Wpadli międzynarodowi handlarze bronią

Wpadli międzynarodowi handlarze bronią

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Policjanci z katowickiego CBŚP rozbili międzynarodową grupę przestępczą handlującą bronią
1/9
przejdź do galerii

Policjanci z katowickiego CBŚP rozbili międzynarodową grupę przestępczą handlującą bronią ©Śląska Policja

Policjanci z katowickiego CBŚP rozbili międzynarodową grupę przestępczą handlującą bronią. Sukces był możliwy dzięki współpracy z policjantami Słowacji, Niemiec i Holandii. Zatrzymano 340 sztuk broni. Według przewidywań funkcjonariuszy CBŚP, przemytnicy mogli wprowadzić na rynek 1,5 tys. sztuk broni palnej. Grozi im do 10 lat więzienia.
Jak informuje policja, na pomysł stworzenia grupy wpadł jeden z jej liderów - Piotr W. Przy pomocy znajomego gangstera z Czech nauczył się jak broń pozbawioną cech użytkowych przerobić na ostrą. Przepisy obowiązujące na Słowacji pozwalają kupić tam legalnie broń, która została pozbawiona cech użytkowych. Piotr W. przemycał takie jednostki broni do Polski i na miejscu przerabiał je na broń ostrą. Następnie „towar" był wywożony do krajów Unii Europejskiej między innymi - Holandii, gdzie znajdował nabywców.


Z czasem w proceder zostały zaangażowane koleje osoby. Każda miała swoje konkretne zadanie do wykonania w ramach "organizacji". Jedni z przestępców kradli dokumenty, najczęściej polskie i czeskie dowody osobiste, na które dokonywano zakupu broni. Inni członkowie grupy, przewozili broń do Polski. Rusznikarze przywracali jej zdolności bojowe. Kolejni gangsterzy przemycali broń ostrą do finalnych odbiorców.

Policjanci CBŚP ustalili, że przemyt, wyrabianie i handel bronią to nie jedyne przestępstwa, które członkowie grupy mają na sumieniu. Według wiedzy funkcjonariuszy, gangsterzy obracali również fałszywymi banknotami euro, produkowali i sprzedawali narkotyki i działali w charakterze egzekutorów długów.

Wśród zatrzymanych 10 członków grupy, dwóch to obywatele Holandii. 9 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 4 zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych, wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki w postaci poręczeń majątkowych i dozorów.

Zobacz galerię

Funkcjonariusze CBŚP szacują, że członkowie grupy mogli zakupić, przerobić, a następnie sprzedać około 1,5 tys. sztuk broni. Z każdego egzemplarza czerpali zysk na poziomie 300 proc.

Drugim wątkiem sprawy było ustalenie obywateli Polski, którzy zakupili nielegalną broń. W maju 2016r. w całym kraju policjanci CBŚP przeszukali 81 miejsc. Zabezpieczyli, u 43 osób, 100 szt. broni palnej, ponad 17 000 szt. amunicji różnego kalibru, granat F1, 3 wiatrówki wymagające posiadania pozwolenia.

13 osób usłyszało zarzuty nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Broń pozbawiona niektórych cech użytkowych, którą można legalnie kupić na Słowacji, w myśl polskich przepisów ustawy o broni i amunicji stanowi broń palną, a na jej posiadanie wymagane jest stosowne pozwolenie.

ZOBACZCIE FILM:


Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hmmmm

asdf (gość)

Zgłoś naruszenie treści

celowo taka jakość tych materiałów coby prosty lud klaskał ! możne garść szczegółów ,,, ile faktycznie było tej broni "nielegalnej" ?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

DZ poleca

Śląskie marki. Czy wiesz, co jest ze Śląska?

Śląskie marki. Czy wiesz, co jest ze Śląska?

Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

Artysta w kuchni: Joanna Chacińska i przepis na risotto!

Artysta w kuchni: Joanna Chacińska i przepis na risotto!