Kłobuck: Cena wody pójdzie mocno w górę!

  Kłobuck: Cena wody pójdzie mocno w górę!

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kłobuck: Cena wody pójdzie mocno w górę!
  1/6
  przejdź do galerii

  ©arc

  Z nieoficjalnych informacji radnego Mateusza Woźniaka wynika, że wkrótce możemy spodziewać się znacznej podwyżki za wodę i odbiór ścieków. Potwierdza to także burmistrz Kłobucka.
  Na ostatniej sesji rady miasta Kłobucku radny Witold Dominik zwrócił uwagę, że z końcem marca wygasa uchwała regulująca stawki za dostawę wody i odbiór ścieków przez wodociągi. Niestety po raz kolejny okazuje się, że ceny mogą znacznie wzrosnąć. Termin zbliżającego się walnego zebrania Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji, do którego właśnie należy gmina Kłobuck, potwierdził burmistrz Kłobucka, który jest członkiem Zarządu.

  Mieszkańcy obawiają się kolejnych podwyżek


  Do tej pory za metr sześcienny wody płaciliśmy 3,45 zł, a ścieków 5,45 zł netto, co i tak było sporą podwyżką w stosunku do poprzedniego roku. – Z wielu stron docierają do mnie sygnały, że cena wody ma wzrosnąć. Czy mamy możliwość uniknięcia tych podwyżek? – dopytywał burmistrza radny Mateusz Woźniak. Niestety Jerzy Zakrzewski nie miał dla radnego w pełni uspokajające odpowiedzi. Przypomniał, że gmina ma w Związku tylko jeden głos, a decyzje w tej sprawie zapadną na najbliższym walnym zebraniu, które planowane jest na 1 marca tego roku.

  Radny Woźniak nie był jednak zadowolony z braku reakcji radnych na wywołany przez radnego Dominika temat. – Za miesiąc się spotkamy i będziecie państwo głośno o tym mówić, bo spodziewana jest podwyżka. Wiem to ze źródeł nieoficjalnych, że czeka nas podwyżka o 70 groszy. Wtedy będzie wielka burza na ten temat. Stanowisko burmistrza będzie moim zdaniem wiadome, ale czy my jako radni możemy wystosować jakieś pismo do wodociągów z informacją, że nie wyrażamy na to zgody. To jest skandal. Oni zarabiają po 20 tys. zł miesięcznie. Jak ma pójść woda o 70 groszy miesięcznie, to jest 15 proc., to niech sobie obetną te 15 proc. – mówił oburzony radny Woźniak. Wniosek ten poparł też radny Dominik.

  Burmistrz Zakrzewski stwierdził, że nie ma jeszcze ostatecznego stanowiska Związku w tej sprawie. Jak zauważył burmistrz, co roku taryfa jest poddawana pod dyskusję i nie zawsze cena jest podnoszona. O ewentualnej podwyżce zdecyduje walne zgromadzenie. – Na pewno jest planowana podwyżka, pytanie tylko o ile – mówił Jerzy Zakrzewski.

  Wystąpić ze związku czy w nim pozostać?


  Związek działa na podstawie przepisów ustawy z 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym. Do Związku w czasie jego założenia przystąpiło 12 gmin: Częstochowa, Kłobuck, Blachownia, Mykanów, Olsztyn, Mstów, Konopiska, Poczesna, Krzepice, Miedźno, Rędziny, Myszków.

  Już w ubiegłym roku kłobuccy radni próbowali wymóc na burmistrzu sprzeciw wobec decyzji Związku, a niektórzy, tak jak radny Aleksander Tokarz od lat walczą o to, by gmina ze związku wystąpiła. Na początku obecnej kadencji radny Tokarz przedstawił rozwiązania dotyczące wodociągów. Pierwsze z nich dotyczyło przekazania uprawnień burmistrza do reprezentowania gminy w Związku radnemu kłobuckiej rady miejskiej, co według Aleksandra Tokarza pozwoli radzie gminy na lepszy i pełniejszy nadzór na zadaniami z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Radny chciałby również, żeby gmina Kłobuck miała w związku jeszcze jeden dodatkowy głos z uwagi na znaczny wkład majątku własnego w majątek Związku.

  Władze tłumaczą, że od momentu, gdy gmina weszła do związku, nie musi przeznaczać ani złotówki z budżetu na budowę wodociągów, utrzymywanie stacji uzdatniania wody, czy usuwanie awarii. Jednak poniosła ona też spore koszty, przekazując związkowi swój wielomilionowy majątek. Gdyby gmina wyszła ze związku i chciała wykupić ten majątek musiałaby zwrócić kilkanaście milionów złotych za wybudowane wodociągi. Poza tym gmina musiałaby ponieść koszty utworzenia przedsiębiorstwa i wyposażenia go w sprzęt, a na to jej niestety nie stać.

  Co na to wodociągi?


  Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego w sprawie podwyżek cen wody udzieliło nam dość enigmatycznej odpowiedzi. - Zarząd Spółki przedłożył wniosek określający taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków do Związku Komunalnego Gmin d/s. Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie, do którego należy ostateczne podjęcie decyzji w przedmiotowym zakresie. Taryfa po weryfikacji i zatwierdzeniu, zostanie niezwłocznie ogłoszona - informuje Paweł Gruszczyński z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama