Kłobuck: Prezentacja Tradycji Wielkanocnych [ZDJĘCIA]

  Kłobuck: Prezentacja Tradycji Wielkanocnych [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kłobuck: Prezentacja Tradycji Wielkanocnych [ZDJĘCIA]
  1/21
  przejdź do galerii

  ©powiat kłobucki

  W sobotę w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 3 – Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich przy współudziale Starostwa Powiatowego w Kłobucku zorganizowała V już Powiatowe Prezentacje Tradycji Wielkanocnych.
  Już w korytarzu szkoły można było zapoznać się z wieloma ludowymi wyrobami lokalnych KGW. Wielkanocne stoły aż uginały się od potraw typowych dla polskiej tradycyjnej, świątecznej obfitości.

  Przy drzwiach ulokowały się stoiska szkoły współorganizującej Prezentacje z mapami powiatu, pocztówkami i koszem jabłek. Stół zapełniony wędlinami, szynkami, przeróżnymi wyrobami garmażerii do tego ogromny tort w kształcie zająca obsypany wiórkami kokosa, udekorowany rodzynkami, migdałami i wzbudzający nagły przyrost apetytu.

  Kolejne stoisko to krzepickie liceum z tradycjami sięgającymi 70 lat obchodzonych w roku ubiegłym, z którego przedstawiciele nosili charakterystyczne koszulki z napisem LO Bronek. Na stosiku m.in. Żurek Uczniowski i Masełko Chrzanowe wyglądające niczym atrakcje z babcinego kredensu z czasów, gdy sięganie po nie budziło dreszczyk emocji na myśl o skórzanym pasku dziadka…, do tego symboliczny chleb, atrakcyjne babki na i za stołem. Całość bardzo gustownie przedstawiona, zachęcała do spędzenia czasu przy stosiku.

  Następne stoiska to już KGW Wręczyca Wielka, później Miedźno, Popów i Przystajń. Na stołach wszystkich wystawców zaprezentowane mazurki, galaretki, ciasta, torciki, makowce, strucle i dziesiątki różnorakich wyrobów garmażeryjno wędliniarskich. Stoisko z Panek podkreśliło miejscowe tradycje stolarskie poprzez ogromne jajo-półkę ze sklejki, na którym zaprezentowano różne ciasta, zające i baranki – wszystko to na zdjęciach.

  W tym roku przypada 150 rocznica KGW, jest to więc dość szczególna do świętowania okazja i zarazem jubileuszowa V Powiatowa Prezentacja. Uroczystość otworzył Starosta Kłobucki – Henryk Kiepura a następnie powitał zgromadzonych gości w tym przewodniczącą Rady Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich Bernadettę Niemczyk, Dyrektora Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Ireneusza Blukacza, Małgorzatę Niemczyk, ks. Kapelana, pułkownika Stanisława Wróblewskiego, Helenę Sikorę, komendanta policji Andrzeja Wystalskiego, Ryszarda Wójcika, samorządowców powiatu kłobuckiego, burmistrza kłobuckiego, wójtów, przewodniczących rad, członków zarządu powiatu kłobuckiego, dyrektorów szkół, mediów i wszystkich przybyłych na Prezentacje gości.

  Następnie rozpoczęła się część artystyczna w tym uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Kłobucku, Szkoły Podstawowej w Opatowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Łobodna.

  Organizatorami V Powiatowej Prezentacji Tradycji Wielkanocnych były: Starostwo Powiatowe w Kłobucku, Rada Powiatowa Kół Gospodyń Wiejskich oraz Zespół Szkół Nr 3 w Kłobucku.


  *Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PIZDA

  GOŁA CIPA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  ZAJEBISTE.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Rejestr pedofili i gwałcicieli NAZWISKA + TWARZE

  Rejestr pedofili i gwałcicieli NAZWISKA + TWARZE

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Wykaz niedziel bez handlu i niedziel handlowych 2018 i 2019

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.