Ważne
  Znamy zwycięzców „Sim Challenge 2017”

  Znamy zwycięzców „Sim Challenge 2017”

  Aga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  „Sim Challenge 2017”

  „Sim Challenge 2017” ©Lucyna Nenow

  Śląski Uniwersytet Medyczny zajął czwarte miejsce. Do USA pojedzie drużyna z Lublina
  „Sim Challenge 2017”

  „Sim Challenge 2017” ©Lucyna Nenow

  Zespół z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w składzie: Łukasz Świerszcz, Mirosław Sławiński, Bartłomiej Cieślik, Małgorzata Drwal i Katarzyna Gałaszkiewicz został zwycięzcą V Ogólnopolskich Zawodów SIM Challenge 2017, których gospodarzem był Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (IV miejsce).

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Sztuczna krew i prawdziwe emocje: studenci ratują ofiary katastrofy

  27 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Ogólnopolskie Zawody Symulacji Medycznej „Sim Challenge 2017”

  Sztuczna krew i prawdziwe emocje: studenci ratują ofiary katastrofy WIDEO

  Link do głównego zdjęcia

  Ogólnopolskie Zawody Symulacji Medycznej „Sim Challenge 2017” ©Lucyna Nenow  Drugie miejsce przypadło drużynie z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a trzecie Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi. W sumie do rywalizacji stanęło 10 zespołów z uczelni medycznych.

  Po raz pierwszy zawody odbywały się w województwie śląskim, stąd fabuła scenariuszy symulacji medycznych została osadzona w realiach charakterystycznych dla tego regionu. W konkurencji o śląskiej nazwie „Hajer przodowy” uczestnicy zawodów wcielili się w rolę personelu medycznego który został wezwany do kopalni węgla, gdzie doszło do zawalenia wyrobiska na skutek wybuchu gazu. Zawodnicy w asyście ratowników górniczych musieli udzielić pomocy medycznej trzem rannym górnikom. Stan dwóch z nich był bardzo ciężki, trzeci natomiast, o imieniu Ernest, miał bardzo dużo szczęścia i nie odniósł poważniejszych obrażeń. Nie należał jednak do pacjentów łatwych, a jego stan psychiczny był dla zawodników nie lada problemem.

  To zadanie zaskoczyło zawodników. Dzięki współpracy z Centralną Stacja Ratownictwa Górniczego, w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM udało się stworzyć warunki zbliżone do realnych, z jakimi radzą sobie ratownicy podczas akcji w kopalniach.

  Kolejne zadanie o nazwie „Frela” dotyczyło pacjentki (żony wspomnianego Ernesta), która w wyniku kompilacji różnego rodzaju dolegliwości chorobowych połączonych z ekstremalnym stresem doznała odklejenia łożyska i wymagała szybkich i zdecydowanych działań, które musieli podjąć uczestnicy naszych zawodów.

  Konkurencja o nazwie „Gryfny bajtel” rozpoczęła się gdy na świat przyszło dziecko Ernesta. Zawodnicy w tej konkurencji musieli się wykazać wiedzą i umiejętnościami z zakresu neonatologii.

  Podczas kolejnego zadania „Hertzklekoty” ojciec Ernesta, w trakcie oczekiwania na syna w szpitalu, doznał skomplikowanych powikłań sercowo-naczyniowych, których leczenia musiały podjąć się drużyny.

  Nieświadomy całej kompilacji zdarzeń brat Ernesta udał się w tym czasie się do Poradni POZ na umówioną wizytę do swojego lekarza. Na miejscu okazało się jednak, że lekarz, na którego tak długo czekał nasz bohater jest na niespodziewanym urlopie i wyznaczył zastępstwo w postaci zawodników. Następujące po sobie zdarzenia związane z niektórymi realiami ochrony zdrowia, jak również niespodziewana informacja o wypadku brata stały się tłem do zadania „ Nie nerwuj hanysa”.

  Jedną z konkurencji był także wypadek masowy. W wielorodzinnym familoku doszło do wybuchu i katastrofy budowlanej. Na miejscu pracowała Straż Pożarna, Policja i Zespoły Ratownictwa Medycznego. Zawodnicy musieli udzielić pomocy kilkunastu poszkodowanym.

  Zawody odbywały się w największym i najnowocześniejszym Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM, w którym od 2012 r. uczą się studenci tej uczelni. Dostali oni do dyspozycji sześć sal

  symulacyjnych: operacyjną, intensywnej terapii dwa SORy, salę pediatryczną, porodową i symulator karetki. Dzięki nowej technologii wszystko jest tak realistyczne, że przyszli medycy szybko zapominają, że ćwiczą na symulatorach. Centrum to szpital w pigułce, gdzie studenci mogą udzielać pierwszej pomocy, znieczulać, odbierać porody i przeprowadzać zabiegi. Symulatory wyglądają jak ludzie, przypominają ludzi również pod względem reakcji fizjologicznych. Wydają dźwięki, pocą się, krwawią. To taki sztuczny pacjent, na którym można trenować i popełniać błędy, na które nie będzie miejsca w przyszłości. Tu procedury medyczne można powtarzać wręcz w nieskończoność.

  Zwycięzcy Sim Challenge 2017 będą reprezentować Polskę podczas zawodów w Paryżu, które odbędą się w czerwcu.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo Lublin

   Drdr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Brawo Lublin, tylko od kiedy Paryż jest w USA?:)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama