W Krzepicach wykopują skarby z zamku alchemików...

  W Krzepicach wykopują skarby z zamku alchemików WIDEO+ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Choć XIV-wieczny zamek w Krzepicach w powiecie kłobuckim już od dawna nie istnieje, to badacze historii i archeolodzy od kilku lat szukają jego śladów pod ziemią. W tym roku wolontariusze kopią już na głębokości ponad dwóch metrów. Każdy może im pomóc, zostają tam do soboty. Co już udało im się znaleźć?
  W Krzepicach wydobywają spod ziemi prawdziwe skarby. Tu stał zamek alchemików!
  1/75
  przejdź do galerii

  W Krzepicach wydobywają spod ziemi prawdziwe skarby. Tu stał zamek alchemików! ©Piotr Ciastek

  Zamek w Krzepicach został wybudowany w XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Lokalizacja zamku i nowego miasta nie była przypadkowa. Na rzece Liswarcie przebiegała granica ze Śląskiem i w tym miejscu na szlaku handlowym znajdowała się przeprawa przez szeroką, bagnistą dolinę rzeki. Zamek przetrwał do XIX wieku, kiedy to zdecydowano o jego ostatecznej rozbiórce. Dziś relikty niegdyś wspaniałych zabudowań zamkowych można znaleźć tylko dzięki wykopaliskom archeologicznym.

  - Pierwszy raz przyjechaliśmy do Krzepic w 2014 roku i tak co roku udaje się nam tutaj zebrać grupę wolontariuszy, którzy poszukują śladów zamku - mówi Radosław Herman, archeolog ze Stowarzyszenia Alchemia Czasu.

  Zobacz galerię

  Dzięki wykopaliskom udaje się propagować historię tego miejsca. W XVI i XVII wieku było tu centrum naukowe, mieszkali tu alchemicy. To właśnie tutaj znajdowało się centrum metalurgiczne, które zaopatrywało wojska Korony w działa i w kule armatnie. Znaleziono tu już m.in. monetę Kazimierza Wielkiego, denary jagiellońskie, śląskie, medalik, czy prawdziwy skarb - zlepek kilkudziesięciu denarów jagiellońskich, który mógł być niegdyś schowany w sakiewce.

  Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ  Uber helikopter w Katowicach remedium na korki INSTRUKCJA  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama