. Przed niektórymi sądami (Warszawa, Gdańsk, Kraków...) odbyły się nawet demonstracje poparcia dla sędziów. Wszędzie jednak unikano słowa „protest".

  – To nie jest forma protestu. Nie walczymy o żadne przywileje, bo tych nie mamy – powiedziała Irena Kamińska, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

  Sędziowie są przeciwko zmianom planowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmianom w Krajowej Radzie Sądownictwa. Zostały zgłoszone przez rząd i posłów Prawa i Sprawiedliwości. Są przez sędziów określane jako niekonstytucyjne.

  Przedstawiciele sądów alarmują, że nowelizacja ustawy o KRS narusza zasadę trójpodziału władzy, a wątpliwości budzi również ograniczanie praw pracownikom sądów. Negatywną opinię o projekcie wydali Biuro Analiz Sejmowych i rzecznik praw obywatelskich, jest on też obiektem krytyki posłów opozycji.

  – To ordynarna próba złamania konstytucji – oceniał Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15.

  Po wejściu ustawy w życie wygaszeniu mają ulec kadencje dotychczasowych członków Rady, ma ona się składać z dwóch izb, a ich członków wybiorą politycy. Według niepotwierdzonych informacji rządowy projekt ma zostać wycofany, przede wszystkim przez opór Andrzeja Dudy.

  – Pomysł wygaszenia mandatów nie podoba się panu prezydentowi i mówił o tym kilkukrotnie w rozmowach z ministrem Ziobrą – powiedział szef biura prasowego prezydenta, Marek Magierowski.

  Zobacz galerię

  Sprzeciw głowy państwa i groźba prezydenckiego weta, a także skala „protestu” sędziów i wielkość demonstracji poparcia dla tej grupy zawodowej (sami nie mogą strajkować) uprawdopodabnia wycofanie projektu ze ścieżki legislacyjnej.

  ZOBACZCIE FILM:


  Sądy przestają być niezależne, sędziowie niezawiśli". prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista, o zmianach w systemie sądownictwa:



  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niedacy

   mam pytanie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   W Katowicach da się za 10 tys wyżyć?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zycie za 10 tysięcy

   Rozka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1


   a za 30 000 da się wyzyć - myślę o płacach w radach nadzorczych

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sami swoi

   hana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ludzie młodzi, po prawie, nie mają szans zaistnieć w zawodzie. Kasta przyjmuje na aplikacje tylko swoich, kolega koledze bierze dzieci do zawodu. Taka prawda.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niszczenie zasad państwa demokratycznego

   Robert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Do @sami swoi

   i reakcja na nepotyzm ma być upolitycznienie sądów i podporządkowanie ich władzy wykonawczej , szczegolnie że ta władza również jest nepotyczna to sposób na poprawienie pracy sądów...rozwiń całość

   Do @sami swoi

   i reakcja na nepotyzm ma być upolitycznienie sądów i podporządkowanie ich władzy wykonawczej , szczegolnie że ta władza również jest nepotyczna to sposób na poprawienie pracy sądów ?
   przeciez nie zmieni sie ani liczba sędziów ani procedury , ani liczba urzędników wykonujących swoja pracę a liczba spraw przeciez rosnie , ta reforma w żaden sposob nie poprawi działania sąódów i ma na celu tylko dalsze niszczenie demokracji w Polsce zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kasta do przewietrzenia

   hana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Czyli ludzi siedzących na korytarzach, zestresowanych mieli głęboko w doopie. Dlatego Ziobro dobrze robi....to mnie ostatecznie przekonało.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   NA zdjęciach prawie same stare komuchy...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komuchy ?/

   Robert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1


   uważasz ,że ludzi starsi to same komuchy ? przeciez to za ich poparciem komuna upadła bo ci , ktorzy teraz są młodzi nosili wtedy pieluchy albo tornistry , dlatego młodym trudniej sobie...rozwiń całość


   uważasz ,że ludzi starsi to same komuchy ? przeciez to za ich poparciem komuna upadła bo ci , ktorzy teraz są młodzi nosili wtedy pieluchy albo tornistry , dlatego młodym trudniej sobie wyobrazić , co znaczy podporządkowanie sędziów i sądownictwa władzy wykonawczej czyli praktycznie partyjnej i czym to grozi , bo oni to znają z autopsji - tak przeciez było za PRLu i dlatego to wlasnie starsi ludzie glownie protestują , upolitycznienie sądow odczuli wielokrotnie na własnej skórzezwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama