Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Uniwersytet Młodzieżowy zainaugurował jubileuszową 10. edycję działalności ZDJĘCIA

PC
Uniwersytet Młodzieżowy zainaugurował jubileuszową 10. edycję działalności
Uniwersytet Młodzieżowy zainaugurował jubileuszową 10. edycję działalności Piotr Ciastek
Młodzież z powiatu kłobuckiego znalazła się wśród uczestników inauguracji Młodzieżowego Uniwersytetu w Częstochowie. To już 10. edycja!

N a Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej odbyła się kolejna, już dziewiąta inauguracja Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego przy Politechnice Częstochowskiej.

Dla uczestników Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego czyli ponad 500 uczniów szkół z Częstochowy, Kłobucka, Zawiercia, Wielunia i Lublińca przygotowano serię wykładów i zajęć laboratoryjnych. Udział w nich jest całkowicie bezpłatny. Dodatkowo dla młodzieży przygotowano atrakcyjne nagrody, których losowanie odbędzie się 8 czerwca po zakończeniu ostatniego wykładu.

Pierwszy wykład „Pokaz łazika marsjańskiego” połączony z jego prezentacją poprowadził dr hab. inż. Dawid Cekus z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Niestety z powodu intensywnych prac nad łazikiem, studenci mogli go obejrzeć jedynie na ekranach telebimów.

Same sukcesy

Bohaterami inauguracyjnego wykładu byli studenci z Politechniki Częstochowskiej, którzy pracują nad łazikiem marsjańskim. W ubiegłym roku zajęli trzecie miejsce na zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge (URC). O udział w zawodach walczyły wtedy 83 drużyny z całego świata. Ostatecznie do startu zakwalifikowano 36 zespołów z siedmiu krajów, w tym pięć polskich ekip.

Studenci Politechniki Częstochowskiej zaprezentowali młodzieży łazika marsjańskiego podczas pokazu multimedialnego. Niestety sam łazik nie mógł uczestniczyć w wykładzie. To już piąty model skonstruowany przez działający od czterech lat zespół Politechniki Częstochowskiej Rover Team. Studenci swoją pasję realizują w uczelnianym kole naukowym Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn przy Politechnice Częstochowskiej i to właśnie tam mogą rozwijać się młodzi naukowcy, którzy wybiorą w przyszłości naukę na Politechnice.

Pierwszy łazik skonstruowany przez częstochowskich studentów rywalizował w 2014 roku na zawodach University Rover Challenge. Częstochowianie zajęli wówczas 10. miejsce. Rok później zostali sklasyfikowani na szóstej pozycji. University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Wśród twórców sukcesu łazika marsjańskiego jest pochodzący z powiatu kłobuckiego Piotr Ptak. Młodzież zgromadzona w Politechnice, która oglądała etapy budowy łazika, była zachwycona pokazem.

Patronat honorowy nad uniwersytetem objęli: Rektor Politechniki, Prezydent Częstochowy i Śląski Kurator Oświaty. Następne spotkanie młodzieżowego uniwersytetu już 19 kwietnia o godz. 9 w Auli Wydziału Zarządzania PCz, al. Armii Krajowej 19b w Częstochowie. Tematem tych zajęć będzie: „Fizyka wokół nas – pokazy eksperymentów fizycznych”. Wykładowcy: dr inż. Piotr Gębara, dr inż. Marcin Jarosik Wydział Inżynierii Produkcji.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

tyDZień - informacyjny program "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!