Znów wycinka drzew w Katowicach. Tym razem w Szopienicach i...

  Znów wycinka drzew w Katowicach. Tym razem w Szopienicach i na Tysiącleciu ZDJĘCIA

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wycinka drzew w Katowicach. os. Tysiąclecia
  1/14
  przejdź do galerii

  Wycinka drzew w Katowicach. os. Tysiąclecia ©Zdjęcia Czytelników

  W Katowicach znów wycięto kilkadziesiąt drzew – alarmują mieszkańcy. Cześć w Szopienicach przy ulicy Mroźnej, część na osiedlu Tysiąclecia. Katowiczanie są oburzeni. Urzędnicy rozkładają ręce, ale obiecują sprawy zbadać.
  - Kolejna bezmyślna wycinka drzew. Na os. Tysiąclecia wycięto kilkadziesiąt drzew i to w miejscu, które stanowiło ostatnią enklawę zieleni w środku osiedla – alarmuje w mejlu do redakcji pan Szymon. Podobną wiadomość otrzymaliśmy od mieszkanki Szopienic, gdzie wycinka trwa przy ulicy Mroźnej.

  - Od 7 marca ma tu miejsce wycinka drzew. To teren, co do którego wciąż toczy się postępowanie w sprawie ustanowienia na nim ostoi ptaków – pisze pani Zuzanna. Jak dodaje na terenie, na którym wycinane są drzewa składowany był też gruz. Urzędnicy sprawę z Szopienic znają.

  - Właściciel terenu z ulicy Mroźnej zwracał się do nas o zgodę na wycinkę, gdy taka zgoda była jeszcze konieczna. Jednak gdy weszła w życie nowa ustawa przystąpił do wycięcia drzew, niezależnie od złożonego wniosku na podstawie nowego prawa. Jednocześnie zwrócił się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o stwierdzenie, czy w miejscu tym jest siedlisko ptaków. RDOS siedlisk się nie doszukał – wyjaśnia Dariusz Czapla z Biura Prasowego Urzędu Miasta. Dodaje jednak, że do Szopienic wybiorą się pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska.

  - Dostaliśmy sygnały od mieszkańców, że w tym miejscu ptaki jednak są. Być może problemem jest więc interpretacja przepisów, co jest siedliskiem – przypuszcza Czapla.

  CZYTAJ TAKŻE: Wycinka drzew: NOWE PRZEPISY 2017 Kto i kiedy może wyciąć drzewo bez zezwolenia

  Wizja lokalna miała zostać przeprowadzona również na Tysiącleciu w rejonie Lidla i budowanego tu osiedla Nowe Tysiąclecie. - Musimy ustalić, kto odpowiada za wycinkę, a to gdy znikł obowiązek występowania o zgodę, nie jest takie proste. Sprawdzimy, na jakim drzewa były terenie i czy nie podlegają ochronie – wyjaśniał we wtorek Czapla.
  Zobacz galerię
  Już dwie wycinki w Katowicach oficjalnie zostały uznane za nielegalne właśnie dlatego, że były prowadzone na terenie należącym do miasta (Giszowiec), albo działce, której miasto jest współwłaścicielem (Dąb).
  Dodajmy, że drzewa idą masowo pod topór za sprawą nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, którą od nazwiska ministra środowiska Jana Szyszki ochrzczono „lex Szyszko”. Na mocy nowych przepisów właściciele działek mogą ze swojego terenu wyciąć każde drzewo, za wyjątkiem tych wpisanych do rejestru zabytków. Jest jeszcze jedno obostrzenie: wycinka nie może być związana z działalnością gospodarczą.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co nam tlen? Wolimy dostac Raka!

   JS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kto potrzebuje zdrowego powietrza lub tlenu? Rzad jest madry - dba o to zeby nie musil placic emerytur. Jak przez Smog zdechniemy i stracimy plodnosc znacznie obnizom sie koszty emerytur i...rozwiń całość

   Kto potrzebuje zdrowego powietrza lub tlenu? Rzad jest madry - dba o to zeby nie musil placic emerytur. Jak przez Smog zdechniemy i stracimy plodnosc znacznie obnizom sie koszty emerytur i wyksztalcenia. A w miedzyczasie zadowoleni Inwestorzy zafundujom Legislatywie urlopki na swierzym powietrzu. Tak wyglada Polskie rozwiazanie...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ostoja zieleni?

   Arek K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jeżeli chodzi o Tysiąclecie, to nie była to żadna ostoja zieleni, tylko kompletnie niezagospodarowane chaszcze. Nie jestem jednak zwolennikiem stawiania w tym miejscu kolejnego bloku, czy sklepu,...rozwiń całość

   Jeżeli chodzi o Tysiąclecie, to nie była to żadna ostoja zieleni, tylko kompletnie niezagospodarowane chaszcze. Nie jestem jednak zwolennikiem stawiania w tym miejscu kolejnego bloku, czy sklepu, ale taki bajzel pomiędzy dyskontem, ładnie zagospodarowanym stawem, przychodnią lekarską, w bliskiej odległości S.M Piast - nie jest najładniejszą wizytówką osiedla. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Czyzby niemiecki wlasciciel przekaz dnia przeslal ? Przeciez to manipulacja.... od jakiegos czasu wiadomo ze na dzialce obok lidla i obok nowego tysiąclecia maja byc nowe bloki...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .....miała być ostoja ptaków.......

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   .....a teraz będzie "ostoja" pijaków......, he he he.....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama