Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Muzeum Śląskim. Rusztowania na wieży i dwa remonty

Justyna Przybytek
Prace trwają w budynkach dawnej stolarni i łaźni
Prace trwają w budynkach dawnej stolarni i łaźni karina trojok
Wieża ciśnień przy Muzeum Śląskim jest otoczona rusztowaniami. Niestety. Na razie jej nie zwiedzimy. To tylko prace zabezpieczające, nie remont.

Na szczycie wieży ciśnień na terenie Muzeum Śląskiego pojawiły się rusztowania. To jeszcze nie rewitalizacja, ale prace zabezpieczające. Jak zapowiadają muzealnicy, kompleksowy remont tego obiektu jest jednak planowany. - I jej adaptacja na funkcje związane z działalnością Muzeum Śląskiego. Po zakończeniu tych prac obiekt zostanie udostępniony dla zwiedzających - zapowiada Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego.

Bardziej zaawansowane prace trwają natomiast w dwóch innych pokopalnianych budynkach: dawnej stolarni i łaźni.

- W stolarni rozpoczęto prace wykończeniowe przy posadzkach i ścianach, montowane są instalacje wewnętrzne, natomiast w łaźni trwają prace konstrukcyjne, murowe i instalacyjne. Równolegle do robót budowlanych prowadzone są prace związane z przygotowaniem koncepcji i projektów wystaw, które zostaną uruchomione na otwarcie budynków - wymienia Danuta Piękoś.
Jak dodaje, trwają również prace związane z przygotowaniem przetargów na wyposażenie budynków, które są sukcesywnie ogłaszane. Termin otwarcia budynków dla zwiedzających ma zostać podany w najbliższym czasie.

Po remoncie w dawnej stolarni prezentowana będzie wystawa stała nawiązująca do podróży bohatera książek Alfreda Szklarskiego, Tomka Wilmow-skiego. Mają się tu także odbywać przedstawienia teatralne, zajęcia plastyczne i pokazy filmowe. Wielką atrakcją tej przestrzeni będą również odrestaurowane zabytkowe maszyny stolarskie, które stanowiły wyposażenie byłej kopalni.

Z kolei do budynku łaźni głównej, po zakończeniu prac, zostaną przeniesione pracownie działów Historii, Archeologii i Etnologii z dotychczasowej siedziby przy alei Korfantego. Przestrzeń ta będzie jednak również dostępna dla zwiedzających, bo jak zapewniają muzealnicy, zasadniczą część budynku zajmie powierzchnia ekspozycyjna. Jesienią zobaczymy tam wystawę „Zaczęło się od ziarna...”, wprowadzającą w historię roślin uprawnych oraz prezentującą tajniki pracowni archeobotanicznej i realizowanych przez nią badań.

Na przyległym do łaźni terenie powstanie parking z miejscami dla pojazdów osób niepełnosprawnych oraz autokarów. Rewitalizacja obu budynków kosztuje 30 milionów zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera