Ważne
  Wystawa fotografii Renaty Weiss i Wojciecha Weissa w...

  Wystawa fotografii Renaty Weiss i Wojciecha Weissa w Bibliotece Śląskiej

  zdjęcia /reprodukcje AG

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wystawa fotografii Renaty Weiss i Wojciecha Weissa
  1/17
  przejdź do galerii

  Wystawa fotografii Renaty Weiss i Wojciecha Weissa ©AG

  Wystawa fotografii Renaty Weiss i Wojciecha Weissa, jej dziadka i Mistrza, to wyjątkowy pokaz współczesnej fotografii barwnej skonfrontowanej z czarno-białymi kliszami z końca XIX wieku. Prezentuje fotograficzne studia do słynnych młodopolskich kompozycji Weissa, niezwykłe akty i portrety. A wszystko to owiane aurą modernistycznej uczuciowości. Towarzyszą im wysmakowane współczesne fotografie Renaty Weiss, w których dochodzi do głosu tradycja wyniesiona z domu i zachwyt nad doskonałością natury.
  Artystka stawia na kolor, światło i kompozycję. Jej fotograficzne etiudy charakteryzują się asymetrią, wycinkowością, dążeniem do minimalistycznych efektów, a ich ikonosfera jest rozległa. Od magicznych martwych natur, poprzez różnorodne studia refleksów na wodzie, elementy industrialnej architektury, po postacie ludzkie wpisane w kulturowy kontekst. Na szczególną uwagę zasługują prawie monochromatyczne, abstrakcyjne obrazy zjawisk natury, których rozszyfrowanie może być dla odbiorcy wyzwaniem.


  Atrakcją wystawy są oryginalne rysunki piórkiem Weissa, będące projektami młodopolskich ilustracji i winiet do czasopisma „Życie”. Będzie można zobaczyć czasopisma kolekcjonowane przez artystę, wśród nich unikatowe egzemplarze „Ver Sacrum” (pisma Secesji Wiedeńskiej) i krakowskiego „Życia” Stanisława Przybyszewskiego. Ponadto tomiki młodopolskiej poezji ilustrowane przez artystę oraz wielki secesyjny afisz Raut artystyczny z 1898 r. (bliski plakatom Toulouse-Lautreca).

  Ciekawostką jest też korespondencja artysty ze znanymi malarzami, a zwłaszcza faksymile listów Stanisława Wyspiańskiego. Dla miłośników i kolekcjonerów starej fotografii nie lada gratką okażą się autentyczne pudełka na szklane klisze pochodzące z Paryża.

  Wystawę zwiedzać można w Bibliotece Śląskiej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama