Wydział Radia i Telewizji UŚ i budynek liceum śląskich...

  Wydział Radia i Telewizji UŚ i budynek liceum śląskich architektów z Medusa Grup finalistami Nagrody Architektonicznej „Polityki”

  MCH

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tak wygląda Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
  1/3
  przejdź do galerii

  Tak wygląda Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ©MAŁECCY Biuro Projektowe

  Tygodnik „Polityka” ogłosił finalistów 7. edycji Nagrody Architektonicznej „Polityki”. Na pięć wyróżnionych budynków dwa są autorstwa architektów ze Śląska.
  Pierwszy to przyszła siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprojektowana przez BAAS, Grupa 5 Architekci, MAŁECCY biuro projektowe. Drugi to gmach Niepublicznego liceum ogólnokształcące Akademeia High School w Warszawie, za którego sukcesem stoją Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z pracowni Medusa Group z Bytomia.

  Nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego jest nie tylko designerski i nowoczesny, ale przede wszystkim doskonale wpisuje się w tradycję śląskiej architektury i charakterystyczną czerwoną cegłę. Gmach powstawał od 2014 roku, a zaprojektowały go BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY Biuro Projektowe z Katowic.

  Budynek warszawskiego liceum to z kolei połączenie przestrzeni do pracy akademickiej (np. laboratoria biologiczne, chemiczne, fizyczne) oraz przestrzeni do zajęć artystycznych i pracy twórczej. W budynku ważne miejsce zajmują obiekty sportowe oraz przestrzenie wspólne i miejsca do pracy własnej i relaksu (temu służą min. eko-dach, zielone patio, świetlice, kantyna). Na terenie szkoły powstał także ogród, w którym uczniowie sami uprawiają owoce i warzywa, bo zarówno szkoła, jak i sam budynek mają edukować w dziedzinie ochrony środowiska i świadomości ekologicznej.

  Nagroda Architektoniczna „Polityki” przyznawana jest od sześciu lat. Co roku profesjonalne jury oraz czytelnicy tygodnika wybierają budynki szczególnie warte dostrzeżenia. Do 29 kwietnia na stronie www.polityka.pl/architektura można wziąć udział w plebiscycie, wskazując, który projekt wśród finałowej piątki najbardziej się nam podoba. Zwycięzcę plebiscytu oraz laureata Grand Prix Nagrody Architektonicznej za rok 2017 poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 12 czerwca w Warszawie.

  Czy wygra któraś z naszych realizacji? Rok temu laureatem Grand Prix Nagrody została pracownia KWK Promes z projektem Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, a nagrodę Internautów zgarnęło Centrum Rekreacyjno-Sportowe UKIEL w Olsztynie. Rok wcześniej jednak bezkonkurencyjni okazał się gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach autorstwa zespołu pracowni JEMS Architekci.  Zobacz także:
  Nowy Wydział Radia i Telewizji otwarty. Uniwersytet Śląski rozpoczął świętowanie 50. urodzin


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Muzycy z Wiednia zagrali dla pacjentów z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Najlepsze przedszkola i nauczyciele, najsympatyczniejsze grupy maluchów

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Najlepsze przedszkola i nauczyciele, najsympatyczniejsze grupy maluchów

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.