Wielka płyta króluje. A jak długo postoi?

  Wielka płyta króluje. A jak długo postoi?

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bloki z wielkiej płyty stoją w całej Polsce. Jak długo? Na zdjęciu Gdynia
  1/4
  przejdź do galerii

  Bloki z wielkiej płyty stoją w całej Polsce. Jak długo? Na zdjęciu Gdynia ©Tomasz Bolt/Polska Press

  Wielka płyta Pierwsze budynki z betonowej wielkiej płyty powstały w końcu lat 30. we Francji, Szwecji i Finlandii, potem w Niemczech. W Polsce zaczęto je stawiać pod koniec lat 50. Boom na wielką płytę w Polsce był w latach 70. XX w. Ta era zakończyła się z początkiem lat 90. W Katowicach wielka płyta jest m.in. na osiedlu Paderewskiego, w Gliwicach to osiedla Sikornik i Kopernik, w Częstochowie większość mieszkańców żyje w takich blokach. W wielkiej płycie żyje około 12 mln Polaków. Wśród nich był do niedawna architekt, twórca najlepszego budynku świata 2016 roku - Robert Konieczny. Nie narzekał. Da się żyć?
  Ciągną się od Bałtyku po Tatry. Są szpetne, niektórzy mówią: nieludzkie. Bloki z wielkiej płyty. Mieszka w nich około 12 mln Polaków. Bo dostali je po rodzicach, bo są tanie, bo własne, bo z centralnym ogrzewaniem. Budowano je, by zaspokoić głód mieszkaniowy. Projektowano na 50, 60, 70 lat. Tym najstarszym mija już termin przydatności. Ile jeszcze przetrwają?

  W 2013 roku Ministerstwo Transportu zapowiedziało badanie bloków z wielkiej płyty.
  Na zapowiedziach się skończyło, ale temat wrócił w tym roku. Wiceminister Tomasz Żuchowski z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zapowiedział, że badania przeprowadzą specjaliści z Instytutu Techniki Budowlanej. Być może zostaną wykonane w przyszłym roku...

  Czy są konieczne? Specjaliści przekonują, że budynki z wielkiej płyty postoją jeszcze drugie pół wieku. - Nie otrzymałem żadnej informacji od inspektorów dokonujących przeglądów jednorocznych i 5-letnich (wówczas obejmują one stan konstrukcji) o nieprawidłowościach w wielkie płycie, które mogłyby stanowić zagrożenie - mówi Janusz Jaworowski, szef Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budownictwa w Katowicach.

  - A żyjemy na terenie właściwie sejsmicznym, a mimo to w budynkach z wielkiej płyty pęknięcia nie występują, czasem coś zatrzeszczy i tyle. Mamy też na Śląsku do czynienia ze zdarzeniami jak deformacja podłoża, budynki się przechylają. Na osiedlu Witosa w Katowicach mieliśmy odchylenia budynków dochodzące do metra na wysokości 10 piętra, a mimo to te budynki zostały doprowadzone do pionu - wyjaśnia.

  W latach 70. Jaworowski pracował w Fabudzie w Siemianowicach, wówczas jednej z największych wytwórni wielkiej płyty w regionie. To tu powstawały prefabrykaty, które następnie zwożono na budowy i składano z nich domy. Na miejscu należało płyty połączyć i właśnie łączenia były i są najsłabszym elementem całości. - Wszystkie etapy produkcji były rygorystycznie kontrolowane. Jeśli coś zawodziło, to wykończenie - dodaje. Wykończenie, czyli źle położone tynki, byle jaka wylewka czy ocieplenie dachu.

  U podstaw wielkiej płyty legły szczytne idee, zweryfikowała je jednak rzeczywistość. Jurand Jarecki, jeden z architektów os. Paderewskiego i Gwiazd w Katowicach, w 1961 spędził rok we Francji na praktyce. Tam zachwycił się myślą Le Corbusiera (jeden z najsłynniejszych XX-wiecznych architektów). Tam też zobaczył na potęgę budowane domy z wielkiej płyty. Z propozycji pracy w Paryżu zrezygnował, bo chciał odbudowywać Polskę i Katowice. Na Paderewie udało się zachować postulaty Le Corbusiera na tyle, na ile władza pozwoliła.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Smutnk

   Gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Mial tyle pieniedzy a byl samotny .wspanialy glos wielka strata spoczywaj wsrod aniolow

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama