Wyrok ws. katastrofy hali MTK: Nikt nie dostrzegł...

  Wyrok ws. katastrofy hali MTK: Nikt nie dostrzegł zagrożenia?

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katastrofa hali w Katowicach
  1/11
  przejdź do galerii

  Katastrofa hali w Katowicach ©karina trojok/Dziennik Zachodni

  Koniec siedmioletniego procesu o zawalenie się hali targowej w 2006 roku. Publikacja wyroku 17 czerwca. Wszyscy oskarżeni wnieśli o uniewinnienie.
  Staję pokornie przed Wysokim Sądem prosząc o uczciwe osądzenie mojego udziału w tej katastrofie - zaczął oskarżony Bruce R., Nowozelandczyk, były szef zarządu Międzynarodowych Targów Katowickich.

  W ostatnim słowie przed katowickim Sądem Okręgowym, złożył kondolencje rodzinom, których bliscy zginęli pod zawalonym dachem. - Mam pięcioro dzieci, żonę, matkę, siostry i mogę sobie wyobrazić ból po tej stracie.


  Bruce R. jest z wykształcenia księgowym i zajmował się w spółce MTK sprawami finansowymi. Był równocześnie w zarządach sześciu innych spółek w sześciu różnych krajach. Do Katowic przyjeżdżał 1-2 razyw miesiącu. Wykazywał, że w firmie Expo Media Group, która w 2001 roku kupiła 51 proc. udziałów w spółce MTK, był taki podział obowiązków, który go zwalniał z odpowiedzialności za stan techniczny obiektów, na czym się zresztą nie znał.

  18 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  10. rocznica katastrofy MTK. Pod pomnikiem ofiar przedstawiciele służb biorących udział w akcji ratowniczej oraz władze i samorząd województwa złożyli

  10. rocznica katastrofy hali MTK ZDJĘCIA I WIDEO Pamięć o 65 ofiarach katastrofy hali wciąż żywa

  Link do głównego zdjęcia

  10. rocznica katastrofy MTK. Pod pomnikiem ofiar przedstawiciele służb biorących udział w akcji ratowniczej oraz władze i samorząd województwa złożyli kwiaty i zapalili znicze. ©Marzena Bugala - Azarko / Dziennik Zachodni  - Nikt mnie nie poinformował o obawach, co do bezpieczeństwa hali - mówił wczoraj przed sądem. - Nigdy nie słyszałem o konieczności wstrzymania odśnieżania dachu. Do dziś nie mogę zrozumieć, dlaczego rok siedziałem w areszcie. Dlaczego zawali się sześcioletni budynek, który kupiliśmy zaledwie 4 lata wcześniej.

  Prokurator zarzucił Bruce’owi R. zaniedbania przy utrzymaniu hali w bezpiecznym stanie, a szczególnie, za jej nieodśnieżenie przed wystawą gołębi pocztowych w styczniu 2006 roku. Do tego oskarżony nie zapoznał się z opinią rzeczoznawcy budowlanego, który polecił zmierzyć ugięcie, pod wpływem śniegu, konstrukcji hali i skonsultować wyniki z projektantem, by ją wzmocnić. Nie wyłączył hali z eksploatacji, nie odwołał wystawy gołębi.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama