Ważne
  Wiosna w Parku Kościuszki. To największy miejski park w...

  Wiosna w Parku Kościuszki. To największy miejski park w Katowicach ZDJĘCIA

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Park Kościuszki w Katowicach
  1/28
  przejdź do galerii

  Park Kościuszki w Katowicach ©LOTA

  Dolina Trzech Stawów to miejsce na rekreację. Park Kościuszki na relaks. To największy miejski park w Katowicach, to tu znajduje się Wieża Spadochronowa, najstarsza budowla w Katowicach, także tu latem odbywają się słynne koncerty promenadowe.
  Co ciekawe dawniej w Parku Kościuszki był zwierzyniec, a dokładniej filia ZOO. Tak, Katowice miały ogród zoologiczny w międzywojniu. Wówczas takie ogrody uważano zresztą za placówki naukowe. Katowicki ogród mieścił się na terenie Miejskiego Ogrodu Naukowego przy ul. Bankowej 7, obok budynku Banku Polskiego (dziś jest tu Wydział Biologii UŚ).

  Pierwsza utworzona w 1925 r. została tu ptaszarnia, potem przybyły cztery lisy i w końcu duma ZOO - dwie lwice berberyjskie podarowane miastu w 1928 r. przez dyrektora cyrku w Dreźnie. Niebawem w ich sąsiedztwie zagościły niedźwiedź malajski, dwa wilki, sześć małp, hiena, zające, króliki, wiewiórki i świnki morskie.

  Druga część ogrodu mieściła się właśnie w parku Kościuszki. Na dużym stawie pływały łabędzie, były też dzikie kaczki, cyranki i kormorany, a w zagrodach jelenie, sarny, osiołki i owce. Planowano nawet przenieść tu lwy, ale pomysł ostatecznie ie wypalił, a lwy powędrowały do Warszawy.

  Park imienia Tadeusza Kościuszki jest dopiero od 1925 roku. Został założony jako park miejski w 1888 r. na około sześciu hektarach terenu na południe od centrum Katowic. Z czasem przekształcił się w Park Południowy i znacznie poszerzył, o tereny, które miasto wydzierżawiło od przemysłowca Thiele-Wincklera

  Obecnie park Kościuszki jest największym zieleńcem w Katowicach, rozciągającym się na obszarze 72 hektarów. Został zaprojektowany na wzór ogrodów angielskich. Występuje tu ok. 90 różnych gatunków drzew, ale dominuje sosna i brzoza.

  Zobacz galerię

  To właśnie w Parku znajduje się drewniany kościół św. Michała Archanioła, czyli najstarsza budowla w Katowicach. Świątynia została zbudowana w 1510 roku w Syryni (ziemia rybnicka) i w 1938 roku przeniesiona do Katowic.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Kościół w Parku Kościuszki w kamerze 360 [ZDJĘCIA WNĘTRZ]

  ZOBACZCIE FILM: Maja Popielarska o sposobach na ogród  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama