75. rocznica śmierci Stefana Olszyńskiego, byłego burmistrza...

  75. rocznica śmierci Stefana Olszyńskiego, byłego burmistrza Kłobucka [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  75. rocznica śmierci Stefana Olszyńskiego, byłego burmistrza Kłobucka
  1/4
  przejdź do galerii

  75. rocznica śmierci Stefana Olszyńskiego, byłego burmistrza Kłobucka ©Gmina Kłobuck

  Burmistrz Zakrzewski oddał cześć burmistrzowi Olszyńskiemu w 75. rocznicę jego śmierci.
  W 75. rocznicę śmierci Stefana Olszyńskiego Burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski wraz z Sekretarz Magdaleną Kasprzak oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej Danutą Gosławską złożył wiązankę kwiatów i znicze przed tablicą upamiętniającą postać Olszyńskiego przy Zespole Szkół w Libidzy.

  Stefan Olszyński urodził się 20 lipca 1881 roku w Szcześnie (woj. kaliskie), był synem Wacława Olszyńskiego. Młody Olszyński posiadał wykształcenie średnie i rolnicze, jego ojciec w 1900 roku przekazał mu majątek ziemski w Libidzy koło Kłobucka. Głównym zajęciem Olszyńskiego było prowadzenie gospodarstwa, niemniej poświęcał on też sporo czasu na działalność społeczną.
  W 1914 roku Stafan Olszyński ożenił się z Lucyną Franke, córką dyrektora fabryki włókienniczej w Częstochowie.

  Od 1909 przez niemal 10 lat był członkiem zarządu Częstochowskiego Towarzystwa Rolniczego i przewodniczącym sekcji hodowlanej. Po roku 1918 wybrano go na prezesa Okręgowego Towarzystwa Rolniczego do 1930 roku. Wtedy to Towarzystwo połączyło się ze Związkiem Kółek Rolniczych i rozpoczęło działalność pod nazwą Okręgowego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych. Olszyński do 1933 roku pełnił tam funkcję wiceprezesa, a do 1939 roku prezesa. Przez ponad 20 lat był prezesem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Częstochowie, kilka lat był prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłobucku.
  Jego praca społeczna to przede wszystkim działalność prowadząca do podniesienia kultury rolnej i hodowlanej wśród rolników, organizacja i prowadzenie szkoleń, pokazów i konkursów, wycieczek po gospodarstwach. Pomagał zarówno materialnie jak i rzeczowo mieszkańcom powiatu, którzy znaleźli się w ciężkich sytuacjach życiowych. Taką aktywnością i dobroczynnością zyskał sobie uznanie i szacunek wśród mieszkańców.

  11 listopada 1934 roku Olszyński otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi z rąk Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, w dowód uznania jego zasług w zakresie działalności społecznej.

  Z początkiem okupacji majątek Olszyńskich znalazł się w granicach III Rzeszy. Skonfiskowany przez okupanta majątek rodziny zmusił ich do zamieszkania w jednym pokoju libidzkiego dworku. Funkcję burmistrza Kłobucka pełnił od 1 grudnia 1939 roku do 30 listopada 1940 roku, stosując się do przepisów niemieckich, które ograniczały jego pracę, mimo tego starał się pomagać i bronić miejscowej ludności, narażając się władzom okupacyjnym. Z chwilą ustanowienia w Kłobucku Obwodu Urzędowego i objęcia stanowiska komisarza urzędowego przez Paula Barona, Stefan Olszyński został mianowany „miejscowym doradcą”.
  Olszyński kilkakrotnie namawiany był przez Niemców do podpisania volkslisty. Za każdym razem odmawiał, w konsekwencji 4 marca 1941 roku został aresztowany i wywieziony do obozu w Auschwitz. 7 kwietnia 1941 został tam zamordowany.

  Gmina Kłobuck

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama