Parzymiechy: Świętowali 750 lat istnienia miejscowości i...

  Parzymiechy: Świętowali 750 lat istnienia miejscowości i odsłonili pomnik! [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W sobotę mieszkańcy Parzymiech świętowali uroczyście 750 lat istnienia swojej miejscowości. Z tej okazji odsłonięto pomnik upamiętniający ten wspaniały
  1/56
  przejdź do galerii

  W sobotę mieszkańcy Parzymiech świętowali uroczyście 750 lat istnienia swojej miejscowości. Z tej okazji odsłonięto pomnik upamiętniający ten wspaniały jubileusz. Duchowo uroczystościom przewodniczył biskup Antoni Długosz. ©Jarosław Jędrysiak

  W sobotę mieszkańcy Parzymiech świętowali uroczyście 750 lat istnienia swojej miejscowości. Z tej okazji odsłonięto pomnik upamiętniający ten wspaniały jubileusz. Duchowo uroczystościom przewodniczył biskup Antoni Długosz. Zobaczcie, jak było!
  Jakie były początki wsi Parzymiechy? Pierwsza wzmianka o Parzymiechach pochodzi z 1266 roku, kiedy to wieś, wraz z Rębielicami i Kochlewem, została nadana przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego Ubysławowi Langniczowicowi (synowi komesa Langnicza). Ryszard Rosin przypuszcza jednak, że wieś nie powstała na surowym korzeniu, ale istniała już wcześniej, przed nadaniem.

  Ludzie mieszkali na tym terenie już dużo wcześniej.
  Powierzchniowe badania archeologiczne wykazały istnienie śladów obecności człowieka już z okresu epoki brązu - także w Parzymiechach. Zwłaszcza w dwóch okresach - kultury łużyckiej, potem kultury przeworskiej (I tys. p.n.e.-1 poł. I tys. n.e.) - dolina Liswarty zaludniona była intensywnie. Także w rejon Parzymiech - jak stwierdził Marek Gedl - docierało to osadnictwo. Kolejny okres rozwoju osadnictwa przypadł tutaj już na czasy historyczne, na początek II tysiąclecia.

  Parzymiechy lokowano na prawie niemieckim. Odtąd już zawsze, do czasów niemal nam współczesnych, wieś była własnością prywatną. Pojedyncze dokumenty wzmiankują kilku kolejnych, po Ubysławie, właścicieli wsi. Wśród nich pojawia się choćby Dzierżko Tłuk ze Strykowa, Jan Długosz ojciec, Hincza z Rogowa.

  Także średniowieczny rodowód ma parzymieski kościół parafialny. Już pierwsza o nim wzmianka, z 1460 roku, podaje, że jest to świątynia murowana. Jan Związek uważa, że może to świadczyć o zamożności parafii, bo w owych czasach kościoły na prowincji zwykle wznoszono z drewna. Nie jest znana data erygowania parafii w Parzymiechach. Prawdopodobnie nastąpiło to przed 1450 rokiem.

  Właścicielami wsi byli m.in. ród Kobylańskich h. Grzymała, później Ponińskich h. Łodzia, potem Walewskich h. Kolumna, od 1865 r. m.in. niemiecki ród Klitzing, a w 1891 r. przeszła w ręce Potockich h. Pilawa. Od XV w. jest siedzibą parafii Parzymiechy. Od schyłku XVIII w. Parzymiechy zostały wyodrębnione z większego kompleksu dóbr ziemskich.

  1 września 1939 w pobliżu wsi miała miejsce bitwa graniczna z Niemcami. Jeszcze tego samego dnia Niemcy spacyfikowali Parzymiechy, a także sąsiednią Zimnowodę. Zamordowano co najmniej 75 mieszkańców wsi, w tym około 20 dzieci.

  W czasie II wojny światowej w pobliżu wsi funkcjonował niemiecki obóz pracy przymusowej. Po wojnie, w 1964 roku na terenie ziem należących do Potockich otwarto zakład lecznictwa odwykowego.

  *Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
  *Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
  *25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
  *Równica bez schroniska? Niestety to koniec

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jest to prowda,

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ze sandmanek mo tam honorowe obywatelstwo,
   zaro po kartoflu?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ło

   Jorguś z Michałkowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   pieronie aże tak nawalonych wypuściyli że sie za biskupow przeblykli? Przeca tam majom z gorzoły lyczyć a niy pić i gupieć.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama