Ścieki wybijają w domach. Kto wrzuca mopy do kanalizacji w...

  Ścieki wybijają w domach. Kto wrzuca mopy do kanalizacji w gminie Lipie? [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ścieki wybijają w domach. Kto wrzuca mopy do kanalizacji w gminie Lipie?
  1/7
  przejdź do galerii

  Ścieki wybijają w domach. Kto wrzuca mopy do kanalizacji w gminie Lipie? ©arc

  Kilka tysięcy złotych kosztowały naprawy wynikające z awarii sieci kanalizacyjnej w Dankowie.
  W ubiegłym tygodniu mieszkańców gminy Lipie dotknęła dość nieprzyjemna awaria - ścieki płynące rurami przez Danków cofnęly się i wylały się w piwnicach prywatnych domów. To nie pierwsza awaria kanalizacji w gminie Lipie, ale pierwsza dość poważna i niosąca spore konsekwencje dla finansów gminy. Wójt Bożena Wieloch rozkłada ręce i apeluje do mieszkańców o rozwagę. Jak dochodzi do takich awarii?

  - Do awarii sieci kanalizacyjnej doszło w poniedziałek 16 maja w Dankowie. Tym razem oprócz awarii urządzeń technicznych przepompowni P3, znajdującej się przy środkowym moście w Dankowie oraz urządzeń oczyszczalni ścieków doszło do wylewu odpływów kanalizacyjnych w piwnicach prywatnych domów. Awaria spowodowała całkowite zablokowanie rury tłocznej kanalizacyjnej - informuje wójt Wieloch.

  To nie pierwsza tego typu awaria na terenie gminy. Od dłuższego czasu z pomp przepompowni P3 wyciągane są odpady komunalne, najczęściej odzież i zużyte mopy.

  Jak zauważa wójt gminy, wrzucanie takich odpadów zapycha sieć kanalizacyjną, powodując liczne zatory, do których dochodzi kilka razy w miesiącu. Osoby wrzucające do sieci kanalizacyjnej niedozwolone odpady narażają wszystkich mieszkańców korzystających z kanalizacji na wzrost opłaty, ponieważ usuwanie awarii związane jest z ponoszeniem dodatkowych kosztów, m.in. wynajmowania specjalistycznego sprzętu do czyszczenia przepompowni i sieci kanalizacyjnej oraz wymiany pomp lub ich napraw. Wrzucanie do sieci niedozwolonych odpadów może skutkować również, jak to miało miejsce w Dankowie zalewaniem nieczystościami piwnic domów.

  - Bardzo proszę o ujawnienie osób, które dopuszczają się takich bezmyślnych i szkodliwych społecznie czynów, aby taki proceder nie miał miejsca w przyszłości - apeluje do mieszkańców wójt Wieloch.

  Koszty ostatniej naprawy poniosą niestety wszyscy, bo środki na to pójdą z kasy gminy, na którą składają się nasze podatki. Koszt usuwania zatorów przez firmę WUKO to 2 tys. zł, czyszczenie kanalizacji wozem asenizacyjnym to 1,5 tys. zł i remont uszkodzonej pompy to 2 tys. zł, co daje jednorazowo 5,5 tys. zł.

  - Nasi pracownicy starają się naprawiać awarie we własnym zakresie, ale nie zawsze się to udaje. Poważny problem zaistnieje, gdy pompa się spali, wtedy koszty będą nieporównywalnie większe - ostrzega wójt Wieloch. Gmina przypomina, że niedozwolone jest wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych: żwiru, piasku, popiołu, szkła, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, sztucznych żywic, lakierów, mas bitumicznych, smół i ich emulsji, mieszanin cementowych, substancji palnych i wybuchowych, substancji żrących i toksycznych, czy gnojowicy.

  *Sklepy czynne w Boże Ciało WYKAZ + Godziny otwarcia sklepów
  *Sensacyjne odkrycie w Muzeum Auschwitz. Tajemnica złotego pierścionka
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Nowe Tipo. Fiat wyprzedał większość egzemplarzy

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama