Kłobuck: Wodociągi bronią podwyżki. Radni i burmistrz nie...

  Kłobuck: Wodociągi bronią podwyżki. Radni i burmistrz nie chcą o tym słyszeć [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kłobuck: Wodociągi bronią podwyżki. Radni i burmistrz nie chcą o tym słyszeć [ZDJĘCIA]
  1/8
  przejdź do galerii

  ©Gmina Kłobuck

  Na wniosek Radnego Rady Miejskiej w Kłobucku Mateusza Woźniaka w Kłobucku odbyło się spotkanie zorganizowane przez burmistrza miasta Jerzego Zakrzewskiego z przedstawicielami Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A. w Częstochowie. Głównym tematem spotkania była planowana podwyżka cen za dostarczaną wodę i odbiór nieczystości ciekłych.
  W spotkaniu uczestniczyli Radni Rady Miejskiej w Kłobucku oraz mieszkańcy gminy. Na spotkaniu obecny był Prezes Zarządu PWiK Okręgu Częstochowskiego Andrzej Babczyński, który przedstawił propozycję wysokości nowych opłat. – Przedsiębiorstwo złożyło wniosek o podwyżkę opłat zarówno w zakresie dostarczanej wody o 4,35 proc. co daje podwyżkę o 16 groszy [za metr sześcienny - przyp. red.]. Jeżeli chodzi o odprowadzanie ścieków, to ta podwyżka niestety jest większa.
  Też nie jesteśmy zadowoleni, wolelibyśmy żeby ilość świadczonych usług wzrastała i do podwyżek nie dochodziło. Wzrost ten jest w tym przypadku o 52 grosze – mówił prezes Babczyński. W przypadku takiej podwyżki za wodę i ścieki zapłacimy 10,33 zł za metr sześcienny.

  Jako uzasadnienie podwyżki Prezes PWiK podał kilka czynników, ale jako główny wskazał rozbudowę sieci kanalizacyjnej, która powoduje generowanie kosztów związanych z jej utrzymaniem. – Niestety rozbudowa kanalizacji powoduje tylko koszty. Ten wzrost kosztów jest większy niż przychodów. Szczególnie w początkowym okresie jej realizacji. Jeżeli chodzi o gminę Kłobuck, rzeczywiście podjęte działania w zakresie budowy kanalizacji spowodowały to, że znacznie wzrosła ilość ścieków w ostatnim okresie. Jeżeli chodzi o działalność produkcyjną, to wystarczyło, że tylko jeden zakład się podłączył, a ta ilość ścieków przemysłowych zrosła o 50 proc. w państwa gminie. W Kłobucku ilość ścieków wzrosła w ubiegłym roku o 9,5 proc., a jeżeli chodzi o pobór wody to o 5,78 proc. Niestety główny odbiorca - miasto Częstochowa kurczy się i jest spadek w zakresie działalności produkcyjnej jak i odbiorców indywidualnych. Spadek w Częstochowie powoduje tylko poprawę wskaźników dla gminy Kłobuck, ale nadal działalność w Kłobucku jest nierentowna – dodał Babczyński.

  Według wyliczeń przedsiębiorstwa rejon Częstochowy jest w zakresie dostaw wody dochodowy, co przyniosło niemal 3 mln zł dochodu, a rejony Kłobucka i Olsztyna są w tym zakresie niedochodowe. Przedsiębiorstwo notuje odpowiednio na tych terenach stratę 429 tys. zł i 600 tys. zł. Działalność kanalizacyjna przynosi przedsiębiorstwu same straty, za ubiegły rok z całego terenu odnotowano 1 mln 636 tys zł straty. Z tych wyliczeń wynika, że starty te pokrywa działalność w samej Częstochowie, reszta mniejszych gmin przynosi straty.

  Następnie radni oraz przybyli na spotkanie mieszkańcy zadawali pytania przedstawicielom PWiK. Były wiceburmistrz Kłobucka, Rafał Ściebura, wyliczył, że od 16,5 tys. osób z naszego terenu przedsiębiorstwo dostaje w skali roku prawie 6,5 mln zł.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama